SERWIS INFORMACYJNY, 26 września 2018 r.

Udostępnij
Przeczytasz tekst w ok. 3 min.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump w przemówieniu wygłoszonym podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ powiedział, że szanuje Polskę za politykę energetycznego uniezależnienia się od Rosji. Skrytykował też w tej kwestii Niemcy, które w wypadku zakończenia budowy Nord Stream 2 „staną się całkowicie zależne od rosyjskiej energii”.

Jak zapowiedział Donald Trump, Stany Zjednoczone zamierzają pomagać teraz tylko tym krajom, które szanują USA.

Zaznaczył:

Marzenia narodów są tak różnorodne, jak one same; jak Indie, Arabia Saudyjska, Izrael, Polska, w której wielki naród staje w obronie swej niepodległości, bezpieczeństwa i suwerenności.

Prezydent Stanów Zjednoczonych wezwał państwa, by zerwały z socjalizmem i komunizmem, gdyż „wszędzie, gdzie wypróbowany został socjalizm lub komunizm, spowodował cierpienie, korupcję i upadek.”

* * *

Szczątki wiceadmirała Józefa Unruga trafią do Polski

Rozpoczął się proces sprowadzania szczątków wiceadmirała Józefa Unruga z Francji do Polski. Wiceprezes IPN, Mateusz Szpytma, powiedział, że „kontradmirał jest już na terytorium Polski. Jego szczątki znalazły się na okręcie wojennym ORP Gen. T. Kościuszko. O godz. 17 okręt wypłynie do Polski. Do portu w Gdyni dopłynie w niedzielę.”

Józef Unrug urodził się w 1884 r. w Niemczech jako syn pruskiego oficera. W roku 1919 wstąpił do Wojska Polskiego w stopniu kapitana marynarki. W 1939 dowodził obroną Wybrzeża. W trakcie wojny był przetrzymywany w kilku niemieckich obozach jenieckich. W 1945 r. uczestniczył w likwidacji Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, potem żył na emigracji w Wielkiej Brytanii i Francji.

W swoim testamencie zmarły 45 lat temu wiceadmirał zapisał, że chce być pochowany obok swoich podwładnych.

2 października wiceadmirał Unrug ma być pochowany wraz z małżonką w Kwaterze Pamięci gdyńskiego Cmentarza Marynarki Wojennej.

* * *

Waszyngton planuje sprzedać Tajwanowi broń za 330 mln USD. Propozycja została ogłoszona w poniedziałek przez przedstawiciela Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych. Obejmuje ona dostarczenie Tajwanowi części zamiennych do samolotów myśliwskich F-16 i F-5, samolotów transportowych C-130 oraz do innych systemów lotniczych.

Planowana transakcja została ogłoszona kilka dni po nałożeniu przez amerykański Departament Stanu sankcji na chińską jednostkę wojskową i jej dowództwo za zakup rosyjskich myśliwców i rakiet ziemia-powietrze.

Strona tajwańska oświadczyła, że umowa znacząco wzmocni zdolności obronne wyspy.

Bardzo doceniamy fakt, że dla rządu USA ważne jest bezpieczeństwo narodowe Tajwanu oraz amerykańskie zobowiązania do przestrzegania ustawy o stosunkach z Tajwanem – powiedział rzecznik Biura Prezydenta Tajwanu Alex Huang.

Rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Geng Shuang wyraził swoje niezadowolenie z nowej umowy między Stanami Zjednoczonymi a Tajwanem. W oświadczeniu powiedział:

Wzywamy stronę amerykańską do natychmiastowego anulowania tej umowy i zerwania militarnych relacji z Tajwanem, aby uniknąć poważnego nadszarpnięcia stosunków chińsko-amerykańskich, zaburzenia pokoju i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej oraz współpracy między USA i Chinami w ważnych obszarach.

Chiński minister obrony przedstawił podobne ostrzeżenie.

* * *

W Polsce zaczęła działać kolejna chińska firma

W miejscowości Kobyłka k. Warszawy otworzono zakład chińskiej firmy Nuctech, która zajmuje się dostarczaniem zaawansowanych systemów kontroli bezpieczeństwa dla służb celnych, lotnisk i portów. Inwestycja ma wartość ok. 40 mln złotych i ma polegać na prowadzeniu w Polsce działań badawczo-rozwojowych i podwojeniu produkcji.

Zakład pod Warszawą jest jedynym w Europie i czwartym na świecie, po Chinach, Dubaju i Brazylii. Produkowane mają być w nim skanery bagażowe i systemy rentgenowskie przeznaczone do kontrolowania ładunków cargo.

* * *

W komunistycznych Chinach władze zamknęły tysiące stron internetowych i profili facebookowych w ramach trzymiesięcznej kampanii przeciwko „szkodliwym” treściom.

Treści na około czterech tysiącach zamkniętych witryn miały zawierać elementy naruszające prawa autorskie, a także materiały promujące „niewłaściwe wartości, wulgaryzmy lub nieprzyzwoite treści”. Zamykane były także platformy oferujące darmowe e-booki.

* * *

Chiński szpieg aresztowany w Chicago

27-letni obywatel Chin Ji Chaoqun mieszkający w Stanach Zjednoczonych został aresztowany we wtorek w Chicago. Oskarżono go o szpiegowanie na rzecz chińskiego  rządu. Według ustaleń pracował dla oficerów chińskiego wywiadu i miał zebrać informacje o ośmiu obywatelach Stanów Zjednoczonych, inżynierach i naukowcach, co miało posłużyć do ich późniejszej rekrutacji przez Chiny.

Chińczyk obecnie przebywa w areszcie. Grozi mu do 10 lat więzienia.