Przeczytasz tekst w ok. 3 min.

Stan wojenny na Ukrainie

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wydał dekret o wprowadzeniu stanu wojennego na 60 dni, do 25 stycznia 2019 roku. Decyzja jest następstwem wydarzeń w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej gdzie Rosja zaatakowała trzy ukraińskie okręty.

Dekret prezydenta musi jeszcze zatwierdzić parlament. Obrady Rady Najwyższej Ukrainy rozpoczęły się przed 16:00.

Wczoraj przed siedemnastą ukraińska marynarka poinformował rosyjski okręt „Don” staranował ukraiński holownik „Jany Kapu”, który płynął z Odessy do Mariupola nad Morzem Azowskim. Z holownikiem przez Cieśninę Kerczeńską miały przepłynąć dwa kutry opancerzone.

Rosyjskie siły specjalne zajęły trzy ukraińskie okręty. Podczas ataku sześciu ukraińskich żołnierzy zostało rannych. Porwane okręty zacumowano w porcie w Kerczu. Rosjanie poinformowali, że trzej ukraińscy żołnierze zostali przewiezieni do szpitala w Moskwie. Nieznane są losy pozostałych członków załogi.

Stany Zjednoczone wysłały nad terytorium Ukrainy samolot zwiadowczy.

* * *

Rosja jest groźniejsza niż dżihadyści

Szef sztabu armii Wielkiej Brytanii generał Mark Carleton-Smith w wywiadzie dla dziennika „Daily Telegraph” ostrzegł przed Rosją.

Rosja bezdyskusyjnie jest dziś znacznie większym zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego Wielkiej Brytanii niż to stwarzane przez islamskich ekstremistów z Al-Kaidy czy Państwa Islamskiego. – stwierdził generał.

Podkreślił, że Moskwa wykorzystuje wszystkie słabości Zachodu jakie tylko znajdzie i rozwija nowe sposoby walki m.in. w cyberprzestrzeni i w przestrzeni kosmicznej.

* * *

Zamieszki we Francji podczas protestów przeciw podnoszeniu podatków na paliwo.

W sobotę w Paryżu oraz wielu miastach w całej Francji odbył się kolejny protest tzw. „żółtych kamizelek” przeciwko podwyżkom podatków na benzynę i olej napędowy.

W całym kraju protestowało ponad 100 tys. osób.

Na Polach Elizejskich doszło do zamieszek. Wśród protestujących pojawiły się grupy chuliganów nie mający nic wspólnego z protestem. Rozbijali witryny sklepowe i kradli towary.

Policja użyła gazu łzawiącego, broni gładkolufowej i armatek wodnych.

Protestujący krzyczeli: „Macron, rezygnacja” i „Macron – złodziej”. Próbowali dostać się pod Pałac Elizejski – siedzibę prezydenta. Zamaskowane osoby rzucały kamieniami w policjantów.

Francuskie media zwracają uwagę, że policja nakręcała agresję

oddziały interwencyjne natychmiast użyły gazu łzawiącego przeciw niewielkim grupkom, które absolutnie nie były agresywne” – pisze „Le Monde”.

Przez ostatni rok cena benzyny we Francji wzrosła o 23 procent.

* * *

Również Bułgarzy protestują przeciw wysokim cenom paliw.

W niedzielę w całym kraju demonstranci blokowali drogi. Domagali się obniżenia ceny benzyny a także reformy sądownictwa i dymisji rządu Bojko Borisowa.

Protesty w Bułgarii trwają od trzech tygodni.

* * *

W sobotę na Tajwanie mały miejsce wybory samorządowe połączone z referendum. Antychińska rządząca na wyspie Demokratyczna Partia Postępowa przegrała z prochińskim Kuomintangiem, który zdobył władzę w 15 z 22 miast i prowincji podczas gdy Partia Demokratyczna wygrała tylko w sześciu.

Po wyborach przewodnicząca partii i prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen zrezygnowała z funkcji prezesa.

Han Kuo-yu, nowy prochiński burmistrz portowego miasta Kaohsiung, już zapowiedział „pracę nad likwidacją barier między Chinami a Tajwanem”. Przed wyborami twierdził, że wizja niepodległości Tajwanu jest „bardziej przerażającą niż syfilis”.

Ma Xiaoguang, rzecznik Biura ds. Tajwanu w Pekinie, powiedział:

Zachęcamy więcej tajwańskich gmin i miast do przyłączenia się do wymiany i współpracy z ich chińskimi odpowiednikami.

Wraz z wyborami odbyły się referenda. Tajwańczycy wypowiedzieli się przeciwko legalizacji małżeństw homoseksualnych i wyrazili wolę by małżeństwo było definiowane jako związek jednego mężczyzny i jednej kobiety. Za tym postulatem głosowało ponad 72 procent wyborców.

Odrzucono postulat zmiany nazwy państwa używanej podczas międzynarodowych imprez na Tajwan. Obecnie używana jest nazwa „Chińskie Tajpej”. „Za” opowiedziało się 45 procent głosujących.

* * *

Słowacja ogłosiła, że nie poprze Paktu Migracyjnego ONZ. Premier Peter Pellegrini powiedział podczas szczytu w Brukseli, że jego kraj w żadnym wypadku nie przyjmie ONZ-etowskiego porozumienia.

Decyzja może doprowadzić do zmian w rządzie słowackim. Minister spaw zagranicznych Miroslav Lajczak groził dymisją jeśli rząd odrzuci pakt o migracji.

Odrzucenie Paktu zapowiedziały już Stany Zjednoczone, Węgry, Austria, Bułgaria, Czechy, Izrael, Polska, Australia i Chorwacja.

* * *

Zakonnice potępiają zachowanie hierarchów katolickich w sprawie nadużyć seksualnych

Organizacja The International Union of Superiors General, reprezentująca ponad pół miliona zakonnic z całego świata wydała oświadczenie potępiające ukrywanie w tajemnicy przypadków wykorzystywania seksualnego przez księży.

Potępiamy tych, którzy popierają kulturę ciszy i tajemnicy, często pod przykrywką ochrony reputacji instytucji. Opowiadamy się za notyfikacją nadużyć zarówno w kościele, na szczeblu parafialnym, diecezjalnym, jak i na każdej publicznej arenie.

Organizacja wzywa zakonnice, które są ofiarami wykorzystywania przez księży do zgłaszania spraw na policję.

Na początku roku media ujawniły, że Watykan od dziesięcioleci wiedział o wykorzystywaniu seksualnym zakonnic przez księży na całym świecie jednak nie robił nic z tą sprawą.

* * * * *