Zapytaliśmy Stanisława Żaryna, rzecznika ministra koordynatora służb specjalnych o to, czy ABW zapoznała się z informacjami zawartymi w tekście Gazety Polskiej Codziennie o tym, że na terenie Polski przebywa kolejny agent chińskiego wywiadu, który ma kontakty z przedstawicielami każdej partii. Nasz reporter zapytał także, czy Agencja nie obawia się, że szpieg może zbiec z kraju. Oto odpowiedź ABW.

Red. Michał Szczukiewicz, Idź Pod Prąd TV: Wczoraj w GPC pojawił się artykuł Piotra Nisztora. Opisano w nim agenta chińskiego wywiadu o pseudonimie “Chińczyk X”. Artykuł ten opisał współpracę tego szpiega z szeroko rozumianym establishmentem politycznym w Polsce. Stąd pytanie: czy ABW nie uznaje takiego artykułu za potencjalne ostrzeżenie tego agenta i czy nie obawiają się Państwo, że po ukazaniu się takiego tekstu, mógłby on zbiec z kraju?

Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego: Znam ten artykuł, ale nie komentujemy tego typu doniesień prasowych.

IPP TV: Czy są podjęte jakiekolwiek działania w stosunku do tego Chińczyka?

S.Ż.: – Panie redaktorze, nie mam w tej sprawie nic do powiedzenia.

IPP TV: W odpowiedzi na ten artykuł redaktora Nisztora wypowiedział się dziennikarz Polskiego Radia, Tomasz Sajewicz. Napisał, że ambasada RP w Chinach wielokrotnie ostrzegała Warszawę przed tym panem, przed tym, że organizuje (z pominięciem ścieżki dyplomatycznej) wycieczki dla polskich urzędników do Chin. Czy coś pan o tym wie, czy coś może pan powiedzieć?

S.Ż.: Też nie mam w tej sprawie nic do powiedzenia.

 

“W Polsce ma działać cała siatka chińskiego wywiadu zbudowana przez Chińczyka X, przy którym zatrzymany Weijing W. to płotka. (…) Oficjalnie jest biznesmenem z szerokimi kontaktami w biznesie i w polityce. Zna przedstawicieli każdej partii, wpływowych prezesów spółek prywatnych, jak również kontrolowanych przez skarb państwa. To właśnie oni, świadomie lub nie, mają mu od lat przekazywać ważne informacje. (…) Jak to jednak możliwe, że chińscy szpiedzy hulają po Polsce, a służby tylko temu się przyglądają? Czyżby chodziło o nazwiska osób, które są z X w zażyłych kontaktach?” – napisał w GPC Piotr Nisztor.

Zapis rozmowy ze Stanisławem Żarynem, Idź Pod Prąd NA ŻYWO, 18 stycznia 2019:

https://youtu.be/Iwr-eUPGYk4?t=1769

 

Redaktor Hanna Shen ujawniła w programie Idź Pod Prąd Na Żywo w Telewizji Idź Pod Prąd, że zna nazwisko “Chińczyka X” i jest to osoba powszechnie znana w Polsce.

https://youtu.be/j2J2InFOl-w?t=2948