Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro powołał zespół, który zajmie się wyjaśnianiem spraw związanych z przejmowaniem nieruchomości położonych w Krakowie

– Zajmie się on między innymi analizowaniem materiałów i podejmowaniem działań z zakresu prawa karnego, administracyjnego i cywilnego w sprawach prowadzonych przez Prokuraturę Regionalną w Krakowie i podległe jej jednostki okręgu krakowskiego, dotyczących reprywatyzacji nieruchomości położonych w stolicy Małopolski – poinformował Zbigniew Ziobro na dzisiejszej konferencji prasowej.

W skład zespołu wchodzi 7 prokuratorów z regionu krakowskiego oraz 2 funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Powołanie zespołu to skutek lustracji spraw karnych dotyczących krakowskich nieruchomości.

– Lustracja ta pokazała, że – podobnie jak w Warszawie – także w Krakowie mamy do czynienia z wielką aferą wyłudzania nieruchomości. Można przypuszczać, że to jednak tylko część spraw związana z działalnością przestępczą. Całość tej wielkiej przestępczej działalności może rosnąć, bowiem składane zawiadomienia nie kończyły się rzetelnymi śledztwami i stawianiem winnych przed sądem, które w konsekwencji dałyby podstawy do odzyskania nieruchomości przez Skarb Państwa czy właścicieli prywatnych – podkreślał Zbigniew Ziobro.