Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej rozpoczyna kampanię informacyjną o Ukraińskiej Powstańczej Armii. Głównym celem ma być ukazanie walki UPA ze Związkiem Sowieckim i nazistowskimi Niemcami. Szef IPN Ukrainy Wołodymyr Wiatrowycz zapewnił, że w kampanii będzie też mowa walce UPA przeciw ludności polskiej Wołynia i Galicji Wschodniej.

„Jednym z elementów tej kampanii jest popularyzacja archiwów, w których znajdują się dokumenty mówiące zarówno o heroicznych uczynkach UPA, jak i popełnionych przez nią przestępstwach” – powiedział Wiatrowycz.

Wiatrowycz nawiązał do wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego o okrucieństwie Ukraińców wobec Polaków: „Wydaje mi się, że te wypowiedzi świadczą o tym, że pan Kaczyński nie rozumie historii Ukrainy i historii Polski. Niestety, brakuje mu chęci ułożenia normalnego, współczesnego dialogu z Ukrainą” – oświadczył szef ukraińskiego IPN. Zaznaczył, że historia UPA jest nieodłączną częścią historii Ukrainy. „Mówimy o ludziach, którzy walczyli o wolność Ukrainy w bardzo trudnych warunkach i sprzeciwiając się dwóm reżimom totalitarnym: nazistowskiemu i komunistycznemu. Ta historia jest nam potrzebna zwłaszcza dziś, gdy znów walczymy o niepodległość i walczymy widząc, że świat, który nas otacza, często jest wobec tej walki obojętny” – oświadczył Wiatrowycz.

Publiczne pouczanie prezesa partii rządzącej Polską przez ukraińskiego urzędnika jest rzeczą wysoce naganną i obraźliwą. Oczekujemy stosownej reakcji polskiej dyplomacji.