Co zrobił Macierewicz? Podsumowanie

Udostępnij
Przeczytasz tekst w ok. 3 min.

Lista najważniejszych zmian w polskiej armii w ostatnich dwóch latach. Lista będzie uzupełniana.

Zmiany organizacyjne i kadrowe 

Sformowanie Wojsk Obrony Terytorialnej: dowództwo i trzy sformowane brygady WOT (6,5 tysiąca żołnierzy), 3 brygady w trakcie formowania. Docelowo – 17 brygad.

Zwiększenie armii: wzrost liczby żołnierzy z 96 tys. w roku 2015 do 106 tys. w roku 2017. Docelowo 200 tysięcy.

Przesunięcie oddziałów na wschód: w grudniu 2017 roku zakończeno proces wzmocnienia 1. Warszawskiej Brygady Pancernej batalionem czołgów typu Leopard 2A5 oraz 2A4 przemieszczonym z Żagania. 34. Brygada Kawalerii Pancernej w Żaganiu otrzymała za to zmodernizowane czołgi T-72 M1.

Zniesienie limitu awansowego dla żołnierzy pełniących służbę w korpusie oficerów młodszych, podoficerów zawodowych oraz szeregowych zawodowych.

Wymiana kadr: minister przeprowadził szeroką wymianę kadr na najwyższych stanowiskach w jednostkach operacyjnych, każdorazowo zastępując oficerów dobranych przez Platformę Obywatelską oficerami o dużym doświadczeniu bojowym w Iraku i Afganistanie i przeszkolonych we współpracy z wojskami NATO. W Sztabie Generalnym wymiana objęła 90 proc. stanowisk, w Dowództwie Generalnym 82 proc.

Podwyżki dla żołnierzy: przeciętne uposażenie wzrosło przez dwa lata z niemal 4300 do
ponad 4 874 zł brutto.

Szkolenie

Więcej podchorążych: od 100 do 200 procent więcej podchorążych w wyższych szkołach oficerskich.

Legia Akademicka: przywrócenie ochotniczego szkolenia wojskowego studentów. „Legia Akademicka” (30 godzin wykładów i 6 tygodni ćwiczeń wojskowych).

Program klas mundurowych – 57 klas pilotażowych. Do 2019 – klasa mundurowa w każdym powiecie (370).

Wojska sojusznicze

Wojska natowskie eFP (enhanced Forwad Presence – wzmocniona Wysunięta Obecność)
NATO rozmieściło w okolicach Orzysza jedną z czterech grup bojowych eFP. Została ona utworzona przez Stany Zjednoczone przy udziale wojsk z Rumunii, Wielkiej Brytanii oraz Chorwacji.

Wojska amerykańskie (Atlantic Resolve)
W efekcie dwustronnych polsko-amerykańskich uzgodnień, w ramach amerykańskiej operacji Atalntic Resolve, do Polski trafiła Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa, której wojska stacjonują w Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie i Bolesławcu, zespół zadaniowy Brygady Lotnictwa Bojowego stacjonujący w Powidzu oraz pododdziały logistyczne.

Amerykanie zdecydowali również o przeniesieniu z Niemiec do Poznania tzw. Elementu Dowodzenia Misji operacji Atlantic Resolve, który kieruje działaniami żołnierzy amerykańskich nie tylko w Polsce, ale również w pozostałych państwach regionu.

W trakcie budowy jest również baza obrony przeciwrakietowej w Redzikowie.

Nowy sprzęt

250 umów na 20 miliardów złotych, m.in.:

  • Nowe pociski do F-16: w USA kupiono nowe uzbrojenie do samolotów F-16 (pociski rakietowe dalekiego zasięgu, pociski średniego zasięgu klasy powietrze-powietrze AIM-120 C7 AMRAAM oraz krótkiego zasięgu AIM-9X Block II Sidewinder).

  • Drony bojowe: W połowie listopada podpisano umowę na tysiąc zestawów amunicji krążącej wyprodukowanej przez WB Electronic. To pierwszy kontrakt w historii naszej armii na zakup dronów uderzeniowych. We wtorek (19.12) dostarczono pierwszą partię.

  • Karabinki „Grot” zamówiono 53 tys. nowoczesnych, polskich karabinków ( pierwsze egzemplarze przekazane 30 listopada).

  • Samobieżne moździerze „Rak”: kontrakt na dostawę 64 moździerzy i 32 wozów dowodzenia z Huty Stalowa Wola. W czerwcu do 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej trafił pierwszy kompanijny moduł ogniowy. W jego skład wchodzi osiem samobieżnych moździerzy kołowych „Rak” 2017 oraz cztery artyleryjskie wozy dowodzenia. Drugi moduł przekazano w październiku 12. Brygadzie Zmechanizowanej im. gen. broni Józefa Hallera w Szczecinie. W latach 2018 i 2019 mają być przekazane po trzy kolejne moduły.

  • Samobieżne haubice „Krab”: zamówiono 96 armatohaubic Krab, w sierpniu sformowano pierwszy Dywizjonowy Moduły Ogniowy „Regina”, składający się z 24 haubic samobieżnych „Krab” kal. 155 mm oraz z pojazdów towarzyszących.

  • Zestawy przeciwlotnicze „Piorun”: Do 2022 roku armia otrzyma 1300 rakiet oraz 420 zestawów startowych. Pierwsze Przenośnych Przeciwlotniczych Zestawów Rakietowych Piorun z MESKO S.A. trafią do wojska w przyszłym roku.

  • Holowniki dla marynarki wojennej: kontrakt na dostawę sześciu holowników. Podpisano go w czerwcu ze Stocznią Remontową Shipbuilding.

  • Sprzęt optoelektroniczny dla żołnierzy: PCO SA dostarczy Siłom Zbrojnym przyrządy obserwacyjne i celownicze – między innymi gogle i monokulary noktowizyjne, lornetki termowizyjne oraz celowniki noktowizyjne i termowizyjne do broni strzeleckiej. To sprawdzony sprzęt, który jest już używany przez polskie wojsk.

  • Samochody dla WOT: umowa na dostarczenie 500 sztuk średniej ładowności samochodów wysokiej mobilności Jelcz 442.32 przeznaczonych dla Wojsk Obrony Terytorialnej.

Autor
Cezary Kłosowicz