SERWIS INFORMACYJNY, 30 lipca 2018 r.

Udostępnij
Przeczytasz tekst w ok. 5 min.

Ambasador USA w Polsce Paul Jones stwierdził, że Stany Zjednoczone nie zgadzają się na projekt Nord Stream 2.

Ambasador wystąpił w TVN24. Zapytany o stosunek USA do rosyjsko-niemieckiego projektu gazowe powiedział:

– Jasne jest, że Nord Stream 2 jest projektem, na który Stany Zjednoczone się nie zgadzają. Uważamy, że zwiększy on uzależnienie od jednego dostawcy, za pośrednictwem jednego kanału, co ograniczy dywersyfikację i tym samym bezpieczeństwo.

Ambasador Jones zapewnił, że USA  będzie pomagać Europie w dywersyfikacji źródeł energii.

– Bezpieczeństwo energetyczne jest częścią naszego bezpieczeństwa, dywersyfikacja źródeł oznacza bezpieczeństwo energetyczne. USA może w tym obszarze bardzo pomóc. Uważnie analizujemy kroki, które możemy podjąć, by wesprzeć dywersyfikację, a nie działania prowadzące do uzależnienia. W piątek w Warszawie przebywa nowo mianowany podsekretarz stanu ds. zasobów energetycznych Departamentu Stanu, który prowadzi rozmowy właśnie na ten temat. – powiedział ambasador Stanów Zjednoczonych.

Przedstawiciel USA ds. zasobów energetycznych, Francis Fannon, podczas spotkania z ministrem energii Krzysztofem Tchórzewskim zapewnił o pełnym poparciu USA dla wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, czego wyrazem są zarówno intensywne działania dyplomatyczne przeciwko budowie NS2, jak i wsparcie dla procesu synchronizacji elektroenergetycznej systemów państw bałtyckich przez Polskę z systemem energetycznym UE.

* * *

Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych przyjęła plan nowego budżetu na obronność.

Wydatki zostały ustalone na 761 miliardów dolarów.

W dokumencie zapisano m.in. 250 milionów dolarów na wsparcie Ukrainy w walce z Rosją. Ukraińcy będą mogli zakupić za te pieniądze dodatkowe uzbrojenie.

Dla Polski kluczowe są zapisy w sprawie rozmieszczenia w Polsce stałej brygady bojowej.

W towarzyszącej budżetowi obronnemu ustawie przydziałach budżetowych na obronę, która określa konkretne warunki finansowania przedsięwzięć obronnych zapisano listę czynników warunkujących decyzję o umieszczeniu na stałe brygadowej grupy bojowej wojsk amerykańskich w Polsce.

Nowy budżet będzie obowiązywał od 30 września, jeśli zostanie zaakceptowany przez Senat i podpisany przez prezydenta Donalda Trumpa.

W zeszłym tygodniu w Waszyngtonie przebywała delegacja polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej. Wiceminister Tomasz Szatkowski rozmawiał z przedstawicielami Narodowej Rady Bezpieczeństwa, Departamentu Obrony, Departamentu Stanu i Kongresu USA o wzmocnieniu obecności wojskowej USA w Polsce.

Wiceminister uczestniczył też wraz z ministrem spraw zagranicznych J. Czaputowiczem w spotkaniu z doradcą prezydenta D. Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego, ambasadorem Johnem Boltonem.

* * *

Rekordowe liczby imigrantów w Hiszpanii

W piątek ponad 1000 nielegalnych imigrantów dotarło do wybrzeży Hiszpanii. Większość z nich przybyła z Maroka. Jest to nowy rekord w liczbie imigrantów przybyłych do Hiszpanii droga morską. Kolejnych 200 osób dopłynęło do Hiszpanii w sobotę.

Poprzedni rekord pochodził z poprzedniego weekendu, kiedy do Hiszpanii przybyło ponad 1000 osób, w ciągu trzech dni.

Imigranci kierowani są do miast takich jak Malaga, Jerez i Kadyks, gdzie umieszczani są w salach gimnastycznych i halach sportowych.

* * *

Muzułmanie podpalili francuski kościół

Jak podała miejscowa policja, w środę wieczorem podpalono kościół św. Piotra w Orleanie. Dzięki szybkiej reakcji straży pożarnej spalone zostało jednak tylko wyposażenie kościoła. Na murach kościoła sprawcy sprayem napisali „Allahu Akbar”.

Nie jest to pierwszy atak muzułmanów na kościół we Francji. W 2016 roku dwóch islamistów zabiło 85-letniego księdza odprawiającego mszę.

Śledząca ataki na chrześcijan francuska organizacja Christianophobia podała, że przez pierwszych pięć miesięcy br. miało miejsce prawie 130 przypadków wandalizmu w kościołach i innych antychrześcijańskich incydentów.

* * *

Turcja planuje szczyt z Rosją, Francją i Niemcami

Turcja powiedziała w niedzielę, że planuje organizację międzynarodowego szczytu w celu omówienia sytuacji w Syrii. Prezydent Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że skontaktuje się w tej sprawie ze swoimi odpowiednikami w Niemczech, Francji i Rosji. Spotkanie jest zaplanowane na 7 września.

Omówimy tematy regionalne podczas czterostronnego spotkania w Stambule – powiedział prasie Erdogan.

Erdogan powiedział także, że chciałby spotkać się sam na sam z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Politycy spotkali się niedawno razem z prezydentem Iranu Hassanem Rouhani w celu omówienia stabilności w regionie.

Berlin, Paryż i Moskwa nie potwierdziły jeszcze udziału w spotkaniu.

* * *

Rosjanie protestują przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego

W sobotę zwolennicy Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej i innych ruchów lewicowych wyszli na ulice Moskwy, by protestować przeciwko planom podniesienia wieku emerytalnego.

Liczba demonstrantów podana przez policję to 6,5 tysięcy osób. Prowadząca niezależne obliczenia inicjatywa Biełyj Sczotczik poinformowała, że w proteście udział wzięło około 12 tysięcy osób.

Uczestnicy protestu wzywali do dymisji rządu i prezydenta Władimira Putina. Przynieśli również plakaty z hasłami „Ręce precz od naszych emerytur!”, „Podwyższenie wieku emerytalnego to grabież i ludobójstwo”, a także: „Putin, przeżyj ze zwykłej emerytury!”

Lider będącej w parlamencie Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej powiedział w przemówieniu, że szkody, jakie przyniesie podniesienie wieku emerytalnego, podobne są do strat poniesionych podczas II wojny światowej. Zapowiedział, że nie pozwoli na to, by planowane zmiany weszły w życie.

* * *

Niemcy zablokowały wejście Chińczyków na niemiecki rynek energetyki

Chiński państwowy koncern State Grid Corporation of China chciało nabyć udziały w spółce 50Hz zajmującej się przesyłem energii elektrycznej w Niemczech. Spółka ma wyłączność na działanie na terenie dawnej NRD, w Berlinie i w Hamburgu.

Plany Chińczyków pokrzyżowała belgijski operator sieci energetycznyc Elia, która jest większościowym udziałowcem niemieckiej 50 Hz oraz państwowy bank KfW.

Elia korzystając z prawa pierwokupu nabyła 20 procent udziałów w 50 Hz i odsprzedała je niemieckiemu bankowi po tej samej cenie. Jak stwierdziło niemieckie ministerstwo gospodarki było to rozwiązanie pomostowe. Państwowy bank ma teraz szukać kupców na swoje udziały w spółce energetycznej.

Ministerstwo gospodarki podało, że niemiecki rząd „ze względów polityki bezpieczeństwa jest żywotnie zainteresowany ochroną infrastruktury energetycznej o krytycznym znaczeniu”.

W czwartek poinformowano również, że niemiecki rząd zablokuje sprzedanie inwestorom z Chin firmy wytwarzającej obrabiarki Leifeld Metal Spinning. Władze uważają, że transakcja mogłaby zagrozić porządkowi publicznemu lub bezpieczeństwu Niemiec. Ostateczna decyzja ma zapaść jutro.

* * *

Nowy Jedwabny Szlak sposobem na zadłużenie kraju

Amerykańska firma konsultingowa RWR Advisory Group stwierdziła, że ​​realizacja projektów w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku stoi pod znakiem zapytania. Powodem są problemy, takie jak zadłużenie państw realizujących projekt wobec Chin, opóźnienia spraw formalnych, sprzeciw opinii publicznej i troska o bezpieczeństwo narodowe. Do głównych problemów zaliczają się też błędy w zarządzaniu i brak przejrzystości działań strony chińskiej.

Firma podaje przykłady problemów pojawiających się wskutek działań realizowanych w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku.

W Malezji w tym miesiącu został zawieszony fundusz około 23 mld dolarów z przeznaczeniem na wspierane przez Chiny przedsięwzięcia infrastrukturalne, ponieważ  Kuala Lumpur otworzyła śledztwo w sprawie funduszu inwestycyjnego firmy 1Malaysia Development.  Firmę tą oskarżono o korupcję przy realizowaniu projektów chińskich. Mahathir Mohammed, nowo wybrany premier kraju, zobowiązał się do przeglądu wszystkich chińskich projektów i „niesprawiedliwych umów”.

Pakistan stoi w obliczu kryzysu spowodowanego zadłużeniem wobec Chin, który pogłębił się przez wydanie 62 mld dolarów na inicjatywę Pasa i Szlaku. Na początku czerwca bank centralny Islamabadu miał zaledwie 10 miliardów dolarów w walucie obcej.

W Kambodży deficyt handlowy zwiększył się do 10% PKB po tym, jak nastąpił wzrost importu produktów do wykorzystania w projektach infrastrukturalnych finansowanych przez Chiny.  Kwestie poważnego zadłużenia pojawiają się także w Sri Lance, Birmie i Czarnogórze.

* * *

34 kościoły domowe w Pekinie wydały w ubiegłym tygodniu wspólne oświadczenie, wyrażające niezadowolenie z działań chińskiego komunistycznego rządu. Swoje postulaty kościoły wyraziły w trzech punktach.

W punkcie pierwszym powołano się na artykuł 36 chińskiej konstytucji, gwarantujący wolność wyznania wszystkim obywatelom Chin, który głosi:

Obywatele Chińskiej Republiki Ludowej mają zapewnioną wolność wyznania.

Żaden organ państwowy, organizacja publiczna ani osoba fizyczna nie mogą zmuszać obywateli do jakiejkolwiek religii; nie mogą też dyskryminować obywateli, którzy wierzą lub nie wierzą w jakąkolwiek religię.

W drugim punkcie oświadczenia kościoły napisały, że ​​„kościoły w Chrystusie są różne, ale są tym samym ciałem, jest ten sam Duch Święty, w obliczu cierpienia wspieramy się nawzajem i stoimy ramię w ramię i pokonujemy trudności”.

Punkt trzeci głosi: „Będziemy trzymać się prawdy ze względu na wiarę.”

Oświadczenie było podsumowane słowami: „Mamy nadzieję, że dzięki dialogowi wniesiemy wkład w relacje między państwem a kościołem w nowej erze”.

* * *