Serwis informacyjny

Rząd wycofuje się z pomysłu centralnego rejestru domen zakazanych. W komunikacie Ministerstwa Cyfryzacji napisano:

Rejestr taki nie powstanie. Propozycja jego utworzenia była odpowiedzią na postulaty przedsiębiorców telekomunikacyjnych. W związku z tym, iż pojawiły się propozycje, by prócz nielegalnych stron hazardowych blokować również strony handlujące środkami niedozwolonymi takimi jak np. dopalacze ministerstwo zaproponowało techniczne rozwiązanie na wypadek, gdyby propozycje te zostały przyjęte.

[…]

Ostatecznie po analizach, a także z uwagi na fakt, że propozycje ewentualnego blokowania niektórych stron nie zostały przyjęte, Ministerstwo Cyfryzacji odstępuje od propozycji tworzenia rejestru.”

Niestety rezygnacja z rejestru centralnego nie znaczy, że nie będą tworzone np. rejestry ministerialne. Ministerstwo Infrastruktury proponowało np. blokowanie aplikacji mobilnych pośredniczących w usługach przewozu osób, takich jak Uber.

* * *

Prezydent Trump grozi sankcjami dla Turcji za więzienie pastora Brunsona.

W napisanym czwartek tweecie Donald Trump zażądał od Turcji uwolnienia więzionego od dwóch lat pastora z Karoliny Północnej Andrew Brusona, ostatnio przeniesionego do aresztu domowego. Prezydent Stanów Zjednoczonych zapowiedział, że jeśli Turcja tego nie zrobi, on odpowie sankcjami.

Stany Zjednoczone nałożą szerokie sankcje na Turcję za długotrwałe przetrzymywanie pastora Andrew Brunsona, wspaniałego chrześcijanina, ojca rodziny i cudownego człowieka. On bardzo cierpi. Ten niewinny człowiek wiary powinien być natychmiast uwolniony! – napisał prezydent Trump na Twitterze.

Sankcje za przetrzymywanie pastora zapowiedział również wiceprezydent Mike Pence.

Brunson jest człowiekiem niewinnym, nie ma wiarygodnych dowodów przeciw niemu (…), zasługuje na wolność – podkreślił.

* * *

W Waszyngtonie odbyła się zorganizowana przez Departament Stanu USA konferencja o wolności religijnej. Wzięli w niej udział ministrowie z kilkudziesięciu krajów, przedstawiciele organizacji międzynarodowych i krajowych, przywódcy religijni.

Dyskutowali o wyzwaniach w walce z prześladowaniami religijnymi i dyskryminacją i o sposobach na zapewnienie poszanowania wolności religijnej dla wszystkich.

Podczas konferencji wystąpił sekretarz stanu USA Mike Pompeo:

Moja własna wiara ma dla mnie osobiście największe znaczenie. Jako Amerykanin zostałem obdarzony prawem do przeżywania swojej wiary bez strachu o prześladowanie lub odwet ze strony rządu. Chciałby by wszyscy inni również cieszyli się takim błogosławieństwem. Niezachwiane zaangażowanie prezydenta Trumpa na rzecz wolności religijnej i decyzja do przeprowadzenia tej pierwszej w historii konferencji ministerialnej o wolności religijnej nie są motywowane moją osobista historią, ale wyrastają z historii Ameryki.

Administracja Trumpa uznaje wolność religijną za podstawowe prawo amerykańskie i to jest jasno widoczne od najwcześniejszych dni tej administracji i od najwcześniejszych dni naszego kraju.

USA poruszają temat wolności religijnej w polityce zagranicznej ponieważ nie jest to wyłącznie prawo Amerykanów. Jest to dane przez Boga, uniwersalne prawo dane całej ludzkości. […]

Podczas konferencji wydano deklarację o wolności religijnej nazwaną Deklaracją z Potomaku, oraz plan działania.

W deklaracji napisano m.in.: że „świat jest lepszy kiedy kwitnie wolność religijna. Indywidualne i zbiorowe wierzenia religijne oraz i ich wyrażanie były zawsze niezbędne dla prosperowania społeczeństw w całej historii. Wierzący ludzie odgrywają w naszych społeczeństwach rolę nie do przecenienia. Wiara i sumienie motywują ludzi do popierania pokoju, tolerancji i sprawiedliwości; do pomagania biednym, troski o chorych, dbania o samotnych, angażowania się w publiczną debatę i służenia swojemu krajowi.”

Zadeklarowano, że sumienie każdej osoby jest nienaruszalne, a prawo do wolności sumienia jest podstawą wolności religijnej, że każdy ma prawo do równej ochrony przez prawo niezależnie od przynależności religijnej lub jej braku, że obywatelstwo i podstawowe wolności nie mogą zależeć od czyjejś religii.

Zapisano też, że każdy niezależnie od wiary ma prawo do wolnego uczestniczenia w publicznej debacie w swoich społeczeństwach, a rodzice i prawni opiekunowie maja prawo zapewnić religijną i moralną edukację swoich dzieci w zgodzie z własnymi przekonaniami.

Departament Stanu ogłosił kolejne działania na rzecz wolności religijnej, m.in: utworzenie międzynarodowego programu przywództwa, który będzie polegał na 10-dniowym spotkaniu ludzi działających w pierwszej linii walki o wolność religijną na całym świecie.

W październiku Departament Stanu będzie gospodarzem trzydniowych warsztatów mających wesprzeć partnerstwo publiczno-prywatne promujące i broniące wolności religijnej na całym świecie.

Ponadto w kilku krajach mają się w najbliższym czasie odbyć konferencje na temat wolności religijnej.

* * *

Irańscy chrześcijanie aresztowani

Portal persecution.org podaje, że czterech irańskich chrześcijan zostało aresztowanych za „promowanie chrześcijaństwa i kościołów domowych”.

22 lipca około dziesięciu policjantów przybyło do domu pastora Yousefa i napadło na jego syna, kiedy ten otworzył im drzwi. Zarówno Yousef, jak i jego syn zostali pobici, mimo że nie stawiali oporu. Podobnie wyglądało zatrzymanie pozostałych trzech chrześcijan 24 i 25 lipca. Sposób ich aresztowania był prawdopodobnie próbą zastraszenia wspólnoty chrześcijańskiej.

Brutalne zatrzymanie chrześcijan i przewiezienie ich do więzienia nastąpiło dwa tygodnie po wydaniu na nich wyroku. 6 lipca pastor Yousef wraz z innymi nawróconymi, Mohammadrezą, Yasserem i Sahebem zostali skazani na 10 lat więzienia za promowanie chrześcijaństwa. Po orzeczeniu kary sąd zobowiązany był do wydania wezwania do jej rozpoczęcia. Żaden z mężczyzn nie otrzymał jednak takiego dokumentu.

Wszyscy czterej zatrzymani zostali zabrani do więzienia Evin w Teheranie.

* * *

Polacy w Chicago zbudowali kościół. Teraz muszą go odkupić

Kościół św Wojciecha w Chicago został zbudowany w 1914 r. dzięki społeczności emigracji polskiej mieszkającej w Chicago.

Jednak niedawno archidiecezja zdecydowała o sprzedaży budynku. Wynajęto firmę deweloperską która ma znaleźć nabywcę. Nowy właściciel będzie miał wolną rękę. Jeśli zechce będzie mógł nawet zburzyć kościół.

Polonia w Chicago protestowała przeciwko sprzedaży. Kiedy to nie dało skutku Polacy postanowili wykupić kościół. Potrzebują do tego co najmniej milion dolarów. Obecnie zbierane są deklaracje wpłat.

Na stronie obronickosciol.pl organizatorzy akcji piszą: „diecezja jest gotowa przekazać kościół społeczności polonijnej, pod warunkiem, że Polonia będzie w stanie zebrać wystarczające środki finansowe, aby utrzymać cały kompleks.”

Jak mówią organizatorzy jest to „jeden z najpiękniejszych i najcenniejszych polskich kościołów w całych Stanach, świątynia o wielkiej wartości artystycznej i historycznej.

* * *

Szczątki amerykańskich żołnierzy poległych w wojnie koreańskiej wrócą do Stanów. W specjalnym oświadczeniu Biały Dom ogłosił, że „przewodniczący (Kim) wypełnił część zobowiązań, które złożył prezydentowi (Trumpowi) i zwrócił poległych członków amerykańskiej służby wojskowej”.

„Samolot powietrzny US C-17 zawierający szczątki poległych żołnierzy opuścił Wonsan (łon san) w Korei Północnej. Towarzyszą im członkowie służby z koreańskiego Dowództwa Narodów Zjednoczonych i eksperci techniczni z Agencji Obrony Jeńców Wojennych i Zaginionych w Akcji. C-17 przewiezie szczątki do bazy lotniczej Osan, gdzie 1 sierpnia odbędzie się oficjalna ceremonia repatriacji.”

* * *

Komunistyczne Chiny naciskają na linie lotnicze by nie uznawały niepodległości Tajwanu

Chińska Administracja Lotnictwa Cywilnego Chin oświadczyła w czwartek, że 40 z 44 międzynarodowych przewoźników w stopniu zadowalającym poprawiło swoje opisy Tajwanu, Hong Kongu i Makau. Chiny wezwały zagraniczne firmy, aby unikały nazewnictwa sugerującego, że te obszary są niepodległe. Polityka Pekinu nakazuje Chinom odmowę stosunków dyplomatycznych z każdym krajem, który uznaje wyspę za suwerenne państwo. W maju Waszyngton nazwał te żądania „orwellowskimi nonsensem”.

Wszyscy przewoźnicy, którzy nie dostosowali się do żądania, to firmy amerykańskie. Podporządkowały się za to, np. niemiecka Lufthansa, kanadyjska Air Canada i brytyjska British Airways a także polski LOT.

* * *

Chiny zablokowały plany amerykańskiej firmy

Chiny zablokowały przejęcie holenderskiego NXP przez amerykańską firmę Qualcomm warte 44 miliardy dolarów.

Jak podaje CNN, amerykański producent półprzewodników potwierdził w czwartek, że zakończył próby przejęcia swojego holenderskiego odpowiednika NXP. Jako powód podano fakt, że Chiny zablokowały transakcję.

Firmy czekały prawie dwa lata na zawarcie porozumienia. Przejęcie zostało zatwierdzone przez osiem jednostek organizacyjnych, w tym Unię Europejską i Koreę Południową. Chiny były jedynym państwem, który transakcji nie zatwierdziły. Ostateczny termin udzielenia aprobaty upłynął w czwartek w południe czasu lokalnego Pekinu.

Na cotygodniowej konferencji prasowej rzecznik Ministerstwa Handlu Gao Feng unikał pytań na temat umowy.

Ta sprawa dotyczy egzekwowania przepisów antymonopolowych, nie ma nic wspólnego z handlem chińsko-amerykańskim – powiedział Feng.

* * *

“Teen Vogue” przekonuje nastolatki, że aborcja może być zabawna

Popularny magazyn skierowany do nastolatek „Teen Vogue” opublikował artykuł o „komediowej wycieczce po zagadnieniu aborcji”.

W artykule z 18 lipca Solange Azor (solanż) chwaliła lewacką organizację proaborcyjną Lady Parts Justice League, w której odbyła staż w 2017 roku.

W artykule czytamy:

„Lady Parts Justice League to oddolna (…) organizacja, (…) grupa komików i artystów, którzy wykorzystują sztukę do podnoszenia świadomości na temat ograniczanych praw reprodukcyjnych.”

Azor napisała, że organizacja używa „śmiechu, by przyciągnąć ludzi, a następnie wykorzystuje tę okazję, aby przypomnieć im, że każda osoba może zostać ich zwolennikiem”.

„Tym, co sprawia, że pozycja Lady Parts Justice League jest tak ważna w obecnej sytuacji politycznej, jest ich zdolność do popychania zarówno zwolenników jak i przeciwników aborcji, do wspierania kobiet, które decydują się na aborcję, bez względu na powody”, napisała Azor.

* * * * *

http://vimeo.com/282002181