Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump zapowiedział zmniejszenie biurokracji oraz plan modernizacji infrastruktury o wartości 1 biliona dolarów. Będzie to realizacja kolejnych obietnic wyborczych. Donald Trump spotkał się we wtorek w Białym Domu z kilkudziesięcioma liderami biznesu.

 Zapewnił, że zmniejszy biurokrację i usprawni proces podejmowania decyzji dla projektów inwestycyjnych.

Prezydent jako przykład pokazał schemat pokazujący proces decyzyjny potrzebny do uzyskania pozwolenia na budowę autostrady stanowej. Na poziomie federalnym trzeba przejść ponad 30 etapów. W procesie bierze udział 17 agencji rządowych. Rozważenie oferty złożonej przez firmę, która chce wybudować autostradę, trwa od 10 do 20 lat. Trump zapowiedział skrócenie takich procesów do jednego roku.

Dodał, że projekt będzie wybierany tylko, jeżeli potencjalny wykonawca będzie w stanie rozpocząć prace w ciągu 90 dni od wydania decyzji. W przeciwnym wypadku inwestycja nie otrzyma funduszy federalnych.

Ponadto zapowiedział modernizację infrastruktury. Projekt rozbudowy infrastruktury opiewający na kwotę biliona dolarów jest już przygotowywany. Będzie obejmował usprawnienie sieci elektrycznej i systemów wodnych, przebudowę lotnisk, budowę dróg i mostów oraz szpitali dla weteranów, a także rozwój szerokopasmowych sieci internetowych.

Pakiet ustaw dotyczący infrastruktury zostanie przedstawiony Kongresowi w maju. W planach jest również prywatyzacja kontroli ruchu lotniczego, co ma skutkować skróceniem czasu lotów i zmniejszeniem zużycia paliwa.