Szef MON weźmie udział w Forum, które organizowane jest w Waszyngtonie przez Center for European Policy Analysis. Minister Macierewicz ma się też spotkać w Pentagonie z sekretarzem obrony Jamesem Mattisem.

Wczoraj minister obrony mówił w TVP Info, że najważniejszym tematem rozmów z przedstawicielami Stanów Zjednoczonych jest wzmocnienie amerykańskiej obecności w Polsce.

Mówiłem wielokrotnie, że dla nas wzmocnienie obecności amerykańskiej w Polsce jest absolutnie pierwszorzędnym zadaniem, tak długo, jak długo Polska jeszcze nie dysponuje tymi możliwościami, które rozwiniemy wtedy, gdy będziemy mogli dysponować większymi sumami pieniędzy[…]Do tego czasu obecność Stanów Zjednoczonych, obecność NATO w Polsce są gwarancjami naszego militarnego bezpieczeństwa. I to jest absolutnie pierwszorzędnym tematem każdej mojej rozmowy z naszymi sojusznikami, w szczególności ze Stanami Zjednoczonymi.

Minister podkreślił, że Polska koncentruje się przede wszystkim na wzmacnianiu swojej siły, tak by „nasz kraj, nasze rodziny i nasz naród były bezpieczne”.

Antoni Macierewicz odniósł się także do rosyjsko-białoruskich manewrów Zapad ‘17
– Ćwiczenia Zapad 2017 są nie tylko największe, ale i najbardziej agresywne i wielofunkcyjne ze wszystkich rosyjskich ćwiczeń ostatnich 30 lat. Chciałbym zwrócić uwagę, że te manewry nie kończą się jutro, tylko będą kontynuowane z ćwiczeniem użycia broni nuklearnej, co nie zostało wpisane do programu ćwiczeń – powiedział minister obrony i zaznaczył, że Rosja wraz z Chinami i Koreą Północną dopuszczają się wielu działań o znamionach prowokacji.