Serwis informacyjny

Nowy podatek od paliwa

Sejm przyjął wczoraj ustawę o biokomponentach i biopaliwach ciekłych. Ustawa wprowadza m.in. tzw. opłatę emisyjną od paliw. Wyniesie ona 8 groszy za litr sprzedawanego w naszym kraju paliwa. Po doliczeniu podatku VAT oznacza to wzrost kosztów paliwa o około 10 groszy.

Rząd planuje w przyszłym roku za pomocą nowego podatku zabrać Polakom około 1,7 mld zł.

Ale to nie wszystko. Ustawa przewiduje tworzenie w miastach tzw. stref czystego transportu, do których wjazd pojazdem z tradycyjnym silnikiem benzynowym lub dieslem będzie płatny.

Opłata może wynieść nawet 2,5zł za godzinę. Będzie pobierana w godzinach 9-17.

Za zwiększeniem obciążeń podatkowych dla Polaków głosowało 231 posłów, w tym klub Prawo i Sprawiedliwość oraz Wolni i Solidarni.

* * *

Komisja Europejska zatwierdziła decyzję o nałożeniu dodatkowych ceł na amerykańskie produkty w odwecie za wprowadzenie przez Waszyngton dodatkowych ceł na stal i aluminium.

Decyzja dotyczy produktów o wartości blisko 3 miliardów euro. Cła zaczną obowiązywać w lipcu.

Kraje Unii nakładają taryfy w wysokości od 10 do 50 proc. na kilkaset rodzajów produktów w tym soki owocowe, wieprzowinę, wyroby stalowe, jachty, motorówki, motocykle, burbon i karty do gry.

Decyzję poparły wszystkie kraje Unii Europejskiej, w tym Polska, choć amerykańskie cła na stal i aliuminium nie dotykają polskiej gospodarki.

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz powiedziała:

My produkujemy w zakresie stali i aluminium produkty okrągłe, a (…) największy eksport z Europy to produkty płaskie. A zatem to w polską gospodarkę wprost dzisiaj nie uderza. Przedsiębiorcy nie sygnalizują żadnego niepokoju.

Z analizy przeprowadzonej na zlecenie ministerstwa wynika, że jeżeli utrzymane zostaną obecne rozwiązania, czyli cła na aluminium i stal bez części samochodowych, polska gospodarka nie ucierpi.

* * *

Austria przedłuża uzależnienie od rosyjskiego gazu

We wtorek prezesi rosyjskiego Gazpromu i austriackiego OMV podpisali umowę o dostawie gazu do Austrii do roku 2040.

Przy podpisaniu kontraktu obecni byli prezydent Rosji Władimir Putin i kanclerz Austrii Sebastian Kurz.

Austria jest pierwszym krajem europejskim spoza bloku wschodniego, który zaczął sprowadzać gaz z Rosji. Pierwszy kontrakt zawarto w 1968 roku.

Gazprom dostarcza 93 proc. gazu zużywanego przez Austriaków.

* * *

Szwecja zgodziła się na Nord Stream 2

Rząd Szwecji dał dziś zgodę na ułożenie dwóch nitek gazociągu w strefie ekonomicznej Szwecji na Bałtyku.

Minister ds. przedsiębiorczości i innowacji Szwecji Mikael Damberg powiedział:

Rząd rozpatrzył wniosek i stwierdza, że (…) prawo krajowe i międzynarodowe nie daje rządowi możliwości odrzucenia tego wniosku. W naszej ocenie nie mogliśmy powiedzieć „nie”. Jednocześnie rząd jasno stwierdził, że Szwecja jest krytyczna wobec projektu Nord Stream 2, gdyż istnieje ryzyko naruszenia celów unii energetycznej UE i nieprzestrzegania unijnej legislacji

* * *

ZTE – firma telekomunikacyjna z komunistycznych Chin zawarła porozumienie z Departamentem Handlu USA.

Amerykanie wycofają zakaz sprzedaży części elektronicznych firmie ZTE nałożony po naruszeniu poprzedniego porozumienia. Korporacja zapłaci miliard dolarów i umieści 400 w depozycie na poczet ewentualnych naruszeń umowy w przyszłości.

ZTE ma też wymienić najwyższą kadrę zarządzającą i umożliwić działanie kontrolerom, którzy będą na bieżąco badać zgodność działań ZTE z amerykańskim prawem eksportowym.

Zakaz sprzedaży amerykańskich komponentów firmie ZTE zostanie zawieszony na 10 lat. W przypadku złamania warunków porozumienia może zostać w każdej chwili przywrócony.

Dla ZTE taki zakaz oznacza brak możliwości prowadzenia działalności.

* * *

Chińskie linie wznawiają loty do Korei Północnej

Linie lotnicze Air China od 6 czerwca otworzyły regularne połączenie między Pekinem a stolicą Korei Północnej, Pjongjangiem. Loty będą odbywać się trzy razy w tygodniu.

Loty z komunistycznych Chin do komunistycznej Korei były wstrzymane od czasu przyjęcia sankcji wobec Pjongjangu spowodowanych rozwijaniem programu jądrowego i balistycznego.

Oficjalnie Air China uzasadniało zamknięcie połączenia niedostatecznym popytem. Teraz wznowienie połączenia jest tłumaczone względami komercyjnymi.

* * *

Niemcy chronią terrorystów

Mohammed Abu Dhess, znany także jako Abu Ali, pochodzi z Jordanii, mieszka w Kolonii, w Niemczech.

Przez lata współpracował z przywódcą irackiego oddziału Al-Kaidy, Abu Musabem az-Zarkawim.

Był członkiem organizacji al-Tawhid – Palestyńskiego odłamu Al-Kaidy. Organizował m.in. przemyt broni dla islamistów. Organizował komórkę al-Tawhid w Essen.

W 2002 roku Abu Dhess wraz z kilkoma byłymi ochroniarzami Osamy bin Ladena planował zamachy terrorystyczne. Jego grupa za cel obrała żydowskie muzeum w Berlinie i restaurację żydowską w Dusseldorfie. Niemieckim służbom bezpieczeństwa udało się udaremnić plany Jordańczyka. On i trzech jego towarzyszy zostało skazanych na wyroki od pięciu do ośmiu lat więzienia.

Abu Dhess odsiedział sześć lat w więzieniu, po czym przez lata mieszkał w hotelu w dystrykcie Nippes. Dostawał kieszonkowe i vouchery na jedzenie. Obecnie zmienił miejsce zamieszkania. Ma zakaz opuszczania dzielnicy i musi regularnie meldować się na policji.

Jak donosi niemiecki tygodnik „Focus”, władze nie chcą go deportować do rodzinnej Jordanii, ponieważ uważają, że mógłby tam być poddany torturom. Poza tym nie ma dokumentów potwierdzających tożsamość, które są potrzebne do deportacji.

Jak poinformowało przedwczoraj ministerstwo ds. uchodźców, podobnych przypadków w kraju związkowym Nadrenia Północna – Westfalia jest szesnaście.

* * *

Sekretarz Stanu Watykanu na tajnym spotkaniu Grupy Bilderberg

Kardynał Pietro Parolin, szef watykańskiej dyplomacji, ma wziąć udział w rozpoczynającej się dziś Konferencji Grupy Bilderberg w Turynie. Nazwisko kardynała znajduje się na liście uczestników spotkania.

Po raz pierwszy tak wysoko postawiony przedstawiciel Watykanu będzie brał udział w takim spotkaniu.

Co roku na spotkania Grupy Bilderberg przybywa ponad stu przedstawicieli polityki, binzesu, mediów i nauki z Europy i Ameryki Północnej. Treść rozmów i powzięte ustalenia są poufne.

Według oficjalnych informacji w tym roku omawiane mają być m.in. tematy przywództwa USA na świecie, wyborów do Kongresu Stanów Zjednoczonych, populizmu w Europie, sztucznej inteligencji, wolnego handlu, a także Rosji, Arabii Saudyjskiej i Iranu.

* * * * *

https://vimeo.com/273929133