Eksplozja w koptyjskiej katedrze św. Marka zabiła co najmniej 26 osób, 35 jest rannych.
Do eksplozji doszło o godzinie 9 rano w kościele w kairskiej dzielnicy Abbasija.
Kościół św. Marka to najstarszy kościół w Afryce, którego historia sięga początków czwartego wieku. Jest to jednocześnie siedziba zwierzchnika Kościoła koptyjskiego, Tawadrosa II.
Nikt nie przyznał się do zamachu, ale podejrzani są dżihadyści z Synaju. Do ataku doszło w dniu rocznicy narodzin Mahometa.
Tu widzimy jak w soczewce różnicę owoców, jakie wydaje chrześcijaństwo i islam. My, upamiętniając urodziny Jezusa, dajemy sobie prezetny i składamy sobie życzenia, oni mordują. Widać też, jakim zwodzicielem jest papież Franciszek, który zrównuje wielki nakaz misyjny Jezusa Chrystusa, by nieść światu ewangelię o darmowym zbawieniu dzięki ofierze złożonej na krzyżu Golgoty, z nakazem Mahometa świętej wojny z niewiernymi – komentuje pastor Paweł Chojecki.

Pastor Paweł Chojecki odniósł się do słów papieża Franciszka z wywiadu dla gazety La Croix. Papież powiedział wtedy „To prawda, że idea podboju należy do ducha islamu. Ale można by interpretować zgodnie z tą samą ideą zakończenie Ewangelii według świętego Mateusza, gdzie Jezus wysyła swych uczniów do wszystkich narodów.”