Wczoraj w Ministerstwie Energii odbyło się spotkanie ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego i wiceministra energii Andrzeja Piotrowskiego z wiceprzewodniczącym Chińskiego Urzędu ds. Energetyki Liu Baohua. Głównym tematem spotkania były możliwości polsko-chińskiej współpracy w sektorze energetycznym.

W trakcie spotkania poruszono m.in. kwestie związane z realizowanym w obu krajach procesem modernizacji elektrowni węglowych, rozbudową sieci energetycznych, elektromobilnością oraz energetyką jądrową.

Minister Tchórzewski podkreślił, że uzupełnieniem dotychczasowej kooperacji w obszarze energetyki konwencjonalnej czy górnictwa mogłaby być współpraca przy wdrożeniu nowych technologii w sektorze.

W trakcie rozmów wymieniono także doświadczenia w zakresie rozwoju reaktorów wysokotemperaturowych (HTR) chłodzonych gazem. Ta technologia rozwijana jest w Chinach na Uniwersytecie Tsinghua, a pierwsza elektrownia oparta o ten typ reaktorów ruszy w przyszłym roku. W planach Ministerstwa Energii jest także rozwój tej technologii i budowa reaktora testowego w Narodowym Centrum Badań Jądrowych.