Senator John McCain, przewodniczący Komisji SZbrojnych Senatu USA  zwrócił się do prezydenta Donalda Trumpa o wysłanie na Ukrainę pomocy, w tym broni. W liście do prezydenta napisał:

„W obliczu ostatnich rosyjskich ataków i perspektywy przyszłej agresji na Ukrainie nalegam, by skorzystał pan z uprawnień przyznanych przez ustawę o polityce obronnej  na rok podatkowy 2017, aby dostarczyć śmiercionośne środki obronne Ukrainie w celu obrony jej terytorium przed kolejnymi naruszeniami ze strony Rosji i jej separatystycznych pełnomocników”.

Sytuacja we wschodniej Ukrainie jest najcięższa od 2015 roku. Po kilku dniach ataku na Awdijiwkę prorosyjscy bojownicy przerzucili ciężki sprzęt na południe i zaatakowali wczoraj Marjinkę. Artyleria i wyrzutnie rakietowe Grad niszczą budynki mieszkalne. Ewakuowano szkołę, w pobliże której spadły pociski. Ukraińskie MSZ podało, że w walkach o Awdijiwkę zginął jeden cywil, a ośmiu zostało rannych. Zniszczono kilkadziesiąt domów.

Wczoraj ambasador Stanów Zjednoczonych przy ONZ Nikki Haley stwierdziła, że za walki na Ukrainie odpowiedzialność ponosi Rosja.
Nagły wzrost agresywnych walk we wschodniej Ukrainie uwięził tysiące cywilów i zniszczył infrastrukturę. Kryzys rozprzestrzenia się, zagrażając kolejnym tysiącom. Eskalacja przemocy musi się skończyć powiedziała Haley.

Ambasador wezwała Rosję do natychmiastowego zakończenia okupacji Krymu”.
Krym jest częścią Ukrainy. Nasze sankcje z tym związane nie zostaną zniesione, dopóki Rosja nie zwróci Ukrainie kontroli nad półwyspem.