SERWIS INFORMACYJNY, 6 grudnia 2018 r.

Udostępnij
Przeczytasz tekst w ok. 4 min.

Blokada torów na Mazowszu

Polskie firmy – podwykonawcy włoskiej firmy Astaldi – zablokowali tory kolejowe na odcinku Pruszków – Grodzisk Mazowiecki.

Przedsiębiorcy domagają się zapłaty za wykonaną pracę.

Wszystkie pociągi jadące w kierunku Grodziska, Żyrardowa i Skierniewic oraz w kierunku Krakowa, Katowic, ale też Łodzi, Wrocławia i Częstochowy, będą musiały jeździć objazdami – powiedział rzecznik Szybkiej Kolei Miejskiej.

Blokada będzie trwać, dopóki protestujący nie otrzymają deklaracji wypłaty pieniędzy za wykonaną płacę.

Włoska firma Astaldi rozpoczęła modernizację linii Dęblin – Lublin i linii Poznań – Leszno, lecz we wrześniu zerwała kontrakt z powodu wzrostu cen materiałów i siły roboczej i nie zapłaciła podwykonawcom za wykonana już pracę.

Pieniądze miała wypłacić spółka PKP Polskie Linie Kolejowe. Dotychczas wypłaciła tylko połowę.

* * *

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obowiązujące przepisy dotyczące opłat za odholowanie samochodów są niezgodne z Konstytucją i naruszają prawo własności

Według zaskarżonych przepisów Prawa o ruchu drogowym pojazd, który zostanie usunięty z drogi przez służby, jest odholowany na strzeżony parking. Właściciel może go odebrać dopiero po okazaniu dowodu i uiszczeniu opłaty za holowanie i parking.

Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że przepis ten ogranicza jedno z podstawowych praw, jakie posiada właściciel, czyli prawo do dysponowania swoją własnością. Korzystanie z pojazdu jest czymś niezbędnym w życiu codziennym, a opłatę można ściągnąć również po wydaniu pojazdu właścicielowi.

* * *

Stany Zjednoczone wyślą okręty na Morze Czarne

Telewizja CNN podała, powołując się na źródła w rządzie, że USA planują wysłać okręt wojenny na Morze Czarne.

Amerykańska armia miała poprosić Departament Stanu, aby powiadomił Turcję o takich planach.

Pastor Paweł Chojecki skomentował sprawę:

Ten sygnał pokazuje, że Stany Zjednoczone nie pozwolą dalej tknąć Ukrainy. Dla kacapa to jest jasny sygnał. Prawdopodobnie ten okręt może nawet przejść przez Cieśninę Kerczeńską – tam, gdzie jest zarzewie konfliktu i gdzie Rosjanie chcą zamknąć Morze Azowskie jako wewnętrzne. Myślę, że tu może być naprawdę ciekawie. Jednocześnie zauważcie, że konflikt ten rozgrzewa się na kilku innych obszarach wokół Rosji. Tu Amerykanie powiedzieli, że chcą mieć bazy na Cyprze i na Bałkanach zaczyna się znowu trząść. Dodatkowo miało miejsce wypowiedzenie tej umowy o pociskach średniego zasięgu. Rosja zagroziła już nie tylko Cyprowi, ale zagroziła też Polsce.

* * *

Rosja próbuje zastraszyć Cypr

Rzecznik MSZ Rosji zagroził, że jeśli Cypr rozmieści na swoim terytorium amerykańskie bazy wojskowe, powinien się liczyć z “niebezpiecznymi i destabilizującymi skutkami”.

Rosja twierdzi, że cel amerykańskich planów jest jasny – “chodzi o stworzenie przeciwwagi dla rosnących rosyjskich wpływów w regionie w obliczu pomyślnej operacji rosyjskich sił zbrojnych w Syrii”.

Cypr jest lubianym kierunkiem rosyjskich turystów. Bogaci Rosjanie często inwestują tam w nieruchomości i powierzają swoje środki cypryjskim bankom.

Pastor Paweł Chojecki:

Zobaczcie, jak Rosja traktuje inne wolne państwa. Dla Rosji nie ma zagranicy. Rosja nie uznaje zagranicy. Od razu zagroziła destabilizacją. To jest oficjalna wypowiedź tego kacapa.

Wiemy, że agentura rosyjska bardzo infiltruje Cypr, mniej więcej podobnie jak Polskę. Wiele inwestycji tych szemranych biznesmenów czy carskich namiestników biznesu (bo oni z bezpośredniego nominowania Putina mają jakieś obszary gospodarki i oni, jak kiedyś w Wielkiej Brytanii, ulokowali duże kapitały, kupując duże nieruchomości i przechowując swoje pieniądze w bankach cypryjskich). Na pewno mają ogromną siatkę agenturalną na Cyprze, więc Amerykanie mają trudne zadanie do wykonania, ale na poziomie rządowym i dyplomatycznym już tam pewne decyzje zapadły.

* * *

Rosja stwierdziła, że odpowie na wydalenie dyplomaty ze Słowacji

Wczoraj premier Słowacji Peter Pellegrini poinformował o wydaleniu z kraju rosyjskiego dyplomaty, który prowadził działalność szpiegowską. Działania te były wymierzone w Słowację i jej sojuszników.

Moskiewskie MSZ oświadczyło:

Strona rosyjska zareaguje na nieprzyjazne działania Bratysławy zgodnie z zasadą wzajemności.

* * *

Słowacja bez deficytu budżetowego

Po raz pierwszy w historii Słowacy przyjęli projekt ustawy budżetowej, w którym nie ma deficytu.

Zarówno dochody, jak i wydatki słowackiego budżetu na 2019 rok mają wynieść 37,161 mld Euro. Ponad 55% posłów było za przyjęciem budżetu. Pierwotny plan zakładał deficyt na poziomie 0,1%, ale w wyniku wprowadzonych zmian osiągnięto poziom 0%. Jeśli finansowe plany zostaną zrealizowane, Słowacja pierwszy raz w swej historii nie będzie miała deficytu budżetowego. Polsce w nowożytnej historii ta sztuka jeszcze się nie udała.

W ubiegłym roku Słowacja zanotowała deficyt na poziomie 0,8% PKB.

* * *

Portugalia zacieśnia stosunki z komunistycznymi Chinami

Portugalia podpisała w środę memorandum o formalnym przystąpieniu Portugalii do inicjatywy nowego Jedwabnego Szlaku. Miało to miejsce podczas dwudniowej wizyty prezydenta komunistycznych Chin Xi Jinpinga w Lizbonie.

We wtorek, w trakcie rozmów z prezydentem Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa, Xi Jinping powiedział, że „Chiny chcą pogłębić polityczne i gospodarcze więzi” z Portugalią:

Powinniśmy potraktować podpisanie porozumienia międzyrządowego dotyczącego tej inicjatywy jako okazję do pełnej poprawy współpracy i łączności – powiedział komunistyczny przywódca.

De Sousa zadeklarował, że Portugalia będzie wspierała nowy Jedwabny Szlak i chce być bramą Chin do Europy.

Podczas wizyty Xi Jinpinga w Portugalii prezydenci podpisali szereg porozumień, m.in. umowę włączającą port w Sines do planów inwestycyjnych w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku.

Oprócz tego, China UnionPay, największy na świecie wydawca kart bankowych, podpisał umowę z portugalskim bankiem Millenium BCP. Bank portugalski ma wydawać chińskie karty, które według planu do końca roku mają być obsługiwane przez 80% terminali.

* * *

Chiny nie wpuściły komisji zajmującej się prawami człowieka

Niemieckie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało, że Chiny odmówiły niemieckiej delegacji ds. praw człowieka wstępu do prowincji Xinjiang.

Niemiecka komisarz ds. polityki praw człowieka i pomocy humanitarnej, Bärbel Kofler, we wtorkowym oświadczeniu powiedziała, że z powodu doniesień o sytuacji muzułmanów przetrzymywanych w obozach reedukacji chciała złożyć wizytę w prowincji Xinjiang.

Jestem zaszokowana doniesieniami o tym, jak traktuje się Ujgurów, z których ponad milion jest uwięzionych w obozach internowania. Będziemy nadal naciskać na Chiny, by pozwoliły nam na wizytę w Xinjiangu – stwierdziła Kofler.

Zapowiedziała, że poruszy temat Ujgurów podczas dorocznego niemiecko-chińskiego spotkania na temat praw człowieka, które odbywa się w Tybecie.

O wstęp do Xinjiangu wnioskowała również Michelle Bachelet, przedstawicielka ONZ ds. praw człowieka. Chiny nie odpowiedziały na razie na ten wniosek.

* * * * *