Jarosław Kaczyński zapowiada zmiany w ordynacji wyborczej do samorządów. Jak zapowiadał w niedzielę w Szczecinie: „są to zmiany bardzo oczekiwane przez społeczeństwo. Będą to zasady, które zabezpieczą wybory przed jakimiś nadużyciami. Przypuszczenie, że te nadużycia miały miejsce, ma bardzo mocne podstawy w różnych faktach, analizach statystycznych. Musimy ten obecny bardzo ułomny stan ordynacji wyborczej i całej organizacji wyborów zmienić”.

Najważniejsze z zapowiadanych zmian, to: wprowadzenie zasady dwóch kadencji dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast,  umieszczenie w lokalach kamer, które będą transmitować obraz na żywo w Internecie oraz stosowanie przezroczystych urn.

Kaczyński zapowiedział również zmiany w zasadach liczenia głosów, tak by wszyscy członkowie komisji wyborczej musieli w tym uczestniczyć. Zmieni się również czas przechowywania kart wyborczych, sposób ich produkowania i zabezpieczania.

– Dzisiaj jest bardzo dużo chaosu i takich sytuacji, które mogą budzić wątpliwości, a nawet podejrzenia – zaznaczył Kaczyński.