Sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych James Mattis oświadczył dziś po spotkaniu ministrów obrony krajów NATO w brukseli, że Stany Zjednoczone nie widzą obecnie warunków do współpracy militarnej z Federacją Rosyjską.

Mattis wypowiedział się po tym, jak rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu powiedział, że Rosja jest gotowa do wznowienia współpracy z Pentagonem, a prezydent Rosji Władimir Putin stwierdził, że w interesie obu krajów leży przywrócenie kontaktów między agencjami wywiadowczymi.

Mattis dodał, że Stany Zjednoczone będą dalej kontaktować się z rządem Rosji w celu znalezienia wspólnego stanowiska, ale zaznaczył, że Rosja “musi się wykazać” i musi przestrzegać prawa międzynarodowego.

W podobnym tonie wypowiedział się sekretarz stanu USA Rex Tillerson po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem.

“Podczas gdy poszukujemy nowych wspólnych obszarów, oczekujemy, że Rosja będzie honorować swoje zobowiązania wynikające z porozumień mińskich i pracować w celu deeskalacji przemocy na Ukrainie” – powiedział Tillerson dziennikarzom.