USA rozwijają relacje z Tajwanem

Senat Stanów Zjednoczonych uchwalił projekt ustawy promującej bliższe związki z Tajwanem.

Nowa ustawa, zachęcająca do wzajemnych wizyt pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Tajwanem, została jednogłośnie przyjęta środę. W projekcie zapisano, że jednym z celów polityki USA w tym zakresie powinno być ułatwienie urzędnikom tajwańskich wysokiego szczebla wjazdu do kraju, by spotykali się z amerykańskimi urzędnikami i prowadzili działalność w Stanach Zjednoczonych.
Aby ustawa weszła w życie, musi zostać podpisana przez Donalda Trumpa.

Rzecznik chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Hua Chunying powiedziała wczoraj, że projekt ustawy poważnie narusza zasadę „jednych Chin”.

Chiny są z tego powodu niezadowolone i zdecydowanie sprzeciwiają się temu. Już złożyliśmy poważne oświadczenia stronie amerykańskiej – powiedziała Hua

Dzisiaj, w oficjalnym dzienniku rządu chińskiego, „China Daily”, ukazał się artykuł mówiący, że jeśli ustawa stanie się prawem, zachęci ona tylko prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen do dalszego umacniania suwerenności wyspy. W artykule widnieje jawna groźba wojny. Napisano, że „doprowadziłoby to nieuchronnie do uruchomienia ustawy antysecesyjnej, która pozwoliłaby Pekinowi użyć siły, aby zapobiec odseparowaniu się Tajwanu”.