Nowowybrany prezydent elekt Serbii proponuje utworzenie strefy wolnego handlu na Bałkanach Obecny premier Serbii, zwycięzca w wyborach prezydenckich Aleksandar Vuczić udzielił wywiadu portalowi Politico. Opowiedział się za wolnym handlem między państwami byłej Jugosławii i Albanią.

– Musimy jakoś żyć, zanim wejdziemy do UE. Musimy twardo podążać ścieżką ku UE, ale jednocześnie musimy coś zrobić, by zwiększyć współpracę regionalną – powiedział Vuczić. – Wszystkie nasze firmy zaoszczędziłyby co najmniej 7 proc. kosztów operacyjnych, jeśli dojdziemy do porozumienia.

Vuczić, który wygrał w niedzielę wybory prezydenckie, zdobywając ponad 55 procent głosów, uważa, że kraje Bałkanów Zachodnich przyłączą się do tego projektu,jeśli zrozumieją płynące z niego korzyści. Prezydent elekt uważa, że kraje regionu po utworzeniu strefy wolnego handlu będą mogły przyciągnąć dużo więcej inwestorów.

– To stara Jugosławia plus Albania. To idea polityczna, ale bez podważania suwerenności. Będzie wsparciem dla naszych gospodarek. Potrzebujemy wzrostu gospodarczego w wysokości 4-5 proc. rocznie, a nie 3 proc.