Ambasador Niemiec w Polsce Rolf Nikel podziękował polskim biskupom, którzy zaapelowali o pojednanie z Niemcami.

– Dziękuję za ważne słowa biskupów:”Kapitał pojednania i więzi trzeba chronić” – napisał ambasador na Twitterze.

Abp Henryk Muszyński, bp Jan Kopiec, abp Wiktor Skworc, kard. Kazimierz Nycz i bp Tadeusz Lityński napisali w apelu m.in. następujące słowa:

“Pojednanie to słowo, które od ponad ćwierćwiecza określa relacje polsko-niemieckie. To wielka wartość, którą udało się osiągnąć i którą podtrzymujemy dzięki wysiłkowi nie tylko polityków, ale licznych ludzi dobrej woli po obu stronach granicy. Mamy jednak świadomość, że łatwo można ją utracić przez nieprzemyślane decyzje, a nawet przez zbyt pochopnie wypowiadane słowa”.

„Ogromne znaczenie ma sposób, w jaki traktowane są niezałatwione sprawy w relacjach obu państw. Należy je podejmować na płaszczyźnie roztropnej dyplomacji, by podtrzymać z trudem osiągnięte zaufanie, a nie niweczyć poprzez wzbudzanie negatywnych emocji społecznych w którejkolwiek ze stron”.

Niemiecki dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung” nazwał list biskupów „czołowym atakiem na antyniemiecką kampanię narodowo-konserwatywnej, rządzącej partii PiS”.

Autor artykułu – Reinhard Veser twierdzi, że PiS jeszcze do niedawna mogło być pewne poparcia przeważającej części Kościoła katolickiego w Polsce.

W tym kontekście nie dziwi sygnał wysłany biskupom przez ministra Szyszkę, który podczas konferencji o zdrowej żywności ciepło przywitał księdza Tadeusza Rydzyka i nazwał go duchowym przywódcą Polaków.