Przeczytasz tekst w ok. 4 min.

Prawnicy Silje Garmo, Norweżki, której rząd Polski odmówił azylu pomimo groźby odebrania dziecka w jej kraju, zapowiedzieli, że ponownie złożą wniosek o azyl. MSZ oświadczyło przy wydawaniu pierwszej decyzji, że nie widzi „przesłanek świadczących o tym, że Norwegia mogłaby złożyć wniosek o wydanie Pani Silje Garmo”.

Prawnicy kobiety z instytutu Ordo Iuris stwierdzili, że stanowisko Ministerstwa Spraw Zagranicznych zawiera błędy, gdyż według wydanego przez Norwegię nakazu opiekuńczego córka kobiety ma jej być odebrana natychmiast po tym, jak ta przekroczy granicę kraju.

Norweżce  anulowano paszport, została również wpisana w Norwegii na listę osób zaginionych.

* * *

Rosyjski Komitet Śledczy wyraził zgodę na przyjazd polskich prokuratorów do Smoleńska.

Polscy śledczy będą też mogli przeprowadzić oględziny szczątków polskiego tupolewa.

Jak podaje portal wpolityce.pl, trwają ustalenia dotyczące terminu i składu polskiej delegacji oraz zakresu czynności, jakie będą prowadzone.

W piśmie, jakie wysłała strona rosyjska, zastrzeżono jednak, że rekonstrukcja samolotu jest niemożliwa.

* * *

Rosyjska sieć handlowa chce wejść do Polski

Rosyjska sieć dyskontów Svetofor wchodzi na rynki Europy Środkowej. Pierwsze rosyjskie sklepy mają być otwarte w Rumunii we wrześniu. W dalszej kolejności będą otwierane sklepy w Polsce i w Niemczech. Rosjanie planują otworzyć ponad sto placówek.

Svetofor obecnie działa w Rosji, Kazachstanie, Azerbejdżanie i na Białorusi.

* * *

Turcja finansuje tłumaczenie Koranu na język polski.

Muzułmański Związek Religijny w RP ogłosił, że nowe, uwspółcześnione tłumaczenie Koranu na język polski ukaże się już jesienią. Tłumaczenie finansuje tureckie ministerstwo ds. religii.

Planowany nakład Koranu to 5 tysięcy egzemplarzy. Tłumaczenie będzie też dostępne online.

Zależało nam na tym, aby obecne tłumaczenie było zbliżone do tekstu pierwotnego – powiedziała Barbara Pawlic-Miśkiewicz z Muzułmańskiego Związku Religijnego.

* * *

Turcja chce dołączyć do BRICS

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zaapelował do przywódców Brazylii, Rosji, Indii, Chin i RPA o przyjęcie Turcji do bloku państw określanych skrótem BRICS.

– Powiedziałem, że jeśli nas przyjmą, to blok będzie się nazywać BRICST – przekazał Erdogan dziennikarzom.

Szczególnie Chiny mówią, że opowiadają się za rozszerzeniem. Widziałem, że rozważają zaangażowanie innych krajów w ten projekt – dodał turecki prezydent.

W zeszłym tygodniu odbył się w RPA szczyt państw BRICS.

Przebiegał pod hasłem „BRICS w Afryce: Współpraca dla zintegrowanego rozwoju i wspólnego dobrobytu w 4 rewolucji przemysłowej”.

W deklaracji na zakończenie szczytu podkreślono wielokrotnie, że cztery kraje członkowie BRICS będą wspierać multilateralizm i kluczową rolę ONZ w sprawach międzynarodowych. Zadeklarowano działania na rzecz wzmocnienia instytucji zarządzających na poziomie globalnym i kształtowanie wielobiegunowego porządku świata.

Wezwano społeczność międzynarodową do utworzenia szerokiej koalicji antyterrorystycznej i wsparcie koordynującej roli ONZ w tej sprawie.

Kraje BRICS wezwały też do wypełnienia porozumienia nuklearnego z Iranem.

Ogłoszono utworzenie Partnerstwa Nowej Rewolucji Przemysłowej, które ma wzmocnić współpracę w cyfryzacji, uprzemysłowieniu, innowacyjności i inwestycjach.

Zapowiedziano działania na rzecz szybszego transferu nowych technologii z państw rozwiniętych do rozwijających się.

Zapewniono także o wsparciu Władz Skarbowych BRICS dla wszelkich inicjatyw na rzecz  uczciwego, przejrzystego systemu podatkowego na całym globie.

Brazylia, Indie, Chiny, Rosja i Afryka Południowa zapowiedziały też kolejne działania w sferze kultury – organizację trzeciego festiwalu filmów BRICS i zawarcie umowy o wspólnej produkcji filmów.

* * *

Chiny zaoferowały Wielkiej Brytanii umowę o wolnym handlu po Brexicie.

Minister spraw zagranicznych komunistycznych Chin Wang Yi w rozmowie z reporterami po spotkaniu z brytyjskim ministrem spraw zagranicznych Jeremym Huntem, poinformował, że obie strony zgodziły się nasilić wymianę handlową i inwestycje.

Brytyjski minister powiedział, że Wang złożył ofertę „otwarcia dyskusji na temat możliwej umowy o wolnym handlu między Wielką Brytanią a Chinami po Brexicie”.

To jest coś, co przyjmujemy z zadowoleniem i powiedzieliśmy, że się temu przyjrzymy – powiedział Hunt reporterom.

Negocjacje formalnie będą mogły rozpocząć się dopiero wtedy, gdy Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej.

* * *

Nowe inwestycje USA w Indo-Pacyfiku

Jak poinformował w poniedziałek Sekretarz Stanu USA Mike Pompeo, Stany Zjednoczone planują zrealizować w regionie Azji i Pacyfiku nowy projekt, nazwany Siecią Infrastruktury i Pomocy Technicznej.

Przemawiając na Forum Biznesu Indo-Pacyfiku w Waszyngtonie, Pompeo powiedział, że większe inwestycje staną się filarem strategii prezydenta Donalda Trumpa dla Indo-Pacyfiku. Nowa inicjatywa zostanie wzmocniona trójstronną umową inwestycyjną pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, Japonią i Australią, która została przedstawiona w poniedziałek.

Mike Pompeo powiedział:

To jasne, że duża część międzynarodowej ekonomicznej przyszłości Ameryki zależy od tego regionu, więc tak jak Stany Zjednoczone miały ogromny wpływ w przeszłości, dziś ogłaszam nowe inicjatywy o wartości 113 milionów dolarów, które będą miały na celu wspieranie fundamentalnych obszarów przyszłości: gospodarki cyfrowej, energii i infrastruktury. Te fundusze stanowią jedynie wstęp do nowej ery amerykańskiego zaangażowania gospodarczego na rzecz pokoju i dobrobytu w regionie Indo-Pacyfiku.

Nasza strategia ma na celu zachęcenie amerykańskich firm do robienia tego, co robią najlepiej. Prezydent Trump oczekuje również naszego zaangażowania w generowanie większego wsparcia dla wolnego i otwartego Indo-Pacyfiku, płynącego ze wszystkich krajów, które podzielają naszą wizję regionu zakorzenionego w suwerenności, rządach prawa i trwałym dobrobycie.

Mike Pompeo powiedział, że Stanom Zjednoczonym najbardziej zależy na opartej na równości współpracy oraz odejściu od dążenia do dominacji w regionie.

Nigdy nie chcieliśmy i nie chcemy dominacji w rejonie Indo-Pacyfiku. Będziemy przeciwstawiać się każdemu krajowi, który będzie do tego dążył.

Chcemy raczej porządku regionalnego, niezależnych narodów, które mogą bronić swoich obywateli i uczciwie konkurować na rynku międzynarodowym. Jesteśmy gotowi wzmocnić bezpieczeństwo naszych partnerów i pomóc im w rozwijaniu ich gospodarek i społeczeństw w sposób zapewniający ochronę ludzkiej godności. Pomożemy im. Pomożemy im ochronić ich ludzi przed uciskiem lub dominacją jednej władzy. 

Kończąc chcę zaprosić każdy kraj i każdą firmę, która chce, aby te wartości były  kultywowane w tym regionie, do współpracy z rządem Stanów Zjednoczonych. Wolny i otwarty Indo-Pacyfik to wybrany przez Amerykanów kurs – i mamy nadzieję, że będzie to też wasz wybór.

Od środy do niedzieli amerykański sekretarz stanu odwiedzi kilka krajów w Azji Południowowschodniej, gdzie będą prowadzone rozmowy na temat nowego projektu.

* * *

Katolicki biskup chciałby zamienić kościoły na meczety

Emerytowany włoski biskup Raffaele Nogaro powiedział, że dla pomocy imigrantów gotów byłby zamienić wszystkie kościoły na meczety. Biskupa cytowały włoskie media:

Moralnie i jako człowiek wiary byłbym skłonny zamienić wszystkie kościoły na meczety, gdyby były one użyteczne dla sprawy i gdyby pomogły uratować życie biednym i nieszczęśliwym mężczyznom i kobietom, ponieważ Chrystus nie przyszedł na ziemię, by budować Kościoły, ale pomagać ludziom bez względu na rasę, religię czy narodowość. – stwierdził biskup.

* * *