W czwartek w Łodzi funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali obywatela Iraku podejrzanego o przygotowywanie zamachu terrorystycznego w Polsce.

Na jego ubraniu znaleziono ślady materiałów wybuchowych. Na trop mężczyzny wpadli policjanci z Krakowa. Przy mężczyźnie znaleziono listę centrów handlowych i hipermarketów. Policja sprawdziła wszystkie sklepy jakie odwiedzał Irakijczyk pod względem pirotechnicznym.

 

W czwartek w Łodzi funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali obywatela Iraku podejrzanego o przygotowywanie zamachu terrorystycznego w Polsce.

Na jego ubraniu znaleziono ślady materiałów wybuchowych. Na trop mężczyzny wpadli policjanci z Krakowa. Przy mężczyźnie znaleziono listę centrów handlowych i hipermarketów. Policja sprawdziła wszystkie sklepy jakie odwiedzał Irakijczyk pod względem pirotechnicznym.

____

W mieście Ansbach w Bawarii imigrant pochodzący z Syrii zdetonował bombę w samobójczym zamachu.

Sprawca chciał wejść na dziedziniec, gdzie odbywał się koncert. Nie został wpuszczony, gdyż nie miał biletu – dlatego zdetonował ładunek przed wejściem. Zginął na miejscu. 12 osób zostało rannych.

____

Kilka godzin wcześniej uchodźca z Syrii zamordował w Niemczech Polkę.

Tragiczne zdarzenie miało miejsce wczoraj późnym popołudniem w mieście Reutlingen w południowych Niemczech.

Mężczyzna uzbrojony w maczetę zaatakował kobietę pracującą razem z nim w lokalu gastronomicznym. Ranił dwie inne osoby. Rzeź przerwał przejeżdżający obok kierowca BMW, który wjechał w napastnika swoim samochodem i ułatwił tym samym interwencję policji. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych potwierdziło, że ofiara była Polką. Potwierdzono również informację, że zamordowana kobieta była w ciąży. Atakujący jest 21-letnim imigrantem z Syrii. Starał się w Niemczech o azyl. Rzecznik miejscowej policji powiedział, że Syryjczyk był zamieszany w incydenty, w których inni ludzie odnieśli obrażenia.

____

W Reutlingen policja zareagowała szybko. Niestety w piątek w Monachium zabrakło tak szybkiej reakcji.

Osiemnastoletni imigrant z Iranu zastrzelił dziewięć osób i ranił trzydzieści pięć.

Wczoraj szef bawarskiego Urzędu Kryminalnego poinformował, że napastnik zdołał oddać niemal sześćdziesiąt strzałów. Na miejscu zdarzenia znaleziono pięćdziesiąt siedem łusek z pistoletu Glock 17, którego użył Irańczyk. Najpierw strzelał przy restauracji McDonald’s w pobliżu centrum handlowego Olympia, gdzie zabił pięć osób, następnie wszedł do budynku galerii i tam dalej strzelał. Potem był widziany na dachu parkingu skąd także oddawał strzały do ludzi. Jak podała policja, napastnik zastrzelił się kilkaset metrów od galerii osaczony przez policjantów. Broń posiadał nielegalnie. Według ustaleń niemieckich służb sprawca nabył pistolet przez Internet. Glock był przerobiony na niezdolny do strzału rekwizyt używany w przedstawieniach teatralnych, jednak został ponownie przystosowany do strzelania.Wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel zapowiedział zaostrzenie przepisów regulujących dostęp do broni w Niemczech: “Musimy robić wszystko, co w naszej mocy, aby ograniczyć i restrykcyjnie kontrolować dostęp do śmiercionośnej broni” – powiedział. W podobnym tonie wypowiedzieli się inni politycy koalicji rządzącej, w tym minister spraw wewnętrznych.

____

Polskie partie polityczne podsycają strach przed uchodźcami. Takie stwierdzenie znalazło się w nocie opublikowanej w sobotę przez Watykan, której autorem jest ksiądz Paweł Rytel-Andrianik – rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

W notce autor zwraca uwagę na strach Polaków przed muzułmanami. Przyczyną tego strachu strachu są według niego: brak publicznej debaty, skomplikowane prawo migracyjne, i zbyt małe zaangażowanie instytucji rządowych i pozarządowych. Dalej ksiądz Adrianik pisze: “Niestety te lęki są podsycane przez niektóre partie polityczne i niewłaściwe stwierdzenia wyrażane przez polityków. Strach przed muzułmanami jest sztucznie wytwarzany, choć w jakiejś mierze zrozumiały ze względu na ataki terrorystyczne”. Autor w wydanym oświadczeniu utrzymuje, że to co przesłał “nie jest stanowiskiem rzecznika Konferencji Episkopatu Polski, ale jest relacją z publikacji głównych mediów w Polsce na temat kwestii uchodźców”, jednak z samej treści notatki to nie wynika, nie ma w niej też odniesień do żadnych mediów.

____

Minister obrony Niemiec zapowiedziała otwarcie niemieckiej armii na uchodźców.

W niedzielnym wywiadzie dla „Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung” stwierdziła, że będzie to włączenie Bundeswehry w akcję integrowania imigrantów w Niemczech. Program będzie skierowany głównie do uchodźców z Syrii. Minister zaznaczyła, że migranci nie dostaną broni, nie będą odbywać służby wojskowej, ani brać udziału w operacjach wojskowych. Przejdą jedynie szkolenie w zawodach cywilnych, dzięki czemu “gdy pewnego dnia wrócą do Syrii, zdobyte przez nich w Niemczech umiejętności będą mogły okazać się przydatne w odbudowie ich kraju”. Minister narzekała, że wojsko ponosi konsekwencje niekorzystnej sytuacji demograficznej w kraju, ponieważ może przyjmować tylko osoby z niemieckim obywatelstwem. Już wcześniej ujawniła pomysł umżzliwienia służby obywatelom innych krajów Unii w wyjątkowych przypadkach.

Pytanie: Czy te ruchy są wstępem do utworzenia z imigrantów armii, tak jak przewidywał niejednokrotnie w naszej telewizji pastor Paweł Chojecki?

____

W zeszłym miesiącu rosyjskie samoloty wojskowe czterokrotnie naruszały przestrzeń powietrzną Bułgarii – poinformował minister obrony tego kraju.

W maszynach wyłączano transpondery – urządzenia do lokalizacji i identyfikacji. Ponadto sześć razy bułgarską przestrzeń powietrzną naruszyły rosyjskie samoloty cywilne.

Premier Bułgarii Bojko Borysow mówi o wzroście napięcia wokół Morza Czarnego: “Rosyjskie samoloty ponownie zaczęły zbliżać się do naszej granicy. Robią to regularnie. Przylatują znad Morza Czarnego blisko do nas i zawracają. Zgodnie z planem NATO my podrywamy wtedy w powietrze myśliwce. Sytuacja nad Morzem Czarnym jest coraz bardziej niepokojąca”.
____

Federalna Służba Bezpieczeństwa Rosji przeprowadziła rewizję w mieszkaniu Andrieja Piontkowskiego, znanego rosyjskiego politologa, bardzo krytycznego wobec Kremla. Służby przeszukały również mieszkania jego dzieci i wnuków.

Akcja jest związana z artykułem Piontkowskiego o związkach między Kremlem i przywódcami Czeczenii, który ukazał się na stronie internetowej radia Echo Moskwy. FSB na początku lipca skonfiskowała korespondencję dziennikarzy radia. Piontkowski wyjechał z kraju po tym jak władze nakazały prokuraturze zajęcie się tą publikacją