Theresa May

Rosja jest winna próby zabójstwa na terenie Wielkiej Brytanii – oświadczyła premier Wielkiej Brytanii Theresa May.

Nie mamy wyjścia, musimy uznać, że Rosja jest winna próby zabójstwa Skripala i jego córki, oraz zagrożenia życia innych obywateli brytyjskich w Salisbury, w tym sierżanta Nicka Baileya. Jest to niezgodne z prawem użycie siły przez Rosję przeciwko Wielkiej Brytanii – powiedziała brytyjska premier.

W poniedziałek Theresa May dała Rosji czas do wtorku do północy na wytłumaczenie, jak produkowana w Rosji broń chemiczna znalazła się w Wielkiej Brytanii.

Wczoraj rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa oświadczyła, że Rosja została prowokacyjnie i bezpodstawnie oskarżona. Podkreśliła też, że „nie powinno się grozić państwu posiadającemu broń atomową”.

Wcześniej rosyjska agencja TASS powołując się na MSZ podała, że Rosja nie odpowie na brytyjskie ultimatum, dopóki nie otrzyma próbek substancji użytej do otrucia Skripala.

May stwierdziła, że odpowiedź rosyjskich władz świadczy o ich pogardzie dla znaczenia tych wydarzeń. Premier zaznaczyła, że próba zabójstwa Skripala jest afrontem wobec Wielkiej Brytanii i sprzeniewierzeniem się zakazowi stosowania broni chemicznej.

Brytyjska premier zapowiedziała wydalenie z kraju 23 rosyjskich dyplomatów uznanych za niezgłoszonych oficerów wywiadu. Mają oni tydzień na opuszczenie Wielkiej Brytanii.

Londyn zawiesił też spotkania dwustronne z Moskwą na wysokim szczeblu. W tym spotkania podczas Mistrzostw Świata w piłce nożnej, które mają się odbyć w Rosji w czerwcu.

Theresa May zapowiedziała też poprawkę do ustawy o sankcjach, która rozszerzy możliwości nakładania restrykcji w odpowiedzi na zagrożenia dla bezpieczeństwa Wielkiej Brytanii.

Dziś o 20:00 odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ, na którym Wielka Brytania przedstawi swoje ustalenia w sprawie próby zabójstwa Siergieja Skripala.