Serwis informacyjny

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump w przemówieniu wygłoszonym podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ powiedział, że szanuje Polskę za politykę energetycznego uniezależnienia się od Rosji. Skrytykował też w tej kwestii Niemcy, które w wypadku zakończenia budowy Nord Stream 2 „staną się całkowicie zależne od rosyjskiej energii”.

Jak zapowiedział Donald Trump, Stany Zjednoczone zamierzają pomagać teraz tylko tym krajom, które szanują USA.

Zaznaczył:

Marzenia narodów są tak różnorodne, jak one same; jak Indie, Arabia Saudyjska, Izrael, Polska, w której wielki naród staje w obronie swej niepodległości, bezpieczeństwa i suwerenności.

Prezydent Stanów Zjednoczonych wezwał państwa, by zerwały z socjalizmem i komunizmem, gdyż „wszędzie, gdzie wypróbowany został socjalizm lub komunizm, spowodował cierpienie, korupcję i upadek.”

* * *

Szczątki wiceadmirała Józefa Unruga trafią do Polski

Rozpoczął się proces sprowadzania szczątków wiceadmirała Józefa Unruga z Francji do Polski. Wiceprezes IPN, Mateusz Szpytma, powiedział, że „kontradmirał jest już na terytorium Polski. Jego szczątki znalazły się na okręcie wojennym ORP Gen. T. Kościuszko. O godz. 17 okręt wypłynie do Polski. Do portu w Gdyni dopłynie w niedzielę.”

Józef Unrug urodził się w 1884 r. w Niemczech jako syn pruskiego oficera. W roku 1919 wstąpił do Wojska Polskiego w stopniu kapitana marynarki. W 1939 dowodził obroną Wybrzeża. W trakcie wojny był przetrzymywany w kilku niemieckich obozach jenieckich. W 1945 r. uczestniczył w likwidacji Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, potem żył na emigracji w Wielkiej Brytanii i Francji.

W swoim testamencie zmarły 45 lat temu wiceadmirał zapisał, że chce być pochowany obok swoich podwładnych.

2 października wiceadmirał Unrug ma być pochowany wraz z małżonką w Kwaterze Pamięci gdyńskiego Cmentarza Marynarki Wojennej.

* * *

Waszyngton planuje sprzedać Tajwanowi broń za 330 mln USD. Propozycja została ogłoszona w poniedziałek przez przedstawiciela Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych. Obejmuje ona dostarczenie Tajwanowi części zamiennych do samolotów myśliwskich F-16 i F-5, samolotów transportowych C-130 oraz do innych systemów lotniczych.

Planowana transakcja została ogłoszona kilka dni po nałożeniu przez amerykański Departament Stanu sankcji na chińską jednostkę wojskową i jej dowództwo za zakup rosyjskich myśliwców i rakiet ziemia-powietrze.

Zobacz też:  SERWIS INFORMACYJNY, 20 lipca 2018 r.

Strona tajwańska oświadczyła, że umowa znacząco wzmocni zdolności obronne wyspy.

Bardzo doceniamy fakt, że dla rządu USA ważne jest bezpieczeństwo narodowe Tajwanu oraz amerykańskie zobowiązania do przestrzegania ustawy o stosunkach z Tajwanem – powiedział rzecznik Biura Prezydenta Tajwanu Alex Huang.

Rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Geng Shuang wyraził swoje niezadowolenie z nowej umowy między Stanami Zjednoczonymi a Tajwanem. W oświadczeniu powiedział:

Wzywamy stronę amerykańską do natychmiastowego anulowania tej umowy i zerwania militarnych relacji z Tajwanem, aby uniknąć poważnego nadszarpnięcia stosunków chińsko-amerykańskich, zaburzenia pokoju i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej oraz współpracy między USA i Chinami w ważnych obszarach.

Chiński minister obrony przedstawił podobne ostrzeżenie.

* * *

W Polsce zaczęła działać kolejna chińska firma

W miejscowości Kobyłka k. Warszawy otworzono zakład chińskiej firmy Nuctech, która zajmuje się dostarczaniem zaawansowanych systemów kontroli bezpieczeństwa dla służb celnych, lotnisk i portów. Inwestycja ma wartość ok. 40 mln złotych i ma polegać na prowadzeniu w Polsce działań badawczo-rozwojowych i podwojeniu produkcji.

Zakład pod Warszawą jest jedynym w Europie i czwartym na świecie, po Chinach, Dubaju i Brazylii. Produkowane mają być w nim skanery bagażowe i systemy rentgenowskie przeznaczone do kontrolowania ładunków cargo.

* * *

W komunistycznych Chinach władze zamknęły tysiące stron internetowych i profili facebookowych w ramach trzymiesięcznej kampanii przeciwko „szkodliwym” treściom.

Treści na około czterech tysiącach zamkniętych witryn miały zawierać elementy naruszające prawa autorskie, a także materiały promujące „niewłaściwe wartości, wulgaryzmy lub nieprzyzwoite treści”. Zamykane były także platformy oferujące darmowe e-booki.

* * *

Chiński szpieg aresztowany w Chicago

27-letni obywatel Chin Ji Chaoqun mieszkający w Stanach Zjednoczonych został aresztowany we wtorek w Chicago. Oskarżono go o szpiegowanie na rzecz chińskiego  rządu. Według ustaleń pracował dla oficerów chińskiego wywiadu i miał zebrać informacje o ośmiu obywatelach Stanów Zjednoczonych, inżynierach i naukowcach, co miało posłużyć do ich późniejszej rekrutacji przez Chiny.

Chińczyk obecnie przebywa w areszcie. Grozi mu do 10 lat więzienia.