Serwis informacyjny

Zamach na policjantów w Belgii

W mieście Liège mężczyzna podszedł do dwóch policjantek, które sprawdzały parkometry i zaatakował je nożem. Po zadaniu kilku ciosów wziął broń jednej z policjantek i obie zastrzelił. Potem zastrzelił człowieka znajdującego się w stojącym w pobliżu samochodzie.

Napastnik uciekł do pobliskiego liceum, gdzie wziął za zakładniczkę sprzątaczkę. Kobietę uwolnili policyjni antyterroryści, jest cała i zdrowa. Również żadnemu z uczniów ani innych pracowników szkoły nic się nie stało. Podczas akcji zastrzelono napastnika. Rannych zostało dwóch policjantów.

Sprawca ataku to Benjamin Herman. Był wcześniej sprawcą wielu przestępstw, w tym napaści, rabunków i handlu narkotykami.

36-latek został wczoraj tymczasowo zwolniony z więzienia na spotkanie z rodziną. Miało to być przygotowanie do reintegracji ze społeczeństwem. Decyzję o wypuszczeniu podjęto pomimo opinii pracowników więzienia, którzy ocenili, że Herman jest bardzo agresywny.

Prokuratura uznała zdarzenie za akt terroru.

Belgijski tygodnik “Paris Match” podał, że w celi Hermana znaleziono Koran i dywanik modlitewny.

* * *

Nie będzie kamer w lokalach wyborczych

Państwowa Komisja Wyborcza oświadczyła wczoraj, że podczas najbliższych wyborów samorządowych w lokalach wyborczych nie będzie kamer rejestrujących przebieg głosowania i liczenia głosów.

Komisja stwierdziła, że przepisy nowego kodeksu wyborczego, który wprowadzał monitoring głosowania, są sprzeczne z unijnym rozporządzeniem o danych osobowych tzw. RODO.

PKW przypomniała, że prawo unijne ma pierwszeństwo nad prawem krajowym.

* * *

Obowiązkowa edukacja dla dzieci z imigranckich dzielnic w Danii

Duński rząd poinformował, że w dzielnicach zamieszkałych w dużym stopniu przez imigrantów, nazywanych gettami, będą wprowadzone obowiązkowe zajęcia edukacyjne dla dzieci od drugiego roku życia.

Podczas zajęć dzieci mają uczyć się języka, wyrabiać gotowość do uczenia się, poznawać duńskie tradycje i święta, w tym Wielkanoc i Boże Narodzenie, a także usłyszą o równości i demokracji.

Dzieci imigrantów, a także Duńczyków mieszkających w imigranckich dzielnicach, mają być posyłane do ośrodków edukacji na 25 godzin tygodniowo.

Rodzice, którzy się będą się temu sprzeciwiać, stracą prawo do zasiłków na dzieci.

* * *

Chiński portal społecznościowy cenzuruje ambasady!

Sina Weibo, najpopularniejszy portal społecznościowy w komunistycznych Chinach, cenzuruje posty zagranicznych ambasad. Na celowniku są różne wpisy – od tych mówiących o stosunkach USA z Koreą Północną, po komentarze dotyczące regulacji giełdowych. Często usuwane są wpisy krytyczne wobec Chin.

Czasami posty ambasad są po prostu kasowane. Ale używa się też bardziej subtelnych metod, takich jak blokowanie ich ponownego udostępniania lub wyłączenie komentarzy.

W raporcie australijskiego Instytutu Polityki Strategicznej, think-tanku z Canberry, uznano, że największą cenzurą są objęci ambasadorzy USA. W ich przypadku od stycznia usunięto z Weibo już 28 wpisów.

Ambasada USA stoi w obliczu regularnego i rutynowego blokowania wpisów w mediach społecznościowych w Chinach – powiedział rzecznik prasowy ambasady. – Stany Zjednoczone są przekonane, że swobodny przepływ informacji, w tym dostęp obywateli do mediów, odgrywa ważną rolę w promowaniu wzajemnego zrozumienia.

* * *

Chiny: Chrześcijanie zatrzymani podczas składania skargi w urzędzie

Co najmniej siedmiu chrześcijan w centralnej chińskiej prowincji Syczuan zostało aresztowanych w poniedziałek rano, próbując złożyć skargę dotyczącą tego, jak ich kościół został potraktowany przez lokalny urząd bezpieczeństwa publicznego.

Grupa składała się z członków Kościoła Przymierza Wczesnego Deszczu, którzy stali się celem ataków władz lokalnych po odbyciu uroczystości upamiętniającej 69 000 ofiar trzęsienia ziemi w Syczuanie w 2008 r.

12 maja, podczas kościelnego spotkania w rocznicę trzęsienia ziemi, komunistyczna policja zatrzymała wielu uczestników i poddała ich przesłuchaniom. Funkcjonariusze bili zatrzymanych.

Jeden z przesłuchiwanych opisywał, że był pytany o treść różnych ksiąg Biblii i bity po twarzy.

Wczoraj reprezentanci kościoła weszli do Biura Bezpieczeństwa Publicznego Caojixiang, aby złożyć skargę na nadużycia wobec ich kościoła i jego członków. Grupa składała się z pastora Wanga Yi, starszego zboru Li Yongqiang i kilku członków kościoła, a także prawnika Zhou Ying.

Cała grupa została zatrzymana w biurze i nie wróciła do domów. Inni członkowie kościoła zgromadzili się przed posterunkiem policji, gdzie modlili się i śpiewali pieśni chwalące Boga…

  * * * * *

https://vimeo.com/272395475