Przeczytasz tekst w ok. 3 min.

W Izraelu krytyka deklaracji Morawieckiego i Netanjahu

Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem skrytykował w czwartek wspólną deklarację premierów Polski i Izraela.

W oficjalnym oświadczeniu instytutu napisano, że deklaracja „zawiera serię bardzo problematycznych stwierdzeń, które są niezgodne z obecną wiedzą historyczną obowiązującą w tej dziedzinie”.

Próba gloryfikacji pomocy udzielonej Żydom i zaprezentowanie jej jako powszechnego zjawiska, jak również próba pomniejszenia roli Polaków w prześladowaniach Żydów są nie tylko wbrew prawdzie historycznej, lecz również wbrew pamięci o heroizmie Sprawiedliwych wśród Narodów Świata – napisało Yad Vashem.

Deklarację skrytykował również minister edukacji Izraela Naftali Bennet. Na Twitterze napisał:

Oświadczenie opisuje rzekome systematyczne działania rządu polskiego na uchodźstwie i innych Polaków, w celu pomocy członkom narodu żydowskiego. Zapis ten nie jest zgodny z rzeczywistością. Polskie działania były nieliczne i nie miały charakteru centralnego.

Bennet stwierdził, że „rzadkie przejawy życzliwych działań przenosi się na cały naród” natomiast „rzeczywistość historyczna jest taka, że pomoc Żydom w Polsce była zjawiskiem stosunkowo rzadkim” a „znacznie częstsze były sytuacje, w których Polacy zdradzali członków narodu żydowskiego.”

Minister stwierdził, że „wspólna deklaracja Izraela i polskiego rządu jest hańbą, przywracaniem kłamstw i szkodą na pamięci o Holokauście” i zażądał wycofania poparcia rządu Izraela z tego oświadczenia.

* * *

Jutro zaczyna się wojna celna Chiny-USA

Jutro wchodzą w życie kolejne amerykańskie cła na chińskie towary. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Białego Domu nowe taryfy w wysokości 25 procent obejmą chiński eksport o wartości 50 miliardów dolarów rocznie.

Cła są karą za nieuczciwe praktyki handlowe komunistycznych Chin takie jak kradzież technologii.

Wymierzone są głównie w chiński plan pod nazwą „Made in China 2025”, który ma na celu zalanie świata chińską produkcją z branży wysokich technologii.

Tego samego dnia wchodzą w życie chińskie cła odwetowe m.in. na amerykańską soję, wołowinę, drób i samochody. Chiny zapowiedziały także nałożenie ceł na ropę i gaz ziemny w późniejszym czasie.

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że jeśli Chiny wprowadzą taryfy odwetowe, to Ameryka nałoży cła na kolejne chińskie produkty sprowadzane do USA o wartości nawet 400 miliardów dolarów rocznie.

* * *

ZTE znów w Stanach

Administracja Trumpa tymczasowo zniosła część zakazu nałożonego na ZTE Corp., umożliwiając chińskiemu gigantowi telekomunikacyjnemu wznowienie niektórych działań biznesowych. Na firmę nałożono karę w wysokości 1 mld dolarów oraz 400 mln dolarów depozytu. Zażądano również, by firma wymieniła kierownictwo.

ZTE może wznowić otrzymywanie przesyłek od swoich amerykańskich dostawców. Decyzja wydana przez Departament Handlu Stanów Zjednoczonych obowiązuje do 1 sierpnia br. Po tej dacie pozwolenie może zostać przedłużone.

Kongres Stanów Zjednoczonych podszedł sceptycznie do tej decyzji. Część członków Kongresu optowała za utrzymaniem zakazu, inni – za wpuszczeniem ZTE do Stanów, ale przy nałożeniu na firmę cięższych kar.

Marco Rubio, republikański senator z Florydy, tak skomentował sprawę na Twitterze:

Więc to jest ta świetna umowa z ZTE? Zastępują członków zarządu nowymi dyrektorami starannie dobranymi przez akcjonariusza wspieranego i kontrolowanego przez rząd chiński. Dlaczego pozwalamy im dalej grać w ten sposób?

* * *

W sobotę rozmowy krajów Europy Środkowej z Chinami

Przedstawiciele władz i przedsiębiorcy z komunistycznych Chin mają się w sobotę spotkać z przywódcami z Europy Środkowej i Wschodniej w stolicy Bułgarii, Sofii.

W szczycie weźmie udział premier Chin Li Keqiang, minister spraw zagranicznych Chin Wang Yi oraz ponad 250 chińskich firm i 700 biznesmenów z Europy Środkowej i Wschodniej .

Naszym głównym celem na szczycie jest zwiększenie obecności biznesu chińskiego w Bułgarii oraz w całym regionie Europy Środkowej i Wschodniej – powiedział wicepremier Bułgarii Georg Georgiev.

Li Keqiang, obecny premier Chin, w wywiadzie dla bułgarskiej prasy powiedział:

Chiny, teraz i w przyszłości, wspierają integrację europejską i z zadowoleniem przyjmują zjednoczoną, stabilną, otwartą i dobrze prosperującą Europę oraz silne euro.

* * *

Rosja i Arabia Saudyjska chcą większej kontroli wydobycia ropy

Ministrowie energii Rosji i Arabii Saudyjskiej uzgodnili, że wrócą się do komitetu Technicznego OPEC, aby ten stworzył nowy sposób kontroli wydobycia ropy przez członków OPEC i państw stowarzyszonych.

Kontrola ma służyć ściślejszemu wypełnianiu porozumienia o ograniczeniu wydobycia ropy naftowej w celu utrzymania wysokich cen surowca.

Porozumienie podpisano w grudniu 2016 roku.

* * * * *