Władze miasta Gaggenau w Badenii-Wirtembergii, cofnęły zezwolenie na wiec z udziałem ministra sprawiedliwości Turcji Bekira Bozdaga. Bozdag miał wygłosić przemówienie do mieszkańców pochodzenia tureckiego, aby zachęcić ich do udziału w referendum i poparcia wzmocnienia władzy prezydenta w Turcji.


Burmistrz Gaggenau Michael Pfeiffer uzasadnił decyzję względami bezpieczeństwa. – Uważamy, że sytuacja mogłaby wymknąć się spod kontroli – powiedział Pfeiffer. Turecki minister na znak protestu odwołał wizytę w Niemczech, a tureckie MSZ wezwało ambasadora Niemiec na rozmowę. Dziś ratusz w Gaggenau został ewakuowany po telefonie od anonimowej osoby ostrzegającej o podłożeniu bomby.

Odwołania wystąpienia domagali się liczni niemieccy politycy. Relacje niemiecko-tureckie znajdują się w poważnym kryzysie. Do ich dalszego pogorszenia doszło kilka dni temu, kiedy władze Turcji aresztowały korespondenta niemieckiego dziennika Die Welt Deniza Yucela pod zarzutami propagandy terrorystycznej i podżegania do działalności wywrotowej . Minister Spraw Zagranicznych Niemiec Sigmar Gabriel zarzucił Turcji łamanie obowiązującego prawa i ograniczanie wolności prasy.