Biskupi zdradzili Japonię i obwiniają Stany Zjednoczone o kryzys w Azji Wschodniej

Udostępnij
Przeczytasz tekst w ok. 2 min.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Japonii arcybiskup Joseph Mitsuaki Takami wypowiedział się przeciwko zmianie konstytucji Japonii.

– Pokój jest największym dobrem, a nasze odrzucenie każdej wojny jest jasne i stanowcze – powiedział arcybiskup, odnosząc się do propozycji zmiany 9 artykułu konstytucji Japonii , który głosi, że kraj ten nie będzie angażował się w wojnę, nie będzie używał armii do wyjaśniania konfliktów międzynarodowych i przestaje utrzymywać stałe wojska. Japonia utrzymuje siły zbrojne, jednak formalnie nie jest to wojsko, ale Siły Samoobrony.

W ostatnich wyborach partia Liberalno-Demokratyczna premiera Shinzo Abe zdobyła większość pozwalającą na zmianę konstytucji. Partia rządząca uważa, że artykuł dziewiąty w obecnej sytuacji w Azji Wschodniej jest zbyt pacyfistyczny.

Trzy lata temu dokonano reinterpretacji artykułu dziewiątego i uznano, że Japonia może wykorzystywać siły samoobrony do interwencji, kiedy zostanie zaatakowany jej sojusznik.
Już wtedy biskupi wyrażali swój sprzeciw. Teraz arcybiskup powtórzył stanowisko kościoła katolickiego.

– Wszyscy biskupi zgadzają się co do sprzeciwu wobec zmiany konstytucji. Wyrażaliśmy to wielokrotnie w oficjalnych dokumentach – powiedział arcybiskup Takami i stwierdził, że artykuł dziewiąty jest zgodny z nauczaniem Jezusa.

– Artykuł 9 jest skarbem Japonii. Oddaje nauczanie Jezusa Chrystusa o miłości, pokoju i bezwarunkowym szacunku dla życia. Naszą fundamentalną odpowiedzialnością jest czynienie wszystkiego, co możliwe, by go bronić. Jesteśmy przekonani o tym, że pokój to największe dobro i powinniśmy jako obywatele głośno o tym wspominać w debacie publicznej – powiedział katolicki hierarcha.

Arcybiskup Takami za sytuację w Azji Wschodniej obwinił Stany Zjednoczone.
– Trwający kryzys w Azji Wschodniej jest spowodowany przez wyścig zbrojeń, który odczuwa także nasz kraj. Należy jasno powiedzieć, że serce przemysłu zbrojeniowego znajduje się w Stanach Zjednoczonych, zaś Japonia wprowadza się w kryzys poprzez handel bronią z USA – powiedział przewodniczący episkopatu Japonii.

Autor
Redakcja