Wczoraj w Rzeszowie odbyło się uroczyste zaprzysiężenie 500 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej

W skali kraju jest to już dwudziesta druga przysięga żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Terytorialsi z Podkarpacia przysięgali wierność ojczyźnie na sztandar bojowy żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Rzeszów.

Niedzielna uroczystość była też hołdem dla patrona brygady, ponieważ odbyła się w 104. rocznicę urodzin płk Łukasza Cieplińskiego, ps. „Pług” – żołnierza Armii Krajowej i Zrzeszenia “Wolność i Niezawisłość”, zamordowanego przez komunistów w 1951 r.

Minister Antoni Macierewicz podkreślał, że Wojska Obrony Terytorialnej kontynuują tradycję żołnierzy niezłomnych:
– Jak żadna inna formacja możecie się poszczycić, że jesteście bezpośrednią kontynuacją żołnierzy niezłomnych, że przyjęliście od nich wszystkie obowiązki, które oni z nieprawdopodobnym poświęceniem, nawet własnego życia, realizowali. Gdyby nie oni, nie byłoby nas tutaj.

Minister Macierewicz odczytał żołnierzom fragment grypsu płk Cieplińskiego, wysłanego do najbliższych z celi śmierci: “Wierzę dziś bardziej niż kiedykolwiek, że idea Chrystusowa zwycięży i Polska niepodległość odzyska, a pohańbiona godność ludzka zostanie przywrócona”

Zwracając się do żołnierzy, minister Macierewicz zaznaczył, że słowa ich patrona są nie tylko testamentem, lecz także stanowią o tym, kim będą, komu i jak będą służyć, są zobowiązaniem i ich drogą na przyszłość:
– To jego słowa, a wasza wiara w to, jaką Polskę macie zbudować swoim wysiłkiem i poświęceniem, i jakiej Polski macie bronić. Właśnie takiej, jaką widział w momencie przedśmiertnym płk Łukasz Ciepliński – powiedział minister.

W czasie uroczystości minister Antoni Macierewicz odznaczył 25 rodziców, których co najmniej dwoje dzieci rozpoczęło służbę w WOT.