Dowództwo Państwowej Straży Granicznej w Kijowie poinformowało o wzmożeniu kontroli granicznych, głównie na granicy z Rosją. Powodem takiej decyzji jest nasilenie działalności rosyjskich służb specjalnych na terenie Ukrainy. Szczegółowe kontrole na granicy będą dotyczyć w pierwszej kolejności cudzoziemców wjeżdżających na teren Ukrainy.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony zaleciła wprowadzenie dodatkowych środków bezpieczeństwa po dwóch zamachach na znane osobistości, do których doszło w ostatnim czasie.
W poniedziałek została zastrzelona znana czeczeńska lekarka i wolontariuszka Amina Okujewa. Ranny został jej mąż Adam Osmajew, który jest oskarżony przez Rosję o planowanie w 2012 r. zabójstwa prezydenta Władimira Putina. Natomiast w ubiegłym tygodniu w wyniku wybuchu ranny został parlamentarzysta Ihor Mosijczuk. Zginął jego ochroniarz i przypadkowy przechodzień.
Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksandr Turczynow powiedział: – Akty terrorystyczne, dywersja, zabójstwa i prowokowanie masowych zamieszek związane są z wprowadzeniem przez służby specjalne Federacji Rosyjskiej aktywnej fazy planu destabilizacji wewnętrznej sytuacji w państwie.
Ukraińska prokuratura poinformowała, że rosyjskie służby miały plany zabicia ponad 1500 wysoko postawionych ukraińskich urzędników i funkcjonariuszy służb.