Jedyny nasuwający się wniosek to materiał wybuchowy – powiedział przewodniczący podkomisji smoleńskiej prof. Kazimierz Nowaczyk.

Profesor w Telewizji Republika omówił postępy w wyjaśnianiu przyczyn Katastrofy Smoleńskiej.

– Nasz wniosek mówiący o uszkodzeniu skrzydła przed zderzeniem z brzozą jest efektem pracy rekonstrukcyjnej. Wzajemne rozłożenie śrub i nitów jest jak odcisk palca. Każda część jest inna, co pozwala nam zidentyfikować każdą pojedynczą część samolotu. Zidentyfikowanych zostało na zdjęciach ponad 40 odłamków skrzydła. Zostały one zlokalizowane na zdjęciach, jak i również określiliśmy ich kształt i rozmiar. Został zrobiony model 3D przełomu skrzydła, ale są również komputerowe modele wszystkich odłamków – tłumaczył ekspert.

Podkreślił, że zebrane dowody wskazują, że “skrzydło się rozpadło, a nie zostało odcięte”. Obecnie prowadzone są dalsze badania mechanizmu rozpadu skrzydła.

– Jedno jest jednak dla mnie oczywiste, że rodzaj rozpadu skrzydła świadczy o rozbiciu tego skrzydła przez ogromne wewnętrzne ciśnienie. Jedyny nasuwający się wniosek to materiał wybuchowy – podkreślił profesor Nowaczyk.

Obecnie komisja pracuje nad odtworzeniem całej konstrukcji samolotu.