Serwis informacyjny

PiS ukradł Marsz Niepodległości

Wczoraj prezydent Warszawy zakazała organizacji corocznego Marszu Niepodległości w stolicy.

Zaraz po tej decyzji ogłoszono, że rząd PiS zorganizuje inny marsz pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy. Marsz przejdzie tą samą trasą, jaką miał iść Marsz Niepodległości.

Rzecznik prezydenta stwierdził, że zaproszone są “wszystkie środowiska”.

Organizatorzy Marszu Niepodległości odwołali się od decyzji o zablokowaniu wydarzenia, jednak nawet gdyby wyrok sądu był korzystny dla Marszu, to nie będzie się mógł odbyć, bo rząd zajął już trasę na swój marsz.

Dziś Sąd Okręgowy we Wrocławiu uchylił decyzję prezydenta  Rafała Dutkiewicza o zakazie organizacji Marszu Polski Niepodległej 11 listopada. Miasto może odwołać się od tej decyzji do Sądu Apelacyjnego.

* * *

Pomnik Katyński zostaje na stałe na swoim miejscu

Mecenas Sławomir Platta przekazał wspaniałą wiadomość: rada miasta Jersey City uchyliła postanowienie o przeniesieniu Pomnika Katyńskiego i postanowiła, że na stałe pozostanie on na obecnym miejscy na Exchange Place.

Postanowienie rady głosi:

„Pomnik Katyński pozostanie na swoim obecnym miejscu na zawsze.”

* * *

Wojskowy Sąd Okręgowy wydał Europejski Nakaz Aresztowania Stefana Michnika, byłego sędziego Wojskowego Sądu Rejonowego.

Stefan Michnik podejrzany jest o zbrodnie komunistyczne, takie jak wydanie bezprawnych wyroków orzekających kary śmierci wobec osób działających na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego

* * *

Do Polski przypłynie więcej amerykańskiego gazu

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało długoterminową umowę zakupu skroplonego gazu ziemnego od amerykańskiego koncernu Cheniere Marketing International. Kontrakt opiewa na 40 mld m3 surowca!

Prezes PGNiG poinformował, że Polska uzyskała warunki lepsze o 20-30 proc. od kontraktu rosyjskiego.

Amerykański sekretarz energii Rick Perry obecny podczas podpisywania umowy potwierdził jasno politykę USA.

To jest mocny sygnał dla Europy w jaki sposób zapewnić bezpieczeństwo europejskie. To ważny dzień dla Europy – powiedział Perry.

* * *

12 ofiar śmiertelnych to bilans masowego morderstwa w barze Borderline Bar and Grill w Thousand Oaks w amerykańskim stanie Kalifornia.

Do masakry doszło podczas studenckiej zabawy country, na którą przyszło kilkaset osób. Napastnik wtargnął do środka, zabijając najpierw ochroniarza przy wejściu. Zamaskowany mężczyzna zaczął strzelać do zgromadzonych, rzucał też w tłum granaty dymne. Studenci uciekali z lokalu przez okna.

Na miejsce wezwano policję. W akcji zginął sierżant Ron Healus, który w przyszłym roku miał przejść na emeryturę. Został kilkukrotnie postrzelony, gdy próbował dostać się do budynku.

Napastnik nie żyje. Prawdopodobnie sam się zastrzelił. Policja nie ustaliła jeszcze motywów sprawcy.

* * *

Asia Bibi została wypuszczona z więzienia

Prawnik kobiety, która została uniewinniona z zarzutu bluźnierstwa przeciw Mahometowi i uniknęła kary śmierci, poinformował media, że Asia Bibi została wypuszczona z więzienia i samolotem przetransportowana w nieznane miejsce.

Władze Pakistanu zaprzeczyły informacjom, że Asia Bibi opuściła kraj. Ma przebywać w bezpiecznym miejscu odosobnienia ze względu na zagrożenie ze strony islamistów, którzy domagają się jej śmierci.

* * *

Australia przekaże 2 miliardy dolarów na budowę infrastruktury w krajach Pacyfiku. Będzie to część nowych działań mających na celu przeciwstawienie się komunistycznym Chinom w regionie Indo-Pacyfiku.

Premier Australii Scott Morrison przedstawił dziś nowy program pożyczek i dotacji na rozwój infrastruktury. Zapowiedział również przekazanie 1 miliarda dolarów australijskiej agencji eksportu. Fundusze przeznaczone będą na telekomunikację, energetykę i transport.

Jak zaznaczył Morrison, Australia zbyt długo brała Pacyfik „za pewnik” i teraz już nie ma miejsca na takie myślenie. Powiedział, że rząd „powraca na Pacyfik, który powinien stać na czele i w centrum strategicznych perspektyw Australii”:

* * *

Watykan chce ustanowić globalną etykę

W Singapurze odbyło się międzynarodowe sympozjum pod hasłem: Etyka chrześcijańska i taoistyczna w dialogu.

Katolicki biskup Miguel Ángel Ayuso Guixot, sekretarz Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego powiedział podczas spotkania o poszukiwaniu etyki globalnej:

Poszukiwanie etyki globalnej jest nierozerwanie związane z doświadczeniem przemiany wewnętrznej, które zakłada odsunięcie zła zarówno osobistego, jak i strukturalnego.

Zaznaczył, że poszukiwanie to dotyczy wszystkich, dlatego konieczne jest wzajemne poznanie i wymiana między kulturami i religiami, i ustanowienie „etyki globalnej, jednoczącej powszechne wartości i normy”.

Biskup przywołał też stwierdzenie watykańskiej Międzynarodowej Komisji Teologicznej, iż „chrześcijaństwo nie ma monopolu na prawo naturalne”.

Katolicki hierarcha wymienił zagrożenia jakie stoją przed światem takie jak zmiany klimatyczne, bezrobocie, narkomania, handel ludźmi, korupcja czy terroryzm. Zaliczył do nich też fundamentalizm.

Stwierdził, że wszystkie te problemy przekraczają granice narodowe i państwowe, nie może ich więc rozwiązać żaden kraj, działający w pojedynkę.

* * * * *