SERWIS INFORMACYJNY, 7 września 2018 r.

Udostępnij
Przeczytasz tekst w ok. 5 min.

Polska i Niemcy będą zacieśniać współpracę w sprawie nowej perspektywy budżetowej Unii Europejskiej na lata 2021-27.

Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński spotkał się wczoraj z niemieckim ministrem gospodarki energii Peterem Altmaierem.

Polski minister stwierdził, że Polska i Niemcy są wśród krajów najbardziej pokrzywdzonych przez propozycje Komisji Europejskiej. Komisja chce, by do Polski przez budżet unijny wpływało o jedną czwartą mniej pieniędzy niż obecnie.

Postanowiliśmy zacieśnić współpracę, jeżeli chodzi o tę nową perspektywę. Powołamy nasze zespoły ekspertów. Poza takimi spotkaniami, jak dzisiejsze na poziomie ministrów, nasi eksperci będą regularnie się spotykać – powiedział minister Kwieciński po spotkaniu.

Stwierdził też, że rządy Polski i Niemiec będą zacieśniać współpracę w sprawie szkolnictwa zawodowego.

* * *

Nowa ambasador USA rozpoczęła urzędowanie w Polsce

Georgette Mosbacher złożyła w czwartek na ręce prezydenta Andrzeja Dudy listy uwierzytelniające. Tym samym zaczęła pracę jako nowa ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce.

Nowa ambasador odwiedziła Grób Nieznanego Żołnierza i złożyła przed nim kwiaty.

Na Twitterze napisała:

„Grób Nieznanego Żołnierza jest hołdem dla walczących o wolność Polski. Dla Amerykanów Polska zawsze była symbolem nadziei. Mimo wszelkich działań, które miały zmienić czy zniszczyć Polskę, trwaliście, walczyliście o wolność i zwyciężaliście. Nasze kraje łączy szczególna więź.”

* * *

Rzecznik Praw Dziecka chce, by rząd działał przeciwko rodzicom

Na stronie internetowej Rzecznika Praw Dziecka zamieszczono raport pt. „Postawy wobec przemocy w wychowaniu”. Rzecznik Marek Michalak w alarmującym tonie informuje, że 43% badanych akceptuje stosowanie w wychowaniu dzieci klapsów, a 24% uważa, że „lanie jeszcze nikomu nie zaszkodziło”. Rzecznik uważa kary cielesne za przemoc, poniżanie i naruszanie godności dziecka i apeluje do rządu o przygotowanie i wdrożenie Narodowej Strategii na Rzecz Przeciwdziałania Przemocy Wobec Dzieci.

Jak czytamy na stronie rzecznika „konieczne jest stworzenie spójnych rozwiązań, które w różnych sferach, takich jak edukacja, pomoc i wsparcie rodzin, zdrowie psychiczne i ogólne, a nawet zatrudnienie, będą promowały efektywne rozwiązania, minimalizujące czynniki ryzyka stosowania kar cielesnych i innych zachowań przemocy wobec dzieci.”

W 2010 roku polski Parlament uchwalił całkowity zakaz stosowania kar cielesnych wobec dzieci.  Ich stosowanie może skutkować wszczęciem postępowania sądowego zmierzającego do ograniczenia lub pozbawienia władzy rodzicielskiej.

* * *

Mołdawia kupi gaz od Rumunii.

Wczoraj rumuński Transgaz podpisał z mołdawskim Vestmoldtransgazem umowę na dostawę gazu o wartości 92 milionów euro.

Obecnie Mołdawia prawie cały zużywany przez siebie gaz kupuje od Rosji.

* * *

Rozpoczęła się budowa Nord Stream 2 w Zatoce Fińskiej.

Statek Solitaire rozpoczął czyszczenie dna i układanie rur rosyjsko-niemieckiego gazociągu po stornie rosyjskiej, na dnie Zatoki Fińskiej. Prace będą prowadzone bez przerwy przez siedem dni w tygodniu. Zgody na ułożenie gazociągu w swojej strefie ekonomicznej nie wyraziła jeszcze Dania.

Gazociąg ma dostarczać z Rosji do Niemiec rocznie ponad 50 miliardów metrów sześciennych gazu.

* * *

Pracownik Ministerstwa Gospodarki oskarżony o współpracę z rosyjskim wywiadem

Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Markowi W., pracownikowi Ministerstwa Gospodarki, za udział w działalności rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU. Z Rosjanami miał on współpracować w latach 2014-2016.

Prokuratura podała, że oskarżony przekazywał wywiadowi rosyjskiemu informacje m.in. o planach działań polskiego rządu związanych z budową gazociągu Nord Stream 2. Miał też  informować rosyjskich oficerów o ważnych dla państwa polskiego inwestycjach.

Markowi W. grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

* * *

Turcja nie uwolni pastora Brunsona

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział w środę, że Turcja nie może spełnić żądania Stanów Zjednoczonych, dotyczących uwolnienia pastora Andrew Brunsona. Erdogan nazwał te żądania „bezprawnymi.”.

Erdogan zaznaczył, że Turcja postępuje zgodnie z prawem, a Stany Zjednoczone nie będą w stanie nic osiągnąć przez użycie gróźb:

To nie jest zbyt miłe słyszeć ‘odeślecie go, oddacie go nam’. Groźby nic tu nie dadzą. – powiedział turecki prezydent.

* * *

Turcja otworzy ambasadę w Paragwaju

Minister spraw zagranicznych Paragwaju Luis Castiglioni zapowiedział w czwartek, że Turcja otworzy w Paragwaju swoja ambasadę. Decyzja została ogłoszona dzień po tym, jak prezydent Paragwaju Mario Abdo zrezygnował z przeniesienia placówki dyplomatycznej w Izraelu z Tel Awiwu do Jerozolimy.

Do tej pory ambasador Turcji w Paragwaju działał w Argentynie. Castiglioni powiedział dziennikarzom, że otwierając ambasadę, Turcja wyraża poparcie dla postawy Paragwaju wobec Izraela.

* * *

Imigranci z Wietnamu zatrzymani przez polską Straż Graniczną

Dziesięciu nielegalnych imigrantów z Wietnamu zostało zatrzymanych przez funkcjonariuszy Straży Granicznej w miejscowości Krzywe w powiecie suwalskim. Polską granicę przekroczyli w pięcioosobowym samochodzie.

Gdy funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki w Sejnach przystąpili do kontroli samochodu, imigranci zaczęli uciekać. Po krótkim pościgu samochód wpadł do rowu, a Straż Graniczna zatrzymała cudzoziemców.

Ustalono, że samochodem podróżowało dziewięciu mężczyzn i jedna kobieta z Wietnamu w wieku 18-40 lat oraz kierowca. Obcokrajowcy zostali zatrzymani za nielegalne przekroczenie granicy polsko-litewskiej.

* * *

Wielkie powodzie w komunistycznej Korei Północnej.

Obfite opady deszczu utrzymujące się od ponad tygodnia w południowo-zachodniej części kraju wywołały powodzie i osunięcia ziemi. Czerwony Krzyż informuje o co najmniej 76 ofiarach śmiertelnych. Tysiące osób zostało pozbawionych domów.

W zeszłym miesiącu media informowały o suszy w Korei Północnej, która spowodowała bardzo niskie plony ryżu i kukurydze.

* * *

Indie legalizują homoseksualizm

Wczoraj Sąd Najwyższy w Indiach uchylił zapis w kodeksie karnym, który uznawał stosunki homoseksualne za sprzeczne z prawem naturalnym i przewidywał za nie karę do 10 lat więzienia.

Zapis ten pochodził z 1861 roku, kiedy Indie były pod panowaniem Wielkiej Brytanii.

Sąd podkreślił, że sędziowie orzekli jedynie o zniesieniu kar za stosunki homoseksualne i nie zajmowali się sprawami dotyczącymi definicji małżeństwa lub prawa spadkowego.

* * *

Jak podaje Radio Free Asia, władze w prowincji Guangdong w komunistycznych Chinach przeprowadził tajny proces czołowego aktywisty walczącego z cenzurą w Chinach. Przed procesem, w którym został oskarżony o „podżeganie do obalenia władzy państwowej”, przez rok był przetrzymywany przez władze.

Zhen Jianghua został w tej sprawie zatrzymany 1 września 2017 r. Po aresztowaniu przetrzymywany był w nieznanym miejscu i powołując się na „bezpieczeństwo narodowe” nie pozwolono mu spotkać się z obrońcą ani członkami rodziny. W marcu tego roku został formalnie aresztowany.

Zhen prowadził stronę internetową Across the Great Firewall (Po Drugiej Stronie Wielkiego Firewalla). Jak dowiedziało się Radio Free Asia, zarejestrował swoją stronę za granicą, aby uniknąć cenzury nakładanej przez chińską partię komunistyczną i przedstawiał informacje o chińskiej cenzurze, a także narzędzia pomagające w dostępie do Internetu za tzw. Wielkim Chińskim Firewallem.

W sierpniu tego roku na stronie internetowej Prokuratora Ludowego pojawiła się informacja o procesie działacza, która zniknęła ze strony kilka godzin później:

„Oskarżony Zhen Jianghua stanął przed sądem w dniu 10 sierpnia 2018 r. w mieście Zhuhai pod zarzutem podżegania do obalenia władzy państwowej. (…) Sprawa została rozpoczęta przez prokuratora ludowego w Zhuha.”

Wyrok w sprawie nie został upubliczniony, jednak Amnesty International wydała w czwartek zawiadomienie mówiące, że Zhenowi może grozić może nawet 15 lat więzienia za prowadzenie swojej strony internetowej. Obecnie przebywa w areszcie śledczym nr 2 w mieście Zhuhai.

* * * * *