Przeczytasz tekst w ok. 3 min.

Watykan kapituluje przed Putinem

Papież Franciszek spotkał się w środę w Watykanie z delegacją Patriarchatu Moskiewskiego.

Biuro Prasowe Watykanu ogłosiło w sobotę treść wystąpienia papieża.

Franciszek stwierdził, że Kościół Katolicki nie powinien mieszać się w sprawy polityczne Rosji i sprawy Cerkwi rosyjskiej.

Kościoły katolickie nie powinny mieszać się do wewnętrznych spraw rosyjskiego kościoła prawosławnego ani do spraw politycznych. Takie jest moje podejście, postawa Stolicy Apostolskiej obecnie. Ci, którzy się mieszają, nie są posłuszni wobec Stolicy Apostolskiej.

Papież podkreślał, że jest na drodze jedności z Cerkwią Moskiewską, ale nie dąży do połączenia.

Jestem zadowolony z tego, że podążam z wami po drodze jedności, jedynej drodze, która obiecuje nam coś pewnego, bo ścieżka podziałów prowadzi do wojen i zniszczenia. […] Kościół katolicki nigdy nie pozwoli, aby z jego strony narodziła się postawa podziału”.

W Moskwie, w Rosji jest tylko jeden patriarchat – wasz. Nie będziemy mieli drugiego. A kiedy jakiś wierny katolicki – czy to świecki, ksiądz czy biskup – chwyta za sztandar uniatyzmu, który już nie działa, jest skończony, przynosi mi to ból […] należy respektować kościoły będące w jedności z Rzymem, ale uniatyzm jako droga jedności dzisiaj nie jest dobry”.

Według papieża do jedności nie jest potrzebne porozumienie w sprawie doktryny.

Niektórzy myślą – ale nie jest to słuszne – że najpierw trzeba zawrzeć porozumienie doktrynalne dotyczące wszystkich punktów podziałów, a potem podążać. To w ekumenizmie nie działa, bo nie wiadomo, kiedy zostanie zawarte porozumienie.

* * *

Rząd PiS ściąga imigrantów

Ministerstwa pracy, spraw wewnętrznych oraz inwestycji i rozwoju szykują projekt nowelizacji ustawy o instytucjach rynku pracy, która ułatwi podejmowanie pracy imigrantom spoza Unii Europejskiej.

Według projektu pozwolenia na pracę mają być wydawane na pięć lat, a nie, jak dotychczas, na trzy.

Dłużej będzie też można pracować na podstawie oświadczenia. Obywatele kilku państw byłego Związku Sowieckiego teraz mogą pracować w Polsce przez pół roku. Po nowelizacji będzie to cały rok.

Ponadto do listy krajów, wobec których Polska stosuje łagodniejszą politykę migracyjną, dodane będą państwa z Azji Południowo-Wschodniej, takie jak Wietnam i Filipiny.

Ministerstwo inwestycji tłumaczy, że zmiany są potrzebne, bo w Polsce brakuje chętnych do pracy. Ponadto rząd PiS chce imigrantami zapełnić dziurę demograficzną.

* * *

Morawiecki zgodnie z papieżem w sprawie imigrantów

Premier Mateusz Morawiecki przybył z wizytą do Watykanu, gdzie spotkał się z papieżem Franciszkiem.

Po audiencji premier stwierdził, że papież zgadza się z polityką polskiego rządu w sprawie migrantów.

Papież absolutnie zgadza się z naszą polityką, tutaj nie było cienia wątpliwości, że to jest ten kierunek działań, kierunek działań politycznych, ale też w obszarze właśnie migracji, a w szczególności uchodźców, który my prezentujemy. […] Mówiłem o tym, ilu migrantów, ale także ilu uchodźców przyjmujemy z Ukrainy. Papież z ogromnym zrozumieniem podchodzi do naszej polityki, do tego, jak my staramy się rozładowywać napięcia.

Morawiecki powiedział też, że obecny polski rząd popiera wizję Europy, jaką promuje Franciszek.

Polska wizja zjednoczonej Europy wpisuje się w idealny sposób w wizję Europy papieża Franciszka, myślimy bardzo podobnie w większości tematów. Tak jak nasz wielki Polak papież Jan Paweł II mówił, że Europa potrzebuje dwóch płuc, to papież Franciszek chyba idzie jeszcze dalej, jeśli mogę tak powiedzieć, bo chce zjednoczonej Europy, ale Europy bardzo różnorodnej. Ta wizja Europy jest bardzo bliska wizji Europy, którą my reprezentujemy.

Cieszę się, że z głową Kościoła katolickiego myślimy tak bardzo podobnie, właściwie można powiedzieć w ogromnej większości tematów identycznie – dodał Mateusz Morawiecki.

* * *

ONZ nie chce potępić terrorystów z Hamasu

W piątek Rada Bezpieczeństwa ONZ odrzuciła rezolucję potępiającą Hamas za ostrzeliwanie terytorium Izraela i uznającą winę Hamasu za eskalację konfliktu w Strefie Gazy.

Dokument został zgłoszony przez Stany Zjednoczone. Rosja, Boliwia i Kuwejt głosowały przeciw. 11 krajów, w tym Polska, wstrzymało się od głosu.

W ten sam dzień odbyło się głosowanie nad zgłoszonym przez Kuwejt projektem wzywającym do międzynarodowej ochrony Palestyńczyków ze Strefy Gazy.

Stany Zjednoczone zawetowały projekt. Polska była wśród czterech krajów, które wstrzymały się od głosu wraz z Wielką Brytanią, Holandią i Etiopią. Pozostałe 10 krajów, w tym Rosja, Chiny i Francja, głosowały za.

Teraz stało się w końcu jasne, że Narody Zjednoczone zajmują nieprzejednane i nieprzychylne wobec Izraela stanowisko. Rada Bezpieczeństwa była gotowa, by obwiniać Izrael, ale zabrakło jej takiej gotowości, gdy przyszło do rozliczenia Hamasu – powiedziała ambasador USA przy ONZ Nikki Haley.

* * *

NATO nie pomoże Izraelowi

Sekretarz Generalny NATO oświadczył, ze Sojusz Północnoatlantycki nie pomoże Izraelowi, jeżeli ten zostanie zaatakowany przez Iran.

Jens Stoltenberg w wywiadzie dla niemieckiego dziennika „Der Spiegel” powiedział:

Izrael jest naszym partnerem, ale nie jest członkiem Sojuszu. Gwarancja bezpieczeństwa nie dotyczy Izraela. NATO nie uczestniczyło i nie uczestniczy w bliskowschodnim procesie pokojowym, podobnie jak w zbrojnych konfliktach w tym regionie. Nie jest to nasze zadanie.

* * * * *