Serwis informacyjny

Katolicka Irlandia za zabijaniem dzieci

W piątek Irlandczycy zagłosowali w referendum za zniesieniem przepisu konstytucji, który daje nienarodzonemu dziecku równe prawo do życia jak jego matce. Takie prawo dawała ósma poprawka do konstytucji ustanowiona w 1983 roku.

Za uchyleniem tego przepisu opowiedziało się ponad 66,4 % głosujących w referendum. Frekwencja przekroczyła 64 %.

Wyniki referendum otwierają drogę do zmiany prawa dotyczącego aborcji. Obecnie w Irlandii aborcja jest nielegalna. Za zabicie nienarodzonego dziecka grozi kara kilkunastu lat więzienia. Jedynym wyjątkiem jest bezpośrednie zagrożenie życia kobiety.

Jeszcze w czerwcu do parlamentu ma trafić rządowy projekt nowej ustawy, który będzie dopuszczać aborcję do 12 tygodnia od poczęcia bez podania powodu, po konsultacji z lekarzem, a także prawo do aborcji do 24 tygodnia w przypadku poważnego zagrożenia życia lub zdrowia kobiety albo dziecka, oraz nieograniczone czasowo prawo do przerwania ciąży w przypadku bezpośredniego zagrożenia życia kobiety lub śmiertelnego uszkodzenia płodu.

Premier Irlandii Leo Varadkar powiedział w sobotę, że wynik referendum jest „kulminacją cichej rewolucji, która odbywała się w Irlandii przez ostatnie 10-20 lat”.

Przywódcy partii Sinn Fein z Irlandii Północnej po ogłoszeniu wyników wywiesili transparent: “Północ następna w kolejce”.

* * *

Skarbówka chce zbierać adresy IP klientów banków

Rząd pracuje nad ustawą, która rozszerzy zakres danych przesyłanych codziennie przez banki do Systemu Teleinformatycznego Izby Rozliczeniowej.

Informacje mają objąć m.in. adresy IP, z których użytkownicy logują się do internetowych serwisów bankowych.

W uzasadnieniu nie podano konkretnego powodu, dla którego Administracja Skarbowa potrzebuje naszych adresów IP. Stwierdzono tylko, że chodzi o dokładniejsze ustalanie wskaźnika ryzyka i jego analizę.

Wskaźnik ryzyka służy Fiskusowi do decyzji o blokowaniu rachunku.

Przypuszczalnie skarbówka będzie używać adresów IP m.in. po to, by sprawdzać, czy władze spółki zarejestrowanej formalnie za granicą nie logują się do systemów bankowych z Polski.

Ponadto rząd chce, aby banki codziennie przekazywały m.in. informacje o blokadach oraz zajęciach wierzytelności na rachunkach, numerach rachunków wirtualnych służących np. do rozliczania opłat za prąd i gaz.

Zniesiona ma być również możliwość zaskarżenia decyzji o blokadzie konta na 72 godziny, a informacje o blokadzie będą o przekazywane klientowi z opóźnieniem wtedy, gdy zablokowane zostaną wszystkie konta danego podmiotu, jakie wskaże Krajowa Administracja Skarbowa.

Eksperci wskazują, że projekt ustawy może być sprzeczny z unijnym Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Rząd chce, aby ustawa była wprowadzona bez konsultacji społecznych.

W piśmie kierującym projekt do Komitetu Rady Ministrów napisano:

Ze względu na przewidywany w projekcie termin wejścia w życie ustawy (1 lipca 2018 r.) istnieje potrzeba pilnego procedowania, w trybie odrębnym, z pominięciem etapu uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych.

* * *

W Chinach zatrzymano 21 chrześcijańskich misjonarzy

Jak podaje “South China Morning Post”, władze chińskie zatrzymały 21 obywateli Japonii pod zarzutem ewangelizacji, która jest w Chinach nielegalna.

Japończycy zostali zatrzymani między 5 a 15 maja w południowo-zachodnim mieście Chongqing i w pięciu innych prowincjach – Hebei, Henan, Guizhou, Shanxi i Liaoning – jak również w autonomicznym regionie Ningxia.

Japońskie ministerstwo spraw zagranicznych podało, że pięć osób wróciło już do Japonii. Nie stwierdziło jednak, czy doszło do deportacji. Zażądało jednocześnie, aby rząd chiński zajął się nimi w odpowiedni sposób i zgodnie z prawem.

Rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Lu Kang powiedział w piątek na konferencji prasowej, że nie zna szczegółów sprawy. Powiedział, że pytania mediów powinny być kierowane do „właściwych departamentów rządowych”.

Chiny są krajem praworządnym, ale obcokrajowcy powinni przestrzegać chińskich praw i nie powinni popełniać przestępstw – powiedział Lu, dodając, że Pekin będzie chronić interesy wszystkich stron.

W listopadzie Chiny zatrzymały 19 obywateli Japonii powiązanych z grupą chrześcijańską w południowej prowincji Guangdong. Wszyscy zostali później deportowani.

* * *

Chiny: Kościoły domowe muszą podawać władzom informacje o członkach

Jak podaje portal China Aid, Kościoły domowe w Chinach są zmuszane do wypełnienia formularza rejestracyjnego, który należy złożyć w krajowym biurze ds. religii. Formularz ten zawiera dane osobowe, które mogą zagrozić bezpieczeństwu kościołów domowych.

Od kościołów wymaga się, by podały nazwę i adres miejsca ich spotkań, opisały warunki instalacji bezpieczeństwa pożarowego, źródła finansowania, nazwiska przywódców oraz informacje o własności nieruchomości a także nazwiska członków kościoła. Kopie wypełnionych formularzy będą przechowywane przez biura ds. religii w każdej wsi, mieście i prowincji.

Pewien chrześcijanin z Zhengzhou w Henanie powiedział reporterowi, że formularze rejestracyjne były oczywistą próbą prześladowania kościołów domowych. Chrześcijanin powiedział także:

To najwyraźniej strategia na stłumienie kościołów domowych. Formularz tylko z nazwy jest rejestracją. W rzeczywistości to aplikacja. Innymi słowy wypełniasz wniosek, a samorządy lokalne zastrzegają sobie prawo do odrzucenia twojego podania i uniemożliwienia zgromadzeń. Nie wiemy, co z tym zrobić.

Wielu chrześcijan twierdzi, że rząd testuje w ten sposób nowe regulacje i że to początek całkowitej eliminacji kościołów domowych w Chinach.

* * *

Chiny: Żona noblisty zaginęła

Jak podaje Radio Free Asia, wdowa po zmarłym laureacie Pokojowej Nagrody Nobla i więźniu politycznym Liu Xiaobo, “zniknęła” w niewyjaśnionych okolicznościach przed wyjazdem do Chin niemieckiej kanclerz Angeli Merkel.

Liu Xia, która była aresztowana zaraz po ogłoszeniu nagrody Nobla dla jej męża w październiku 2010 roku, wielokrotnie występowała o pozwolenie na opuszczenie Chin, ale rządząca Chińska Partia Komunistyczna nigdy nie wyraziła na to zgody.

Znajomi kobiety i działacze stwierdzili, że ​​istnieje możliwość, że przed wizytą Merkel Liu została wywieziona przez policję z miasta na przymusowe “wakacje”, jak to miało miejsce wcześniej w podobnych okolicznościach.

Brat kobiety, Liu Hui potwierdził, że siostry nie ma w domu i nie ma z nią kontaktu, co jest sytuacją nietypową, bo ze względu na niestabilny stan psychiczny Liu Xia po zatrzymaniu męża zawsze podróżowała z bratem.

Gdy premier komunistycznych Chin Li Keqiang został zapytany o komentarz w sprawie, powiedział, że konstytucja Chin chroni praw człowieka, a przez brak zgody na wyjazd Liu Xia partia wyraziła swoją troskę o nią.

Chiny szanują działania podejmowane zgodnie z prawem przez organy sądowe i organy ścigania, ale jednocześnie popieramy humanitaryzm i przestrzegamy jego zasad – powiedział Li.

* * *

Papież Franciszek: Niepłacenie ZUS to grzech śmiertelny

W czwartek podczas homilii papież Franciszek poruszył temat bogactwa, biedy oraz zapłaty za pracę.

Franciszek powołał się na słowa z Listu Jakuba „woła zapłata robotników, żniwiarzy pól waszych, którą zatrzymaliście, a krzyk ich doszedł do uszu Pana”

Także tutaj, we Włoszech, ludzie pozostają bez pracy, by ocalić wielki kapitał. Kto tak czyni, przekracza drugie przykazanie. A nie ja, lecz Jezus powie: »Biada wam!«, którzy wyzyskujecie ludzi, którzy wyzyskujecie pracę, którzy płacicie na czarno, nie płacicie składki na emeryturę, nie dajecie wakacji. Biada wam! Oszczędzacie na pracy, oszukujecie i nie płacicie tego, co się należy, oszukujecie na pensjach – to wielki grzech – mówił papież.

Franciszek nie zwrócił uwagi na to, że to wymuszanie przez państwo składek jest odbieraniem robotnikowi części zapłaty.

Przywódca katolików stwierdzi też, że ubóstwo jest w centrum Ewangelii, a głoszenie ubóstwa znajduje się w centrum głoszenia Jezusa.

W rzeczywistości, jak czytamy w Nowym Testamencie, sednem nauki Jezusa nie były finanse. Jezus oddał siebie w ofierze za grzechy wszystkich ludzi.

Każdy, kto uwierzy w niego i uzna za Pana i Zbawiciela, będzie uratowany od kary za grzech. Niezależnie od stanu konta i odprowadzonych składek na ZUS.

Jak mówi Pismo: Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy, kto weń wierzy, nie zginął, ale miał żywot wieczny. (Ewangelia Jana 3:16)