Przeczytasz tekst w ok. 4 min.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bartoszycach Małgorzata Sipko, odpowiedzialna za głośną prowokację wobec mechanika samochodowego, zrezygnowała ze stanowiska.

Naczelnik złożyła rezygnację z zajmowanej funkcji do szefa Krajowej Administracji Skarbowej, który rezygnację przyjął. W środę naczelnik została odwołana, pozostaje jednak pracownikiem urzędu.

* * *

Wybrano następcę Angeli  Merkel

Niemiecka Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna (CDU) wybrała nową przewodniczącą: miejsce Angeli Merkel zajmie Annegret Kramp-Karrenbauer, która jest uznawana za kontynuatorkę polityki Merkel.

Nowa przewodnicząca wygrała niedużą przewagą z konserwatywnym Friedriechem Merzem. Otrzymała 517 z 999 głosów.

Nowa przewodnicząca jest katoliczką i członkinią Centralnego Komitetu Niemieckich Katolików –najbardziej wpływowej organizacji świeckich katolików w kraju. Organizacja ta lobbuje między innymi na rzecz akceptacji praktyk homoseksualnych.

Karrenbauer popierała politykę imigracyjną Angeli Merkel. Od lutego pełniła funkcję sekretarza generalnego partii.

* * *

Wczoraj amerykańskie samoloty wojskowe dokonały nadzwyczajnego przelotu nad Ukrainą

Departament  Obrony USA poinformował, że jest to wyraz poparcia dla Ukrainy i innych sojuszników.

W oświadczeniu napisano:

– Niesprowokowany atak Rosji na ukraińskie okręty na Morzu Czarnym w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej jest niebezpieczną eskalacją coraz bardziej prowokacyjnych i groźnych działań.

Stany Zjednoczone chcą polepszenia stosunków z Rosją, ale nie może do tego dojść, dopóki będą kontynuowane bezprawne i destabilizujące działania na Ukrainie i w innych miejscach.

* * *

Amerykanie przypominają Rosji, gdzie są jej granice także po drugiej stronie

Amerykański okręt USS McCampbell przepłynął przez Morze Japońskie w pobliżu Zatoki Piotra Wielkiego. Rosja uważa, że cała zatoka jest jej wodami terytorialnymi, jednak nie jest to zgodne z prawem międzynarodowym.

Rzecznik amerykańskiej Floty Pacyficznej powiedziała:

– Siły Stanów Zjednoczonych działają na co dzień w rejonie Indo-Pacyfiku. Te działania pokazują, że Stany Zjednoczone będą latać, pływać i działać wszędzie, gdzie pozwala na to prawo międzynarodowe. TO jest prawdą w stosunku do Morza Japońskiego, jak i innych miejsc na całym świecie.

Była to pierwsza amerykańska operacja ochrony swobody żeglugi w tym miejscu od 1987 roku.

* * *

Rosja przejmuje kontrolę nad Wenezuelą

Rosja zainwestuje ponad 6 miliardów dolarów w Wenezueli. W środę oba kraje podpisały umowy o inwestycjach rosyjskich w produkcję ropy oraz w kopalnie złota w Wenezueli.

Rosjanie mają także niedługo zbadać możliwości inwestowania w wydobycie diamentów w tym kraju.

Rosja dostarczy Wenezueli w przyszłym roku 600 tysięcy ton zboża, co ma pokryć całe zapotrzebowanie tego kraju. Dostawy mają być kontynuowane w kolejnych latach.

Od trzech lat gospodarka Wenezueli pogrążona jest w głębokim kryzysie. Państwo posiada jedne z największych złóż ropy naftowej na świecie oraz duże złoża innych surowców, ale mieszkańcy mają problemy ze zdobyciem żywności i czystej wody.  Inflacja przekroczyła 13 tysięcy procent w skali roku.

Wenezuela nie wpuszcza misji Międzynarodowego Funduszu Walutowego, dlatego jest odcięta od pomocy finansowej innych państw. Stany Zjednoczone nałożyły na kraj sankcje, uznając ostatnie wybory prezydenckie za sfałszowane.

Sytuację wykorzystuje Rosja, która udziela Wenezueli pożyczek i w zamian sukcesywnie przejmuje kontrolę nad wydobyciem surowców w tym kraju.

* * *

Eksperci uważają, że Korea Północna rozbudowuje bazę rakietową, z której będzie zdolna wystrzelić pociski na terytorium USA

Jeffrey Lewis i David Schmerler z Instytutu Studiów Międzynarodowych w Monterey, w Kalifornii, stwierdzili na podstawie zdjęć satelitarnych, że komunistyczny reżim rozbudowuje bazę Yeongjeo-dong przy granicy z Chinami. Modernizacji może również podlegać pobliska fabryka, w której produkowane są części do rakiet.

Eksperci podkreślają, że lokalizacja bazy przy granicy z Chinami zmniejsza ryzyko prewencyjnego ataku amerykańskiego.

* * *

W Chinach aresztowano współpracowników i rodzinę dziennikarza krytykującego komunistyczną partię

Dziennikarz Chen Jieren został zatrzymany w czerwcu tego roku, po opublikowaniu artykułu krytykującego Komunistyczną Partię Chin. W ostatnich dniach listopada aresztowano również jego współpracowników, trzech braci i żonę. Stawia się im zarzuty „wszczynania kłótni i powodowania problemów” i „tuszowania przestępstw”.

Obrońca dziennikarza powiedział w ostatnich dniach dziennikarzom Radio Free Asia, że policja zakazała jemu i prawnikom innych zatrzymanych spotkania z klientami.

Nie możemy nawet uzyskać dostępu do akt sprawy. Szczerze mówiąc, wy wiecie o sprawie tyle co my – powiedział prawnik.

* * *

Niższa izba parlamentu irlandzkiego przegłosowała ustawę o aborcji

Ustawa zakłada możliwość dokonania aborcji do 12 tygodnia ciąży, a w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia matki ciążę będzie można przerwać do momentu, kiedy dziecko będzie mogło już przeżyć poza organizmem matki.

Aborcji będzie można dokonać przez cały okres ciąży w sytuacji „bezpośredniego ryzyka” dla życia lub zdrowia matki lub kiedy lekarz stwierdzi, że dziecko i tak urodzi się martwe lub nie przeżyje pierwszego miesiąca.

Parlamentarzyści odrzucili poprawki do ustawy zakładające ochronę sumienia lekarzy. W jej treści nie pojawił się też proponowany zakaz aborcji z powodu płci, rasy czy niepełnosprawności.

* * *

Facebook śledził użytkowników bez informowania ich o tym

Parlament Wielkiej Brytanii opublikował wewnętrzne dokumenty Facebooka przekazane przez firmę Six4Three.

Z dokumentów wynika m.in. że Facebook świadomie utrudniał użytkownikom dowiedzenie się, że zmiany w polityce systemu Android umożliwią mu zbieranie informacji o rozmowach i tekstach wysyłanych przez użytkowników za  pomoc aplikacji Facebook.

Facebook prowadził globalne badania dotyczące korzystania z aplikacji mobilnych innych firm bez wiedzy użytkowników. Facebook wykorzystywał zdobytą wiedzę do decydowania, które firmy traktować jako zagrożenie na rynku i które próbować przejąć.

W opublikowanych dokumentach pojawia się np. wiadomość szefa działu prywatności Facebooka, który stwierdził, że jego zespół znalazł sposób, aby aplikacja Facebooka uzyskała dostęp do informacji o rozmowach i połączeniach telefonicznych użytkowników bez informowania ich o tym.

W wywiadzie dla BBC Robert Hannigan, były szef brytyjskiej służby specjalnej GCHQ, stwierdził, że Facebook jest potencjalnym zagrożeniem dla demokracji, jeśli nie będzie odpowiednio kontrolowany.

To nie jest rodzaj organizacji charytatywnej świadczącej bezpłatne usługi, to bardzo praktyczny międzynarodowy biznes. W zamian za usługi, które uznasz za przydatne, biorą twoje dane i wyciskają z nich każdą kroplę zysku – powiedział.

* * *

Papież Franciszek przyjął zaproszenie do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Odwiedzi ten kraj w lutym przyszłego roku. Będzie to pierwsza wizyta papieża na Półwyspie Arabskim.

Franciszek będzie uczestniczył w międzynarodowym spotkaniu międzyreligijnym nt. międzyludzkiego braterstwa.

Biskup Paul Hinder, który kieruje kościołem katolickim w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Jemenie i Omanie, wyraził nadzieję, że wizyta stanie się ważnym krokiem w dialogu między muzułmanami i chrześcijanami.

* * * * *