Dolary

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) zablokowała w czwartek sprzedaż Giełdy Papierów Wartościowych w Chicago grupie prowadzonej przez chińskich inwestorów, mówiąc, że brak informacji na temat potencjalnych nabywców zagroził możliwości prawidłowego monitorowania Giełdy po transakcji.

Krok ten zakończył trwające ponad dwa lata negocjacje w spawie uzyskania zgody na sprzedaż. Był również sygnałem dla Chińczyków, z jakimi ograniczeniami muszą liczyć się obecnie, próbując wchodzić na amerykański rynek.

Sprzedaż giełdy była początkowo, w sierpniu zeszłego roku, zatwierdzona przez jej pracowników, jednak decyzja szybko była wstrzymana po tym, gdy Donald Trump wybrał nowego prezesa giełdy Jay’a Claytona.

Amerykańscy prawodawcy z obu partii ostro krytykowali umowę, wysyłając wspólne listy do kierownictwa Giełdy. W listach stwierdzili, że jej sprzedaż dałaby chińskiemu rządowi dostęp do amerykańskich rynków finansowych i zakwestionowałoby zdolność SEC do regulowania i monitorowania zagranicznych inwestorów.

W piątek, przedstawiciel Giełdy powiedział, że obecnie brane są pod uwagę różne możliwości co do dalszego jej poprowadzenia.

W oświadczeniu stwierdził:
Odrzucając transakcję, Giełda Papierów Wartościowych w Chicago zrezygnowała ze zbudowania korzystnego dla obu stron pomostu ekonomicznego między największymi gospodarkami świata, niekorzystnie wpływając na naszą spółkę i akcjonariuszy.