Donald Trump od poniedziałku odbywa państwową wizytę w Wielkiej Brytanii. Prezydent Stanów Zjednoczonych ocenił wczoraj, że relacje amerykańsko-brytyjskie to „najwspanialszy sojusz, jaki świat kiedykolwiek widział”. Wezwał też Brytyjczyków: Dogadamy się, tylko zrzućcie unijne kajdany! Pastor Paweł Chojecki w związku z wizytą Trumpa na Wyspach zaproponował, aby powrócić do hasła #PolExit.

Wczoraj na wspólnej konferencji z brytyjską premier Theresą May Trump powtórzył swoje poparcie dla wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Powiedział, że brexit byłby dobry dla tego kraju. Zapewnił że „Stany Zjednoczone są zdeterminowane, aby doprowadzić do fenomenalnego porozumienia handlowego ze Zjednoczonym Królestwem”.

„Mamy z Wielką Brytanią niezwykły sojusz, największy i najlepszy, jaki kiedykolwiek widział świat. Podczas gdy Brytyjczycy szykują się do wyjścia z UE, Stany Zjednoczone są gotowe zawrzeć z nimi fenomenalną umowę handlową” – powiedział prezydent Stanów Zjednoczonych.

Na Twitterze Trump napisał “wielkie porozumienie handlowe (z USA) będzie możliwe po tym, gdy Zjednoczone Królestwo wyrwie się z kajdan”.

W programie Idź Pod Prąd Na Żywo pastor Paweł Chojecki stwierdził, że to najlepszy czas, aby Polacy powrócili do hasła #PolExit i wspomniał wizytę Donalda Trumpa w Polsce:

Trump spotkał się też z kilkoma brytyjskimi politykami spoza rządu, m.in. z liderem eurosceptycznej Partii Brexitu Nigelem Faragem. Farage napisał na Twitterze:

“Dobre spotkanie z prezydentem Trumpem – on naprawdę wierzy w Brexit i bardzo podoba mu się wizyta w Londynie”.

Jeszcze przed spotkaniem z premier Theresą May prezydent Trump rozmawiał telefonicznie z Borisem Johnsonem, byłym ministrem spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, który jest jednym z faworytów do zastąpienia May na stanowisku premiera i przywódcy Partii Konserwatywnej.

Dziś Trump ma się spotkać z obecnym ministrem spraw zagranicznych Jeremym Huntem. Podczas konferencji z Theresą May Trump poparł nieformalnie kandydatury zarówno Johnsona, jak i Hunta, mówiąc, że obaj “zrobiliby bardzo dobrą robotę”.

Wczoraj amerykański prezydent spotkał się też z innym kandydatem do objęcia urzędu po May, ministrem środowiska Michaelem Gove’em. Trump rozmawiał także z dwoma prominentnymi zwolennikami wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej: byłym liderem Partii Konserwatywnej Iainem Duncanem Smithem i byłym ministrem środowiska Owenem Patersonem.

Dziś po południu Trump poleci do Irlandii, gdzie ma się spotkać z premierem Leo Varadkarem. W czwartek we Francji weźmie udział w obchodach rocznicy lądowania w Normandii i spotka się z prezydentem Emmanuelem Macronem.