Przeczytasz tekst w ok. < 1 min.

– Transport jest jedną z najbardziej perspektywicznych dziedzin współpracy między Polską a całą Europą Środkowo-Wschodnią oraz Chinami – powiedziała premier Beata Szydło podczas II Spotkania Ministrów Transportu i Forum Biznesu w Warszawie.

W wydarzeniu biorą udział przedstawiciele resortów transportu z krajów Europy Środkowowschodniej, a także wiceminister transportu Chińskiej Republiki Ludowej He Dzianżong.

Wystąpili również premier Beata Szydło i minister Mateusz Morawiecki.

Pani premier stwierdziła, że Europa Środkowo-Wschodnia jest bramą Unii, przez którą wszystkie produkty transportowane są drogą lądową z Chin do Europy Zachodniej oraz z Europy do Chin.

– Nasze spółki kolejowe z powodzeniem przewożą towary między Polską a Chinami. Istnieje regularne połączenie kolejowe Łódź-Chengdu, a liczba pociągów chińskich rocznie wjeżdżających na terytorium Polski sięga kilkaset. Współpracujemy z partnerami z Białorusi, Niemiec, Kazachstanu, Chin, Mongolii, Rosji w zakresie przewozów kontenerowych na trasie Chiny-Europa – poinformowała szefowa rządu.

Podkreśliła, że jednym z celów polskiego rządu jest rozwój transportu. Jak mówiła, budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego stanowi koncepcję węzła komunikacyjnego, który zostanie włączony w sieć połączeń kolei dużej prędkości. Port ma być m. in. odpowiedzią na dynamicznie rosnącą liczbę połączeń lotniczych między Europą i Azją.

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk stwierdził, że współpraca z Chinami jest priorytetowa.

– Współpraca regionu Europy Środkowej i Chin, która jest obecnie priorytetowa dla obydwu stron, dostaje dzisiaj kolejny ważny impuls, bowiem dołącza do niej cały sektor żeglugi morskiej i śródlądowej. Tu w Warszawie, podczas dzisiejszego spotkania ministrów transportu, chcemy wypracować strategię i koncepcję dla całej naszej szesnastki, tak aby stworzyć wspólną wizję i wspólne projekty infrastrukturalne łączące poszczególne państwa naszego regionu i aby nawiązać kontakt i bezpośrednią współpracę z Chinami.