Msza podczas pogrzebu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza była wydarzeniem ekumenicznym. Oprócz katolickich księży modlitwy odmawiali m.in.: przedstawiciele prawosławia, kościoła greckokatolickiego, kościoła luterańskiego i gminy żydowskiej.

Wystąpił także muzułmański imam Ismail Caylak i przewodniczący gdańskiej Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej Olgierd Chazbijewicz.

Chazbijewicz wspomniał czasy przedwojenne kiedy obszar Gdańsk był tzw. Wolnym Miastem:
– W osobie pana prezydenta Pawła Adamowicza żegnamy ducha wolnego miasta, tamtej Rzeczpospolitej, wielonarodowej i wieloreligijnej. Państwa Polaków, ale też Niemców, Ukraińców, Tatarów i Żydów. Prezydent budował właśnie takie miasto gdzie każdy mieszkaniec bez względu na religię czuł się u  siebie. To będzie jego największym pomnikiem.

Po przewodniczącym muzułmańskiej gminy głos zabrał imam Ismail Caylak, który wygłosił modlitwę Al-Fatiha, czyli pierwszą surę Koranu, która chwali Allaha, nazywa go panem światów i władcą dnia sądu. Wyraża gotowość do służby Allahowi i prośbę o jego pomoc i prowadzenie.

W imię Allaha Miłosiernego, Litościwego!
Chwała Allahowi, Panu Światów,
Miłosiernemu, Litościwemu,
Władcy Dnia Sądu.
Tobie służymy i Ciebie prosimy o pomoc.
Prowadź nas właściwą drogą,
Drogą tych, których obdarzyłeś dobrodziejstwami, nie zaś tych, na których jesteś zagniewany, i nie tych, którzy błądzą.

Pastor Paweł Chojecki powiedział w programie Idź Pod Prąd NA ŻYWO:
Dla nas to nie jest żadne zdziwienie. My mówimy o tym od lat. Przypominam swoje kazanie z 2015 r. o sojuszu komunizmu, islamu i katolicyzmu. Ostrzegałem: będziecie się w kościółkach modlić do Allaha! Już się modliliście w sobotę, drodzy katolicy. A to dopiero początek boleści.

Papież Franciszek zastrzegł w sobotę, że ekumenizm jest obowiązkiem dla katolików. Papież podczas spotkania z luteranami z Finlandii powiedział:
– Wspólne zaangażowanie w ekumenizm jest zasadniczym wymogiem wiary, którą wyznajemy, wymogiem, który wynika wręcz z naszej tożsamości jako uczniów Jezusa. A jako uczniowie, gdy podążamy za tym samym Panem, coraz bardziej rozumiemy, że ekumenizm jest procesem, który jak wielokrotnie powtarzali różni papieże od Soboru Watykańskiego II, jest nieodwracalny. To nie jest droga opcjonalna…

Polecamy nauczanie pastora Pawła Chojeckiego o sojuszu komunizmu, islamu i katolicyzmu

https://www.youtube.com/watch?v=lrNVh-zPpQwVideo can’t be loaded: KOMUNIZM + ISLAM + KATOLICYZM = ? (https://www.youtube.com/watch?v=lrNVh-zPpQw)