UWAGA! ROSYJSKO-CHIŃSKA NARRACJA W MEDIACH! Kowalski & Chojecki NA ŻYWO w IPP TV 24.11.2017

Dzisiaj głównym tematem programu była rosyjsko-chińska narracja w mediach.  Gościem programu była pani redaktor Hanna Shen – korespondentka “Gazety Polskiej” i Telewizji Idź Pod Prąd na Tajwanie. Odcinek bardzo bogaty tematycznie!

W czwartek miała miejsce konferencja “Kierunek Chiny – nowe celne perspektywy”, na której minister (niedo)rozwoju Mateusz Morawiecki powiedział m.in.: Chcemy wykorzystać potencjał Morza Bałtyckiego w handlu z Chinami. Z żadnym krajem nie mamy tak nierównych relacji handlowych jak z Chinami. Importujemy z Chin towary za 24 mld dolarów, a eksportujemy za dwa miliardy. Namawiał jednocześnie by chińskie towary w większym stopniu importować do Europy Środkowej przez Szczecin i Gdańsk.

Eunika Chojecka: Co w tym złego? Dlaczego by nie wykorzystać tego potencjału Bałtyku?

Hanna Shen: Dobrze, że pan minister zauważył, że ten deficyt, który my mamy z Chinami, w tej chwili wynosi 12 do 1. Kiedy PiS dochodził do władzy to było 10 do 1, czyli te 2 lata kiedy my podpisujemy kolejne umowy z Chinami, kolejne delegacje tam jeżdżą , a ci komunistyczni kacykowie tu przyjeżdżają – kończą się tym, że nasz deficyt w handlu z Chinami jest coraz większy! I “na szczęście ” pan Morawiecki to zauważył i uważa, że to nie jest dobre. W związku z tym my będziemy prosić władze chińskie (!), żeby one coś zrobiły w kwestii ceny, żeby te opłaty celne były w Polsce. No i prosi żeby oni się trochę bardziej otworzyli, bo Polscy przedsiębiorcy narzekają, że się nie otwierają tak, jak obiecali. Z drugiej strony mamy prezydenta Trumpa, który jedzie do Chin i ostro mówi im, jakie praktyki nie będą już tolerowane, tam nie ma słowa proszę. [Trump] mówi: my zrobimy tak, że wy już nie będziecie nas oszukiwać! A my [Polacy] cały czas mówimy językiem: ”prosimy Chińczyków”. I nasz deficyt z tym państwem cały czas rośnie. (…)

Eksperci, którzy się na co dzień tym zajmują [Jarosław Żak – Członek Zarządu, Hatrans Sp. z o.o na konferencji: Nowy Jedwabny Szlak – To zmienia wszystko. Świat, Polska, Łódź, która odbyła się 16 października], mówią, że nie mamy nic do zaoferowania Chińczykom!…

Zapraszamy na cały komentarz:

https://www.youtube.com/watch?v=gXYUpA0Kdco