Bez kategorii

Dzień 13

Prawdziwa światłość, która oświeca każdego człowieka, przyszła na świat. Na świecie był i świat przezeń powstał, lecz świat go nie poznał. Do swej własności przyszedł, ale swoi go nie przyjęli.” Ewangelia Jana 1: 9-11

Dziś chciałam napisać o pewnej szkole w Nebrasce (USA), której dyrektor zakazał w szkole odniesień do Świąt Bożego Narodzenia. Na przykład zakazano używania w szkole kombinacji kolorów, zielonego i czerwonego.

https://www.foxnews.com/us/nebraska-principal-reportedly-bans-candy-canes-says-j-shape-stands-for-jesus?fbclid=IwAR0VC665u3ztvt_waCzFcJxWKRqysk5dFe0rKqLvKMwM8yeEDolc9oABUbQ

Zakazem został objęty także biało-czerwony cukierek, tzw. candy cane, ponieważ jego kształt kojarzy się z literą J, jak Jezus… Słyszałam, że kolory biały i czerwony też są nieprzypadkowe. Czerwony symbolizuje krew Chrystusa, którą przelał za nasze grzechy. Biały – symbolizuje zmartwychwstanie Zbawiciela, który jest bez grzechu. Więc candy cane jest rzeczywiście politycznie niepoprawny.

Zadanie na dziś:

Bardzo się cieszę, że robienie lapbooka daje wam frajdę. Podzielę się z Wami zdjęciem szczęśliwej lapbookowiczki Izabelli z USA, córki Marka. Bardzo dziękuję Wam za zdjęcie:

Czy znajdzie się jeszcze jakieś miejsce w waszym lapbooku na kieszonkę? Jeśli tak to doklejcie jedną odpowiedniej wielkości, żeby pomieściła książeczkę, którą dziś przygotujemy:

„Poczuj Święta Bożego Narodzenia”.

Przygotujcie pięć kolorowych kartonowych kartek.

Na pierwszej z nich przyklejcie woreczek foliowy wypełniony cynamonem lub cynamonowe ciasteczko (pod warunkiem, że wciąż pachnie) i podpiszcie: Czuję zapach cynamonu.

Cynamon można zastąpić przyprawą do piernika lub pierniczkiem.

Na drugiej kartce przyklejcie malutką gałązkę choinki i podpiszcie: Dotykam choinkę.

Na trzeciej kartce przyklejcie zakazany w szkole, w Nebrasce, biało-czerwony cukierek świąteczny (candy cane) i podpiszcie: Smakuję cukierek w kształcie litery J, jak Jezus.

Na czwartej kartce przymocujcie dzwoneczek i popiszcie – Słyszę dzwoneczek.

Na ostatniej, piątej, kartce przyklejcie dużo brokatowych gwiazdek i dodajcie największą (można dorysować lub wyciąć ze złotego, bądź brokatowego papieru z podpisem: Widzę gwiazdę betlejemską.

Wszystkie pięć kartek zszyjcie zszywaczem albo zróbcie w nich dziurki za pomocą dziurkacza i związujecie sznurkiem lub wstążką.

Dla całej rodziny proponuję zabawę z zastosowaniem naszych zmysłów. Otóż do woreczka wkładamy różne rzeczy w jakiś sposób związane ze świętami, np. kawałek pierniczka, piankę marshmallow, korę cynamonu, gałązkę choinki, dzwoneczek, candy cane i co tam jeszcze przyjdzie nam do głowy. Zawiązujemy jednej osobie z rodziny oczy, ona losuje coś z woreczka i za pomocą dotyku, słuchu i smaku, musi odgadnąć co wylosowała.

Trzecia propozycja:

Bierzemy jedną rzecz związaną w jakiś sposób ze świętami i oceniamy ją każdym z naszych zmysłów (oprócz równowagi, oczywiście). Na przykład wybieramy pierniczek i opowiadamy jaki jest w dotyku, jaki w smaku, jaki wydaje dźwięk, jak pachnie i jak wygląda.

Życzę dobrej zabawy.

13.grudnia

1 thought on “Dzień 13

  1. Wszystko mamy tylko z cukierkami candy cane byl problem. Malutki pajączek utkał pajeczynke,będzie piękna firaneczka otuli dziecinke.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *