Serwis informacyjny

PiS wprowadza centralne sterowanie w sadownictwie

Minister Rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski ogłosił, że w przyszłym tygodniu ruszy skup jabłek, który ma pomóc sadownikom.

– Podjęliśmy decyzję, że pół miliona ton jabłek tj. tyle, ile sadownicy wskazują, zostanie zagospodarowane przez firmy, które chcą współpracować z rządem i od poniedziałku rozpocznie się skup jabłek przemysłowych w kilku miejscach w Polsce.

Skup ma prowadzić spółka „Eksimos” w cenie 25 groszy za kilogram. To dwa razy więcej niż obecnie oferowana cena w skupach. Z jabłek zostanie wyprodukowany koncentrat, który będzie wyeksportowany.

Minister Ardanowski stwierdził, że w przyszłym roku trzeba będzie zmienić rynek jabłek. Powiedział, że trzeba przedyskutować, ile sadów wykarczować i jakie ograniczenia ilościowe wprowadzić. Jednocześnie stwierdził, że trzeba oddać odpowiedzialność za organizację rynku sadownikom.

* * *

Strajk policjantów i straży granicznej

Wczoraj w Warszawie manifestowali funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej i innych służb podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji. Demonstracja odbyła się pod hasłem “Razem trzymamy linię!”.

Manifestujący przeszli z placu Zamkowego pod kancelarię premiera. Nieśli trumny z napisami „Policja” i „Służba Więzienna” oraz transparenty, na których napisali, m.in.: „Czym się różni policjant od balkonu? Balkon utrzyma czteroosobową rodzinę”, „Premierze, nie przeginaj pały”, „Koniec wegetacji, czas realizacji”.

Delegacja związkowców złożyła petycję w Kancelarii Premiera, w której przedstawili swoje postulaty. Wcześniej złożyli również petycję w Pałacu Prezydenckim z prośbą o wsparcie w realizacji postulatów przedstawionych rządowi.

Policjanci i funkcjonariusze innych służb chcą podwyżek pensji, rozwiązania problemu opłacania nadgodzin oraz likwidacji granicy wieku, od którego funkcjonariusze mogą przechodzić na emeryturę. Swoje postulaty przesłali ministrowi spraw wewnętrznych Joachimowi Brudzińskiemu jeszcze w marcu.

* * *

Chińska firma Shanghai Electric Power Construction wygrała przetarg na rozbudowanie i zmodernizowanie spalarni śmieci w Warszawie. Całość projektu będzie kosztowała przeszło miliard złotych.

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania podało, że „w ramach weryfikacji i oceny ofert wzięto także pod uwagę efektywność energetyczną urządzeń, okres gwarancji na urządzenia i montaż technologiczny oraz dyspozycyjność roczną instalacji”. Firmie z komunistycznych Chin przyznano w tych kategoriach najwyższą liczbę punktów. Umowa ma być podpisana w listopadzie.

* * *

Grupa młodych imigrantów zaatakowała we francuskiej Nicei bezdomnego Polaka. Do zdarzenia doszło 4 września w nocy w centrum miasta. Kilka dni temu sprawcy opublikowali nagranie ze zdarzenia w Internecie. Imigranci bili i kopali bezdomnego po głowie. Część grupy szybko została zatrzymana przez francuską policję, jednak wciąż trwają poszukiwania najbardziej agresywnego napastnika i nagrywającego całe zajście członka grupy.

Polak po jednodniowym pobycie w szpitalu został wypisany.

* * *

Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych poinformowała, że chiński okręt zmusił amerykański niszczyciel do zmiany kursu na Morzu Południowochińskim, żeglując blisko niego w sposób bardzo „niebezpieczny i nieprofesjonalny”.

Amerykański niszczyciel USS Decatur płynął w odległości ok. 22 kilometrów od wysp do których prawa roszczą sobie Chiny. Chiński statek Luyang miał zbliżyć się na odległość 41 metrów do dzioba amerykańskiego okrętu.

Prawo międzynarodowe mówi, że wody terytorialne sięgają 22 kilometrów od brzegów.

* * *

Trucizna wysłana do Pentagonu

Koperty przysłane do Pentagonu i adresowane do Sekretarza Obrony Jamesa Mattisa i szefa operacji morskich, admirała Johna Richardsona zawierały rycynę – silnie toksyczną substancję, powodującą śmierć.

Pracownik Tajnych Służb Stanów Zjednoczonych powiedział, że koperty nie zostały odebrane w Białym Domu, ani też nie trafiły nawet na jego teren. Przesyłki zostały zatrzymane w poniedziałek.

Pułkownik Rob Manning, rzecznik Pentagonu, powiedział, że cała poczta odebrana w poniedziałek w biurze monitorującym pocztę w Pentagonie, jest obecnie poddawana kwarantannie i nie stanowi zagrożenia dla personelu Pentagonu.

* * *

Włoski polityk organizował nielegalną imigrację.

Burmistrz włoskiego miasta Riace, Domenico Lucano, został zatrzymany przez policję pod zarzutem „pomocy w nielegalnej migracji”. Urzędnik miał już od 1998 r. aranżować dla nielegalnych imigrantów fałszywe małżeństwa, a także udostępniać im puste mieszkania i organizować szkolenia zawodowe. Obecnie przebywa w areszcie domowym.

W mieście Riace, liczącym około 1500 mieszkańców, przebywa obecnie około 500 migrantów i uchodźców z ponad 20 krajów.

* * *

Parlament Europejski odbierze Turcji 70 milionów euro, które państwo miało otrzymać z ramach funduszu przedakcesyjnego. Decyzja podjęta została we wtorek.

Decyzja o przyznaniu pieniędzy Turcji zapadła w listopadzie 2017 r., miały być jednak one przekazane dopiero po „wymiernej, odpowiedniej poprawie w dziedzinie praworządności, demokracji, praw człowieka i wolności prasy”. Parlament Europejski stwierdził, że sytuacja w tym zakresie w Turcji nie poprawiła się, a wręcz pogorszyła, dlatego wycofał środki i przekazał je na walkę z przemytem migrantów na Morzu Śródziemnym.

* * *

Amerykański Departament Energii poinformował, że Kuwejt zdecydował, przerwać dostawy ropy naftowej do Stanów Zjednoczonych. To pierwszy taki przypadek od 1992 r.

Według Departamentu Energii Kuwejt nie kierował się powodami militarnymi, a czysto gospodarczymi. 80% kuwejckiej ropy trafia na rynek azjatycki. Trwają też przygotowania na sankcje USA wobec irańskiego przemysłu naftowego.

* * *

Biskupi z komunistycznych Chin po raz pierwszy wezmą udział w synodzie w Watykanie.

Będzie dwóch biskupów z kontynentalnych Chin. Zostali zaproszeni przez papieża – powiedział kardynał Lorenzo Baldisseri na konferencji prasowej. Baldisseri powiedział, że po raz pierwszy rząd w Pekinie pozwolił biskupom opuścić kraj, aby mogli uczestniczyć w synodzie watykańskim.

Jeden z biskupów, Joseph Guo Jincai (gło dźin caj), otrzymał stanowisko w kościele wspieranym przez rząd, bez zgody papieża, przez co został ekskomunikowany przez Watykan. W ramach umowy z 22 września papież zniósł jego ekskomunikę.

* * * * *

https://vimeo.com/293179756