We wtorek po południu w Sarajewie odbyło się spotkanie ministra Antoniego Macierewicza z minister obrony Bośni i Hercegowiny Mariną Pendeš

Minister Marina Pendeš przekazała podziękowania polskiemu ministrowi za poparcie Polski dla integracji europejskiej i euroatlantyckiej Bośni i Hercegowiny i wyraziła przekonanie, że Polska nadal będzie wspierać aspiracje tego kraju. Jak podkreśliła, w ostatnich latach współpraca dwustronna była ograniczona, ale jest szansa, że w 2018 r. uda się podpisać memorandum o współpracy ministerstw obrony obu krajów.

Minister Macierewicz chwalił postępy, jakich dokonała Bośnia i Hercegowina. Wyraził też nadzieję na zacieśnienie współpracy:

– To dla mnie był zaszczyt odwiedzić Bośnię i Hercegowinę i móc przeprowadzić tę głęboką i istotną rozmowę z panią minister obrony. Jesteśmy pod dużym wrażeniem pracy, jaką pani minister oraz Bośnia i Hercegowina wykonały w ciągu ostatniego czasu nad wypracowaniem zasad współżycia i zaprowadzaniem pokoju i spokoju w tak ważnym miejscu Bałkan i całej Europy. Wiemy, jak ważne dla państwa jest uzyskanie mapy drogowej integracji z UE i NATO. Rozumiemy te dążenia i oczywiście je popieramy.[…] Rozmawialiśmy także o współpracy w zakresie przemysłu obronnego i o ewentualnych działaniach ze strony polskiej na rzecz modernizacji armii Bośni i Hercegowiny. […]nasz przemysł jest gotów współpracować po to, by armia Bośni i Hercegowiny była silna i była sprawna, zdolna do wykonywania zadań, jakie ma przed sobą.

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz odwiedził też żołnierzy, którzy pełnią swoją służbę w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego.