Serwis informacyjny

Ślady materiałów wybuchowych na wraku tupolewa

Podkomisja smoleńska oświadczyła, że na wraku samolotu Tu-154, który uległ katastrofie nad Smoleńskiem, znaleziono ślady materiałów wybuchowych.

Jak czytamy w oświadczeniu:

Podkomisja stwierdza, że zgodnie z posiadanymi dowodami, liczne części samolotu, a także ciało przynajmniej jednej ofiary badane specjalistycznymi urządzeniami, w tym metodą chromatograficzną, wykazały obecność materiałów wybuchowych.

Równocześnie Podkomisja stwierdza, że nie ma żadnych informacji i dowodów wskazujących na obecność materiałów wybuchowych w glebie miejsca zdarzenia.

* * *

Rosjanie zatruwają Bałtyk!

Budowa rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2 powoduje zanieczyszczenie Morza Bałtyckiego.

Od miesiąca w wodach morskich i na plażach w Niemczech znajdowany jest toksyczny smar pochodzący z pogłębiarek pracujących przy budowie gazociągu.

Różowo-fioletowe grudki smaru są znajdywane przez mieszkańców na plażach w rejonie Zatoki Greifswaldzkiej oraz przez rybaków na powierzchni i na dnie morza.

Substancje, z których składa się smar, są toksyczne dla zwierząt i ludzi. Mogą podrażnić skórę i oczy oraz spowodować zaburzenia hormonalne.

W tym rejonie dominują wiatry zachodnie, dlatego w przypadku kolejnych wycieków bardzo możliwe jest, że zanieczyszczenia dotrą do polskich wybrzeży.

* * *

Portugalia chce sprowadzać gaz ze Stanów Zjednoczonych

Rząd Portugalii chce zainwestować w port w Sines i regularnie odbierać skroplony gaz ziemny z USA. Władze portugalskie chcą, aby import z Ameryki stał się dla Europy alternatywą dla dostaw z Rosji.

W najbliższym czasie prezydent Marcelo Rebelo de Sousa i premier Antonino Costa mają odwiedzić Amerykę, gdzie jednym z tematów rozmów będzie import amerykańskiego gazu.

* * *

Meksyk wprowadza cła odwetowe na towary ze Stanów Zjednoczonych

Władze Meksyku umieściły na liście oclonych produktów stal, jabłka, ziemniaki, niektóre rodzaje serów, bourbon oraz wieprzowe łopatki i udźce.

Wysokość taryf wynosi od 20 do 25 procent.

Ponadto, Meksyk pozwolił na bezcłowy import do 350 tys. ton wieprzowiny z innych krajów.

Władze Meksyku chcą poprzez cła uderzyć w stany, które poparły Trumpa i Republikanów m.in. w stan Iowa, który jest eksporterem wieprzowiny.

* * *

Amerykanie odkryli chińskiego szpiega w agencji wywiadowczej

Ron Rockwell Hansen, pracownik Agencji Wywiadu Wojskowego, został zatrzymany i oskarżony o sprzedawanie tajemnic komunistycznym Chinom.

Hansen pracował w agencji od 2006 roku. Werbował agentów do pracy poza granicami USA. W Pekinie nawiązał współpracę z wywiadem komunistycznych Chin. Przez lata przed swoimi przełożonymi utrzymywał, że jest podwójnym agentem działającym dla Ameryki.

Jak się okazało, Hansen spotykał się z komunistycznymi agentami bez informowania przełożonych, używał dostarczonego przez Chińczyków telefonu i pozyskiwał informacje, do których nie powinien mieć dostępu.

Za przekazywanie informacji komunistom otrzymał 800 tysięcy dolarów. Pieniądze od Chińczyków pomogły mu w spłaceniu długu.

Na początku tego roku Hansen próbował uzyskać informacje o stanowisku USA wobec Korei i o tym czy Ameryka planuje działania militarne przeciwko Chinom.

John Demers, zastępca prokuratora generalnego ds. bezpieczeństwa narodowego powiedział, że działania Hansena to „zdrada państwa i amerykańskiego narodu, która jest obrazą dla jego byłych kolegów z wywiadu”.

* * *

2,5 tys. euro kary za żart o Arabach

Michel Champigny, mer miasta Sainte-Maure-de-Touraine w zachodniej Francji, został skazany przez sąd na grzywnę za opowiedzenie żartu, w którym Arabowie byli porównani do złodziei.

Champigny opowiedział żart podczas wiecu poparcia dla polityka Francoisa Fillona. Doniesienie na mera złożył Ruch Przeciwko Rasizmowi i za Przyjaźnią Między Narodami.

Sąd stwierdził, że Champigny dopuścił się „publicznej zniewagi ze względu na pochodzenie, pochodzenie etniczne, narodowość, rasę lub religię” i nakazał zapłatę 1500 euro grzywny i 100 euro odszkodowania na rzecz organizacji, która złożyła doniesienie.

* * *

Argentyński związek piłki nożnej odwołał mecz z reprezentacją Izraela po naciskach Palestyńczyków

Towarzyski mecz Izraela i Argentyny miał się odbyć 9 czerwca w Jerozolimie

Szef Palestyńskiej Federacji Piłkarskiej Jibril Rajoub groził że „jeśli Argentyna będzie dążyła do rozegrania meczu w Jerozolimie, to my rozpoczniemy ogólnoświatową kampanię przeciwko kandydaturze Argentyny na gospodarza mistrzostw świata w 2030 roku”. Ponadto zachęcał kibiców do palenia koszulek z nazwiskiem Leo Messiego.

Argentyna ustąpiła i odwołała mecz.

* * *

Antysemicki atak w Berlinie

Na berlińskim dworcu Zoo grupa Arabów napadła na młodych Żydów, którzy słuchali z telefonu piosenki w języku hebrajskim.

Jeden z Arabów krzyczał

Od 70 lat zabijacie dzieci. Berlin jest teraz naszym miastem i nie wolno tu słuchać brudnej żydowskiej muzyki. Jakbym miał nóż, to bym cię zabił!

Arabowie pobili nastolatka, słuchającego muzyki i próbowali go zepchnąć na tory. Jego kolega został kilka razy uderzony w twarz. Napastnicy uciekli, gdy na miejsce przybyli funkcjonariusze policji.

* * *

Żydzi są w Polsce bezpieczni

Wczoraj w Warszawie zakończyła się pierwsza konferencja Rady Rabinów z Rabbinical Centre of Europe.

Uczestniczyło w niej ponad 30 ortodoksyjnych rabinów z największych miast Europy.

Dyrektor generalny Rabbinical Centre of Europe i przewodniczący Europejskiego Stowarzyszenia Żydów rabin Menachem Margolin pozytywnie wypowiadał się o Polsce. Stwierdził, ze cieszy się z odrodzenia żydowskiej społeczności w naszym kraju.

Podkreślił, że w Europie rośnie fala antysemityzmu, uchwalane jest antyżydowskie prawo i jest coraz więcej Żydów, którzy boją się przyznawać do swojego pochodzenia, natomiast nie słyszał o żadnych fizycznych atakach na Żydów w Polsce.

Dopóki rząd będzie zdeterminowany, żeby zapewnić polskim Żydom spokojny rozwój i bezpieczeństwo, dopóty będą oni bezpieczni – podkreślił rabin Margolin.

Z kolei rabin Binyomin Jacobs z Holandii zaznaczył, że bezpieczeństwo to także poczucie, że jest się w jakimś miejscu mile widzianym. Powiedział, że jemu takie poczucie dały dobre relacje z ambasadorem Polski w Holandii.

Kiedy przyjeżdżałem do Polski, miałem poczucie, że jadę do kraju, w którym mogę czuć się dobrze, bo są ludzie, którzy chcą, żebym się tu dobrze czuł – mówił rabin Jacobs.

* * * * *