Przeczytasz tekst w ok. 2 min.

W samo południe odbędzie się jutro kolejna rozprawa w procesie pastora Pawła Chojeckiego, który jest sądzony za słowa wygłaszane w trakcie kazań i wypowiedzi w Telewizji Idź Pod Prąd. Zeznawać będą trzej pastorzy powołani na świadków w tej sprawie:

pastor Henryk Skrzypkowski, członek Prezydium Rady Kościoła Chrześcijan Baptystów oraz pastor zboru baptystycznego w Chełmie,

pastor Ireneusz Dawidowicz ze Zboru Chrześcijan Baptystów w Białymstoku, psycholog, współzałożyciel i wiceprezes Stowarzyszenia „Ku Dobrej Nadziei”

były ksiądz Jerzy, pastor kościoła domowego.

Rozprawa jest publiczna i odbędzie się przed Sądem Apelacyjnym w Lublinie. Dziennikarzy i wszystkich zainteresowanych zapraszamy do osobistego przybycia do sali sądowej.

Przyjdź:

13 kwietnia, godz. 12:00
Sąd Apelacyjny w Lublinie
II Wydział Karny
ul. Obrońców Pokoju 1
20-950 Lublin

LIVE z sądu z rozprawy apelacyjnej na naszym kanale Youtube

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Pastor Kościoła Nowego Przymierza w Lublinie Paweł Chojecki jest sądzony wyłącznie za słowa – kilka zdań z kazań i innych programów emitowanych w prowadzonej przez niego telewizji internetowej, które nie spodobały się grupie hejterów i prokuraturze PiS. Pastor został oskarżony o obrazę uczuć religijnych katolików, znieważenie katolickich przedmiotów czci religijnej, pochwalanie wszczęcia wojny napastniczej z komunistyczną Koreą Północną oraz znieważenie Narodu Polskiego i Prezydenta RP.

Sąd pierwszej instancji skazał pastora Chojeckiego na osiem miesięcy ograniczenia wolności w formie prac społecznych. Ponadto pastor ma zapłacić za koszty postępowania w kwocie wynoszącej niemal 21 tys. zł. Do wyroku złożono 4 apelacje. W obronie pastora Chojeckiego apelację złożyła kancelaria radcy prawnego Adama Wróblewskiego, kancelaria mecenasa Andrzeja Sawickiego oraz kancelaria mecenasa Andrzeja Turczyna. Apelację złożyła też prokurator Katarzyna Urban, domagając się wyroku więzienia. Jeśli Sąd Apelacyjny w Lublinie skaże pastora, nie ma już możliwości odwołania w Polsce.

Odnosząc się do oskarżeń o obrazę uczuć religijnych katolików, pastor Chojecki zaznacza, że jako protestant krytykuje dogmaty kościoła katolickiego, wskazując, że są niezgodne z Biblią. Co do oskarżeń o znieważenie katolickich przedmiotów czci religijnej, to zarzuty te także dotyczą słów – nie miało miejsce jakiekolwiek realne znieważenie przedmiotów katolickiej czci. Do wszystkich zarzutów pastor odniósł się w oświadczeniu.

Dołącz do akcji IDZIEMY PO WOLNOŚĆ