W Kolonii porządku pilnowało 1500 uzbrojonych policjantów, dziesieciokrotnie więcej niż przed rokiem. W zeszłym roku podczas sylwestra imigranci, głównie z Afryki Północnej, bezkarnie napadali i gwałcili kobiety w Kolonii. Do podobnych zdarzeń – choć na mniejszą skalę – dochodziło również w innych miastach. Tym razem policja wywiązała się ze swojego zadania, choć zagrożenie było podobne.

Zastosowano barierki i metalowe zapory, całkowicie zakazano używania petard i rygorystycznie kontrolowano podręczny bagaż osób wchodzących na plac katedralny. Policjanci powstrzymali około tysiąca młodych mężczyzn pochodzących z północnej Afryki, którzy chcieli wejść na plac pod katedrą. Jako powody podano „niestosowanie się do zaleceń funkcjonariuszy”, a także nielegalny pobyt w Niemczech oraz… wydany za niektórymi nakaz aresztowania. Nie wpuszczono ich na plac, na którym odbywała się impreza.

Jeszcze ostrzejsze kontrole prowadzono na dworcu głównym, gdzie policja kierowała przyjezdnych mężczyzn o arabskim lub afrykańskim wyglądzie do ogrodzonej metalowymi barierkami wydzielonej strefy kontroli. Osoby bez dokumentów zawracano, kilkudziesiat najagresywniejszych tymczasowo zatrzymano.

Działania policji zostały docenione przez mieszkańców, którzy w internetowych komentarzach chwalą zaangażowanie funkcjonariuszy.

Jednak część lewicowych polityków i działaczy krytykowała, a nawet sabotowała działania stróżów prawa. Nie podobała im się selekcja ze względu na wygląd. Na Twitterze pojawiły się wezwania, by paraliżować działania policji i „pomagać” azylantom przedostać się na sylwestrową zabawę pod katedrę.

W Nowy Rok  „Der Spiegel”, a także inne media, zarzuciły policjantom stosowanie niedopuszczalnej rasowej segregacji i odpowiedzialności zbiorowej w stosunku do wszystkich młodych mężczyzn o południowym wyglądzie.

Marian Kowalski i pastor Paweł Chojecki w swoim programie iPPTV od dawna ostrzegali, że przyjęcie do Europy tak ogromnej rzeszy przedstawicieli obcej cywilizacji spowoduje wzrost rasizmu i powrót do praktyk segregacji rasowej z czasów hitlerowskich Niemiec.