Serwis informacyjny

PiS wprowadza centralne sterowanie w sadownictwie

Minister Rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski ogłosił, że w przyszłym tygodniu ruszy skup jabłek, który ma pomóc sadownikom.

– Podjęliśmy decyzję, że pół miliona ton jabłek tj. tyle, ile sadownicy wskazują, zostanie zagospodarowane przez firmy, które chcą współpracować z rządem i od poniedziałku rozpocznie się skup jabłek przemysłowych w kilku miejscach w Polsce.

Skup ma prowadzić spółka „Eksimos” w cenie 25 groszy za kilogram. To dwa razy więcej niż obecnie oferowana cena w skupach. Z jabłek zostanie wyprodukowany koncentrat, który będzie wyeksportowany.

Minister Ardanowski stwierdził, że w przyszłym roku trzeba będzie zmienić rynek jabłek. Powiedział, że trzeba przedyskutować, ile sadów wykarczować i jakie ograniczenia ilościowe wprowadzić. Jednocześnie stwierdził, że trzeba oddać odpowiedzialność za organizację rynku sadownikom.

* * *

Strajk policjantów i straży granicznej

Wczoraj w Warszawie manifestowali funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej i innych służb podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji. Demonstracja odbyła się pod hasłem “Razem trzymamy linię!”.

Manifestujący przeszli z placu Zamkowego pod kancelarię premiera. Nieśli trumny z napisami „Policja” i „Służba Więzienna” oraz transparenty, na których napisali, m.in.: „Czym się różni policjant od balkonu? Balkon utrzyma czteroosobową rodzinę”, „Premierze, nie przeginaj pały”, „Koniec wegetacji, czas realizacji”.

Delegacja związkowców złożyła petycję w Kancelarii Premiera, w której przedstawili swoje postulaty. Wcześniej złożyli również petycję w Pałacu Prezydenckim z prośbą o wsparcie w realizacji postulatów przedstawionych rządowi.

Policjanci i funkcjonariusze innych służb chcą podwyżek pensji, rozwiązania problemu opłacania nadgodzin oraz likwidacji granicy wieku, od którego funkcjonariusze mogą przechodzić na emeryturę. Swoje postulaty przesłali ministrowi spraw wewnętrznych Joachimowi Brudzińskiemu jeszcze w marcu.

* * *

Chińska firma Shanghai Electric Power Construction wygrała przetarg na rozbudowanie i zmodernizowanie spalarni śmieci w Warszawie. Całość projektu będzie kosztowała przeszło miliard złotych.

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania podało, że „w ramach weryfikacji i oceny ofert wzięto także pod uwagę efektywność energetyczną urządzeń, okres gwarancji na urządzenia i montaż technologiczny oraz dyspozycyjność roczną instalacji”. Firmie z komunistycznych Chin przyznano w tych kategoriach najwyższą liczbę punktów. Umowa ma być podpisana w listopadzie.

* * *

Grupa młodych imigrantów zaatakowała we francuskiej Nicei bezdomnego Polaka. Do zdarzenia doszło 4 września w nocy w centrum miasta. Kilka dni temu sprawcy opublikowali nagranie ze zdarzenia w Internecie. Imigranci bili i kopali bezdomnego po głowie. Część grupy szybko została zatrzymana przez francuską policję, jednak wciąż trwają poszukiwania najbardziej agresywnego napastnika i nagrywającego całe zajście członka grupy.

Polak po jednodniowym pobycie w szpitalu został wypisany.

* * *

Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych poinformowała, że chiński okręt zmusił amerykański niszczyciel do zmiany kursu na Morzu Południowochińskim, żeglując blisko niego w sposób bardzo „niebezpieczny i nieprofesjonalny”.

Amerykański niszczyciel USS Decatur płynął w odległości ok. 22 kilometrów od wysp do których prawa roszczą sobie Chiny. Chiński statek Luyang miał zbliżyć się na odległość 41 metrów do dzioba amerykańskiego okrętu.

Zobacz też:  Mike Pompeo został nowym szefem Centralnej Agencji Wywiadowczej Stanów Zjednoczonych.

Prawo międzynarodowe mówi, że wody terytorialne sięgają 22 kilometrów od brzegów.

* * *

Trucizna wysłana do Pentagonu

Koperty przysłane do Pentagonu i adresowane do Sekretarza Obrony Jamesa Mattisa i szefa operacji morskich, admirała Johna Richardsona zawierały rycynę – silnie toksyczną substancję, powodującą śmierć.

Pracownik Tajnych Służb Stanów Zjednoczonych powiedział, że koperty nie zostały odebrane w Białym Domu, ani też nie trafiły nawet na jego teren. Przesyłki zostały zatrzymane w poniedziałek.

Pułkownik Rob Manning, rzecznik Pentagonu, powiedział, że cała poczta odebrana w poniedziałek w biurze monitorującym pocztę w Pentagonie, jest obecnie poddawana kwarantannie i nie stanowi zagrożenia dla personelu Pentagonu.

* * *

Włoski polityk organizował nielegalną imigrację.

Burmistrz włoskiego miasta Riace, Domenico Lucano, został zatrzymany przez policję pod zarzutem „pomocy w nielegalnej migracji”. Urzędnik miał już od 1998 r. aranżować dla nielegalnych imigrantów fałszywe małżeństwa, a także udostępniać im puste mieszkania i organizować szkolenia zawodowe. Obecnie przebywa w areszcie domowym.

W mieście Riace, liczącym około 1500 mieszkańców, przebywa obecnie około 500 migrantów i uchodźców z ponad 20 krajów.

* * *

Parlament Europejski odbierze Turcji 70 milionów euro, które państwo miało otrzymać z ramach funduszu przedakcesyjnego. Decyzja podjęta została we wtorek.

Decyzja o przyznaniu pieniędzy Turcji zapadła w listopadzie 2017 r., miały być jednak one przekazane dopiero po „wymiernej, odpowiedniej poprawie w dziedzinie praworządności, demokracji, praw człowieka i wolności prasy”. Parlament Europejski stwierdził, że sytuacja w tym zakresie w Turcji nie poprawiła się, a wręcz pogorszyła, dlatego wycofał środki i przekazał je na walkę z przemytem migrantów na Morzu Śródziemnym.

* * *

Amerykański Departament Energii poinformował, że Kuwejt zdecydował, przerwać dostawy ropy naftowej do Stanów Zjednoczonych. To pierwszy taki przypadek od 1992 r.

Według Departamentu Energii Kuwejt nie kierował się powodami militarnymi, a czysto gospodarczymi. 80% kuwejckiej ropy trafia na rynek azjatycki. Trwają też przygotowania na sankcje USA wobec irańskiego przemysłu naftowego.

* * *

Biskupi z komunistycznych Chin po raz pierwszy wezmą udział w synodzie w Watykanie.

Będzie dwóch biskupów z kontynentalnych Chin. Zostali zaproszeni przez papieża – powiedział kardynał Lorenzo Baldisseri na konferencji prasowej. Baldisseri powiedział, że po raz pierwszy rząd w Pekinie pozwolił biskupom opuścić kraj, aby mogli uczestniczyć w synodzie watykańskim.

Jeden z biskupów, Joseph Guo Jincai (gło dźin caj), otrzymał stanowisko w kościele wspieranym przez rząd, bez zgody papieża, przez co został ekskomunikowany przez Watykan. W ramach umowy z 22 września papież zniósł jego ekskomunikę.

* * * * *