Serwis informacyjny

Stany Zjednoczone zapowiedziały kolejne restrykcje wobec komunistycznych Chin

Biały Dom oświadczył, że Ameryka nałoży kolejne cła na chińskie towary oraz restrykcje na inwestycje chińskie w Stanach Zjednoczonych.

We wczorajszym komunikacie Biały Dom stwierdził, że Chiny konsekwentnie wyzyskują ekonomię amerykańską działaniami podkopującymi uczciwy i wzajemnie korzystny handel.

Waszyngton pokazał przykłady dyskryminujących i nieuczciwych zachowań Chin w handlu międzynarodowym:

Chińskie programy przemysłowe, takie jak plan „Made in China 2025” szkodzą firmom w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie. Chiny narzucają na USA znacznie wyższe cła niż USA na Chiny. Średnia chińska stawka celna jest trzy razy wyższa niż amerykańska. […] Chiny zablokowały import amerykańskich produktów rolniczych takich jak drób, odcinając amerykańskich rolników od znaczącego rynku.

Kradzież własności intelektualnej przez Chiny kosztowała innowatorów z USA miliardy dolarów rocznie. Chiny odpowiadają za 87 procent podrabianych towarów przechwyconych na granicy USA. […] Chiny kierują i ułatwiają inwestycje, i przejęcia amerykańskich firm, aby generować transfer technologii na wielką skalę. Chiny prowadzą i wspierają włamania do amerykańskich sieci komputerowych w celu uzyskania dostępu do cennych informacji biznesowych, aby chińskie firmy mogły kopiować produkty.

Prezydent Donald Trump zdecydował o wprowadzeniu kolejnych restrykcji na handel z komunistycznymi Chinami.

Stany Zjednoczone nałożą cła w wysokości 25 procent na towary importowane z Chin o wartości około 50 miliardów dolarów. Lista dóbr obłożonych cłami zostanie opublikowana do 15 czerwca. Wśród nich mają być produkty związane z programem „Made in China 2025”. Ponadto Przedstawiciel Handlowy Stanów Zjednoczonych będzie kontynuował rozstrzyganie sporu z Chinami przed Światową Organizacją Handlu, dotyczącego dyskryminacyjnych wymagań licencyjnych.

USA wprowadzą też restrykcje na chińskie inwestycje w Ameryce oraz rozszerzoną kontrolę eksportu dla podmiotów chińskich powiązanych z przejmowaniem technologii. Lista restrykcji będzie ogłoszona przed końcem czerwca.

* * *

Zamachowiec z Belgii został dżihadystą w więzieniu

Benjamin Herman, który wczoraj zamordował dwie policjantki i przechodnia w belgijskim mieście Liège został islamistą podczas odsiadywania wyroku w więzieniu.

Herman był wielokrotnie skazywany na więzienie za napady, rozboje, niszczenie mienia i handel narkotykami. Ostatnia kara miała się zakończyć w 2020 roku. W poniedziałek mężczyzna został wypuszczony na przepustkę. Wczoraj w Liège mężczyzna podszedł do dwóch policjantek, które sprawdzały parkometry i zaatakował je nożem. Po zadaniu kilku ciosów zabrał broń jednej z policjantek i obie zastrzelił. Potem zastrzelił człowieka, znajdującego się w stojącym w pobliżu samochodzie.

Napastnik uciekł do pobliskiego liceum, gdzie wziął zakładników. Uwolnili ich policyjni antyterroryści. Żadnemu z uczniów ani pracowników szkoły nic się nie stało. Podczas akcji zastrzelono napastnika. Rannych zostało dwóch policjantów.

Minister spraw wewnętrznych Belgii poinformował, że Herman w noc przed zamachem zamordował mężczyznę, który wcześniej odsiadywał z nim wyrok.

Był to już 14 raz, kiedy Benjaminowi Hermanowi pozwolono na wyjście na przepustkę.

Wicepremier Belgii Alexander de Croo powiedział:

Wszyscy w Belgii zadają sobie to samo pytanie: jak to możliwe, że ktoś skazany za tak poważne przestępstwa mógł opuścić więzienie?

Benjamin Herman przeszedł na islam podczas jednej z odsiadek. Wpisano go na listę osób podejrzanych o radykalizację, ale nazwiska z tej listy nie są automatycznie przekazywane wszystkim funkcjonariuszom policji i służby więziennej.

* * *

Rosja używa Interpolu do walki z krytykami Putina

W Hiszpanii aresztowano znanego krytyka Władimira Putina, walczącego z korupcją w Rosji Billa Browdera.

Browder, prowadzi kampanię ujawniania korupcji rosyjskich urzędników powiązanych ze śmiercią Siergieja Magnitskiego w 2009 roku. Rosja umieściła go na liście Interpolu i wydano za nim list gończy. Działacz został aresztowany przez hiszpańską policję w Madrycie.

Browder przyjechał do Madrytu, aby porozmawiać z prokuratorem, zajmującym się rosyjską mafią o transferach pieniężnych przesyłanych do Hiszpanii związanych ze sprawą Magnitskiego.

Po kilku godzinach Browder został wypuszczony, kiedy Sekretarz Generalny Interpolu w Lyonie doradził, aby nie honorować listu gończego wystawionego przez Rosjan.

Na Twitterze Bill Browder podkreślił, że jego aresztowanie było skutkiem już szóstego nakazu aresztowania wysłanego przez Rosjan z użyciem Interpolu.

Interpol nie jest w stanie powstrzymać Rosjan od nadużywania ich systemu – stwierdził Browder.

* * *

Chińczycy wybudują fabrykę elektrolitu w Polsce

Zhangjiagang Guotai Huarong Chemical New Material, jeden z największych dostawców elektrolitu do baterii litowo-jonowych na świecie, planuje wybudować fabrykę w Godzikowicach na Dolnym Śląsku. Będzie to pierwszy zakład produkcyjny tej firmy poza terytorium komunistycznych Chin.

Firma kupiła już teren pod budowę.

Zakład będzie jednym z największych w Europie. Rocznie będzie produkował elektrolit dla miliona samochodów elektrycznych. Będzie zatrudniać około stu osób.

Wcześniej plan podobnej inwestycji ogłosił chiński Capchem. Pod Wrocławiem ma powstać zakład produkujący elektrolit, N-Metylopirolidon i pastę przewodzącą.

Nad budową fabryki w Polsce zastanawia się kolejny chiński inwestor – Contemporary Amperex Technology – największy na świecie producent baterii do pojazdów elektrycznych. Firma rozważa lokalizacje w Niemczech, na Węgrzech i w Polsce.

* * * * *