Serwis informacyjny

Kolejny system emerytalny

Sejm uchwalił ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych. W założeniu jest to dobrowolny, prywatny system oszczędzania, który ma zapewnić dodatkowe fundusze przyszłym emerytom.

W praktyce jeżeli pracownik zdecyduje się brać udział w tym programie jego pracodawca będzie musiał dopłacać do składki od 1,5 do 4 procent wynagrodzenia. Poza tym do „dobrowolnych” składek dołożymy wszyscy, ponieważ budżet państwa ma dopłacać 240 zł rocznie każdemu, kto zdecyduje się na Pracowniczy Plan Kapitałowy.

Zgromadzone środki będzie można wypłacić jednorazowo po ukończeniu 60. roku życia, ale trzy czwarte środków będzie wtedy obciążonych podatkiem. Jeżeli środki będą wypłacane w miesięcznych ratach, nie będą opodatkowane.

Program ma być prowadzony przez Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych, zakłady ubezpieczeń i Powszechne Towarzystwa Emerytalne. Ustawa wejdzie w życie w przyszłym roku.

* * *

Zachód oskarża Rosję o cyberataki

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych oskarżył siedmiu agentów rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU o serię cyberataków, których obiektem były instytucje sportowe, amerykańska spółka zajmująca się energią jądrową Westinghouse Electric i Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej. Podczas konferencji prasowej po spotkaniu ministrów obrony państw NATO minister obrony USA James Mattis powiedział, że „Rosja musi być pociągnięta do odpowiedzialności za próby włamania się na serwery Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej”.

Podobne oskarżenia wysunął sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

W czwartek na konferencji prasowej po spotkaniu ministrów obrony państw Sojuszu powiedział, że „Rosja musi zaprzestać cyberataków skierowanych wobec Zachodu, w tym prób ingerencji w procesy wyborcze i stosowania dezinformacji”. Przypomniał, że rządy Holandii i Wielkiej Brytanii ustaliły, że Rosja jest odpowiedzialna za serię cyberataków na całym świecie:

Operacja ta została przeprowadzona przez rosyjskie wojskowe służby wywiadowcze GRU. Ale holenderskie służby wywiadowcze zdołały powstrzymać (ten atak) we współpracy z Wielką Brytanią.

Brytyjski minister spraw zagranicznych Jeremy Hunt stwierdził w komunikacie, że rosyjski wywiad wojskowy GRU od wielu lat przeprowadza cyberataki na całym świecie. Powiedział, że GRU jest powiązane m.in. z grupą hakerską Państwa Islamskiego o nazwie CyberCalifate

– Nasze przesłanie jest jasne. Wraz z naszymi sojusznikami ujawnimy i odpowiemy na próby GRU podważenia międzynarodowej stabilności – zapewnił brytyjski minister.

* * *

Gangster ukrywał się przebrany za muzułmankę

Rédoine Faïd, francuski gangster, który w lipcu uciekł z więzienia porwanym helikopterem, został schwytany. Policja zatrzymała go na północ od Paryża, gdzie przebywał z bratem i dwoma mężczyznami. Faïd odbywał karę 25 lat więzienia za napad, w wyniku którego w 2010 roku zginęła policjantka.

Po ucieczce gangster wychodził na ulice w nikabie – muzułmańskim kobiecym ubraniu zasłaniającym całe ciało i twarz. Noszenie takich strojów jest we Francji zakazane, ale policja przez długi czas nie reagowała.

* * *

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział, że nie wycofa się z Syrii przed wyborami.

Kiedy tylko Syryjczycy przeprowadzą wybory, zostawimy Syrię tym, do których  ona należy – powiedział Erdogan w telewizji TRT World w czwartek.

Erdogan dodał, że Ankara nie napotyka większych trudności w prowadzeniu rozmów z różnymi grupami rebeliantów w syryjskiej prowincji Idlib, która znajduje się poza kontrolą syryjskiego prezydenta Baszara al-Assada.

Erdogan powiedział, że oprócz dwunastu punktów obserwacyjnych obsługiwanych przez Turcję w regionie Idlib, znajduje się tam też dziesięć rosyjskich i sześć irańskich.

Zabezpieczenie tych punktów oznacza zabezpieczenie Idlib – powiedział.

* * *

Stany Zjednoczone nie dadzą się zastraszyć, ani nie ulegną Chinom – ogłosił w czwartek wiceprezydent USA Mike Pence podczas wystąpienia w konserwatywnym ośrodku politologicznym Hudson Institute.

Pence skrytykował komunistyczne Chiny za „drapieżne” działania na arenie międzynarodowej i za łamanie swobód obywatelskich. Powiedział, że Chiny próbują ingerować w politykę wewnętrzną USA i zmieniać opinię publiczną m.in. przez wpływanie na ludzi na wysokich stanowiskach i propagandę na uczelniach. Przedstawił też zagrożenie, jakim są działania Chin dla ekonomii i bezpieczeństwa USA.

Pence powiedział, że „rosyjskie działania bledną w porównaniu z tym, co (…) robią Chińczycy”. Stwierdził, że – Chiny chcą innego prezydenta Stanów Zjednoczonych.

* * *

Ukraińskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych nakazało konsulowi Węgier opuszczenie kraju. Powodem ma być rozdawanie węgierskich paszportów obywatelom ukraińskim.

Ukraina dała konsulowi węgierskiemu trzy dni na wyjazd, po tym jak opublikowany został film przedstawiający dyplomatę wydającego węgierskie paszporty Ukraińcom, którzy na nagraniu proszeni są o zachowanie tego w tajemnicy.

Ukraina nie zezwala na podwójne obywatelstwo.

Węgry oświadczyły, że spełnią żądanie władz Ukrainy.

* * *

Koncern naftowy Shell zapowiedział, że w razie sankcji nałożonych przez Stany Zjednoczone prawdopodobnie będzie musiał opuścić projekt Nord Stream 2.

Podczas rozmowy z prezydentem Rosji Władimirem Putinem prezes Shella Ben van Beurden wyraził swoje obawy co do ewentualnych sankcji, jakie mają być nałożone na partnerów finansowych Nord Stream 2. Putin odpowiedział na to, że nie widzi problemu w realizowaniu projektu:

Wszystko dobrze rozumiemy, rozumiemy realia. Realizujemy ten projekt na własną rękę i nie mamy tu problemów. One nie istnieją, to znaczy mogą się pojawić, ale my sobie z nimi poradzimy – powiedział prezydent Rosji.

* * *

Szef Interpolu zaginął w Chinach.

We Francji rozpoczęto śledztwo w związku z zaginięciem szefa Interpolu Meng Hongwei. Meng Wyjechał z Francji do Chin w sobotę. Od tego czasu nie ma z nim kontaktu. Jego żona zgłosiła zaginięcie francuskiej policji.

Meng Hongwei był wiceministrem bezpieczeństwa publicznego w komunistycznych Chinach. W 2016 roku został wybrany na prezydenta Interpolu.

* * * * *