Serwis informacyjny

Ambasador USA w Polsce Paul Jones stwierdził, że Stany Zjednoczone nie zgadzają się na projekt Nord Stream 2.

Ambasador wystąpił w TVN24. Zapytany o stosunek USA do rosyjsko-niemieckiego projektu gazowe powiedział:

– Jasne jest, że Nord Stream 2 jest projektem, na który Stany Zjednoczone się nie zgadzają. Uważamy, że zwiększy on uzależnienie od jednego dostawcy, za pośrednictwem jednego kanału, co ograniczy dywersyfikację i tym samym bezpieczeństwo.

Ambasador Jones zapewnił, że USA  będzie pomagać Europie w dywersyfikacji źródeł energii.

– Bezpieczeństwo energetyczne jest częścią naszego bezpieczeństwa, dywersyfikacja źródeł oznacza bezpieczeństwo energetyczne. USA może w tym obszarze bardzo pomóc. Uważnie analizujemy kroki, które możemy podjąć, by wesprzeć dywersyfikację, a nie działania prowadzące do uzależnienia. W piątek w Warszawie przebywa nowo mianowany podsekretarz stanu ds. zasobów energetycznych Departamentu Stanu, który prowadzi rozmowy właśnie na ten temat. – powiedział ambasador Stanów Zjednoczonych.

Przedstawiciel USA ds. zasobów energetycznych, Francis Fannon, podczas spotkania z ministrem energii Krzysztofem Tchórzewskim zapewnił o pełnym poparciu USA dla wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, czego wyrazem są zarówno intensywne działania dyplomatyczne przeciwko budowie NS2, jak i wsparcie dla procesu synchronizacji elektroenergetycznej systemów państw bałtyckich przez Polskę z systemem energetycznym UE.

* * *

Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych przyjęła plan nowego budżetu na obronność.

Wydatki zostały ustalone na 761 miliardów dolarów.

W dokumencie zapisano m.in. 250 milionów dolarów na wsparcie Ukrainy w walce z Rosją. Ukraińcy będą mogli zakupić za te pieniądze dodatkowe uzbrojenie.

Dla Polski kluczowe są zapisy w sprawie rozmieszczenia w Polsce stałej brygady bojowej.

W towarzyszącej budżetowi obronnemu ustawie przydziałach budżetowych na obronę, która określa konkretne warunki finansowania przedsięwzięć obronnych zapisano listę czynników warunkujących decyzję o umieszczeniu na stałe brygadowej grupy bojowej wojsk amerykańskich w Polsce.

Nowy budżet będzie obowiązywał od 30 września, jeśli zostanie zaakceptowany przez Senat i podpisany przez prezydenta Donalda Trumpa.

W zeszłym tygodniu w Waszyngtonie przebywała delegacja polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej. Wiceminister Tomasz Szatkowski rozmawiał z przedstawicielami Narodowej Rady Bezpieczeństwa, Departamentu Obrony, Departamentu Stanu i Kongresu USA o wzmocnieniu obecności wojskowej USA w Polsce.

Wiceminister uczestniczył też wraz z ministrem spraw zagranicznych J. Czaputowiczem w spotkaniu z doradcą prezydenta D. Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego, ambasadorem Johnem Boltonem.

* * *

Rekordowe liczby imigrantów w Hiszpanii

W piątek ponad 1000 nielegalnych imigrantów dotarło do wybrzeży Hiszpanii. Większość z nich przybyła z Maroka. Jest to nowy rekord w liczbie imigrantów przybyłych do Hiszpanii droga morską. Kolejnych 200 osób dopłynęło do Hiszpanii w sobotę.

Poprzedni rekord pochodził z poprzedniego weekendu, kiedy do Hiszpanii przybyło ponad 1000 osób, w ciągu trzech dni.

Imigranci kierowani są do miast takich jak Malaga, Jerez i Kadyks, gdzie umieszczani są w salach gimnastycznych i halach sportowych.

* * *

Muzułmanie podpalili francuski kościół

Jak podała miejscowa policja, w środę wieczorem podpalono kościół św. Piotra w Orleanie. Dzięki szybkiej reakcji straży pożarnej spalone zostało jednak tylko wyposażenie kościoła. Na murach kościoła sprawcy sprayem napisali „Allahu Akbar”.

Nie jest to pierwszy atak muzułmanów na kościół we Francji. W 2016 roku dwóch islamistów zabiło 85-letniego księdza odprawiającego mszę.

Śledząca ataki na chrześcijan francuska organizacja Christianophobia podała, że przez pierwszych pięć miesięcy br. miało miejsce prawie 130 przypadków wandalizmu w kościołach i innych antychrześcijańskich incydentów.

* * *

Turcja planuje szczyt z Rosją, Francją i Niemcami

Turcja powiedziała w niedzielę, że planuje organizację międzynarodowego szczytu w celu omówienia sytuacji w Syrii. Prezydent Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że skontaktuje się w tej sprawie ze swoimi odpowiednikami w Niemczech, Francji i Rosji. Spotkanie jest zaplanowane na 7 września.

Omówimy tematy regionalne podczas czterostronnego spotkania w Stambule – powiedział prasie Erdogan.

Erdogan powiedział także, że chciałby spotkać się sam na sam z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Politycy spotkali się niedawno razem z prezydentem Iranu Hassanem Rouhani w celu omówienia stabilności w regionie.

Berlin, Paryż i Moskwa nie potwierdziły jeszcze udziału w spotkaniu.

* * *

Rosjanie protestują przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego

W sobotę zwolennicy Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej i innych ruchów lewicowych wyszli na ulice Moskwy, by protestować przeciwko planom podniesienia wieku emerytalnego.

Zobacz też:  Facebook usunął film szefa kancelarii premiera Węgier

Liczba demonstrantów podana przez policję to 6,5 tysięcy osób. Prowadząca niezależne obliczenia inicjatywa Biełyj Sczotczik poinformowała, że w proteście udział wzięło około 12 tysięcy osób.

Uczestnicy protestu wzywali do dymisji rządu i prezydenta Władimira Putina. Przynieśli również plakaty z hasłami „Ręce precz od naszych emerytur!”, „Podwyższenie wieku emerytalnego to grabież i ludobójstwo”, a także: „Putin, przeżyj ze zwykłej emerytury!”

Lider będącej w parlamencie Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej powiedział w przemówieniu, że szkody, jakie przyniesie podniesienie wieku emerytalnego, podobne są do strat poniesionych podczas II wojny światowej. Zapowiedział, że nie pozwoli na to, by planowane zmiany weszły w życie.

* * *

Niemcy zablokowały wejście Chińczyków na niemiecki rynek energetyki

Chiński państwowy koncern State Grid Corporation of China chciało nabyć udziały w spółce 50Hz zajmującej się przesyłem energii elektrycznej w Niemczech. Spółka ma wyłączność na działanie na terenie dawnej NRD, w Berlinie i w Hamburgu.

Plany Chińczyków pokrzyżowała belgijski operator sieci energetycznyc Elia, która jest większościowym udziałowcem niemieckiej 50 Hz oraz państwowy bank KfW.

Elia korzystając z prawa pierwokupu nabyła 20 procent udziałów w 50 Hz i odsprzedała je niemieckiemu bankowi po tej samej cenie. Jak stwierdziło niemieckie ministerstwo gospodarki było to rozwiązanie pomostowe. Państwowy bank ma teraz szukać kupców na swoje udziały w spółce energetycznej.

Ministerstwo gospodarki podało, że niemiecki rząd “ze względów polityki bezpieczeństwa jest żywotnie zainteresowany ochroną infrastruktury energetycznej o krytycznym znaczeniu”.

W czwartek poinformowano również, że niemiecki rząd zablokuje sprzedanie inwestorom z Chin firmy wytwarzającej obrabiarki Leifeld Metal Spinning. Władze uważają, że transakcja mogłaby zagrozić porządkowi publicznemu lub bezpieczeństwu Niemiec. Ostateczna decyzja ma zapaść jutro.

* * *

Nowy Jedwabny Szlak sposobem na zadłużenie kraju

Amerykańska firma konsultingowa RWR Advisory Group stwierdziła, że ​​realizacja projektów w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku stoi pod znakiem zapytania. Powodem są problemy, takie jak zadłużenie państw realizujących projekt wobec Chin, opóźnienia spraw formalnych, sprzeciw opinii publicznej i troska o bezpieczeństwo narodowe. Do głównych problemów zaliczają się też błędy w zarządzaniu i brak przejrzystości działań strony chińskiej.

Firma podaje przykłady problemów pojawiających się wskutek działań realizowanych w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku.

W Malezji w tym miesiącu został zawieszony fundusz około 23 mld dolarów z przeznaczeniem na wspierane przez Chiny przedsięwzięcia infrastrukturalne, ponieważ  Kuala Lumpur otworzyła śledztwo w sprawie funduszu inwestycyjnego firmy 1Malaysia Development.  Firmę tą oskarżono o korupcję przy realizowaniu projektów chińskich. Mahathir Mohammed, nowo wybrany premier kraju, zobowiązał się do przeglądu wszystkich chińskich projektów i „niesprawiedliwych umów”.

Pakistan stoi w obliczu kryzysu spowodowanego zadłużeniem wobec Chin, który pogłębił się przez wydanie 62 mld dolarów na inicjatywę Pasa i Szlaku. Na początku czerwca bank centralny Islamabadu miał zaledwie 10 miliardów dolarów w walucie obcej.

W Kambodży deficyt handlowy zwiększył się do 10% PKB po tym, jak nastąpił wzrost importu produktów do wykorzystania w projektach infrastrukturalnych finansowanych przez Chiny.  Kwestie poważnego zadłużenia pojawiają się także w Sri Lance, Birmie i Czarnogórze.

* * *

34 kościoły domowe w Pekinie wydały w ubiegłym tygodniu wspólne oświadczenie, wyrażające niezadowolenie z działań chińskiego komunistycznego rządu. Swoje postulaty kościoły wyraziły w trzech punktach.

W punkcie pierwszym powołano się na artykuł 36 chińskiej konstytucji, gwarantujący wolność wyznania wszystkim obywatelom Chin, który głosi:

Obywatele Chińskiej Republiki Ludowej mają zapewnioną wolność wyznania.

Żaden organ państwowy, organizacja publiczna ani osoba fizyczna nie mogą zmuszać obywateli do jakiejkolwiek religii; nie mogą też dyskryminować obywateli, którzy wierzą lub nie wierzą w jakąkolwiek religię.

W drugim punkcie oświadczenia kościoły napisały, że ​​„kościoły w Chrystusie są różne, ale są tym samym ciałem, jest ten sam Duch Święty, w obliczu cierpienia wspieramy się nawzajem i stoimy ramię w ramię i pokonujemy trudności”.

Punkt trzeci głosi: „Będziemy trzymać się prawdy ze względu na wiarę.”

Oświadczenie było podsumowane słowami: „Mamy nadzieję, że dzięki dialogowi wniesiemy wkład w relacje między państwem a kościołem w nowej erze”.

* * *